Overwatch

Overwatch için hile hazırlayan firmaya 8,6 milyon dolar ceza verildi

Blizzard’ın Overwatch, Heroes of the Storm ve World of Warcraft için hile yazılımı üreten Alman Bossland firmasına karşı açtığı davada, firmanın 8,6 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Hile üreticileri ve hile yapan oyunculara karşı uzun süredir savaş halinde olan Blizzard, geçtiğimiz aylarda binlerce oyuncuyu aynı anda banlaması ve oyuna yeni güvenlik önlemleri eklemesiyle dikkat çekmişti. Özellikle Güney Kore serverlarında yoğunlaşan hilecilere karşı mücadele veren Blizzard’a, Güney Kore de destek vermiş ve hile yapan oyunculara karşı yasalar çıkarmıştı.

Son haber ise Almanya’dan geldi. Mart ortasında Blizzard, Almanya merkezli, hile üreten bir firmaya dava açmıştı. Blizzard, bahsi geçen firmanın “Blizzard’ın oyundan elde ettiği gelirlere zarar verdiğini ve oyunlarının başarısı için tehdit oluşturduğunu” belirtti. Firmanın ürettiği yazılımlar, oyuncuların duvarların arkasından rakiplerini görebilmesini ve can değerlerine ulaşabilmesini sağlıyordu. “Watchover Tyrant,” “Honorbuddy,” ve “Demonbuddy” adlarındaki yazılımların Blizzard’ın oyunculara sunduğu kullanıcı sözleşmelerini ve telif haklarını ihlali sebebiyle mahkeme böyle bir karar aldı.

Bossland yönetimi davalarda savunma yapmadı ve davanın sonuçlanması da böylece hızlanmış oldu. Aldığı cezaya rağmen sitesini kapatmayan ve yazılımları için oyunculardan para almaya devam eden firmanın ilerleyen zamanlarda yeni cezalarla yüzleşmesi kaçınılmaz. Blizzard, yaptığı açıklamada Bossland’ın 42.818 farklı  oyuncuya yazılım sağladığını ve tüm bu sözleşmeleri ihlal ettiğini belirtti. Mahkeme son kararında ihlal edilen her sözleşme için 200 dolarlık bir ceza belirlemişti ve sözleşmelerin ihlaline devam edilmesi halinde cezalar da katlanarak artacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir