League of Legends

5Mid Özel: TŞL 2018 Kış Mevsimi Güç Dengeleri

Riot Games

Hasret sona eriyor ve heyecanla beklediğimiz Şampiyonluk Ligi 2018 Kış Mevsimi yarın başlıyor. Hemen her takımın önemli transferler yaptığı ligimizde seviye oldukça yükselmiş durumda.

Bu sezon ŞL’de iki yeni takım boy gösterecek. Bunlardan biri ligin gediklilerinden HWA Gaming. Sürpriz bir şekilde geçtiğimiz yıl Yükselme Ligi’ne düşen HWA, beklendiği gibi buradan şampiyonluk yaşayarak ayrıldı ve kısa bir sürenin arından ait olduğu yere geri döndü. Ligin bir diğer yeni ekibi de Royal Bandits oldu. Battlegrounds’ta güçlü kadrosuyla mücadele veren RBE, beklenmedik şekilde OHM’nin ŞL slot’unu satın aldı ve bu büyük yarışta ben de varım dedi.

Bakıldığında bu mevsim ligimiz adına en çok dikkat çeken şey, birbirinden kaliteli Koreli yıldızların ülkemize getirilmesi oldu. Frozen ile başlayan bu furya 2018 yılında farklı bir boyuta taşındı. Güçlü kadrolar kuran Şampiyonluk Ligi ekipleri, hem ülkemiz takımlarının büyük sahnedeki seviyesini yukarı taşıdı, hem de ligimizin akıl almaz bir rekabet ortamına dönüşmesini sağladı.

Takımlar arasındaki güç dengelerini 5Mid editörlerinin oylarına göre belirledik. Tüm bu tahminlerimizi kağıt üzerindeki kadrolara bakarak yaptığımızı da vurgulayalım. 2018 Kış Mevsimi öncesi ligimizdeki güç dengelerini şöyle sıralayabiliriz:

 • S Tier: 1907 Fenerbahçe & BAUSuperMassive
 • A Tier: Dark Passage.Dominos & Royal Bandits & Team AURORA
 • B Tier: HWA Gaming & YouthCREW
 • C Tier: Galakticos

Neden bu sıralama?

Yepyeni bir sezon öncesi olduğu için net olarak bir tahmin yapmak zor. 5Mid yazarları olarak biz  de belirli kriterleri esas alarak oylarımızı belirledik. Bu kriterlerden ilki kağıt üzerindeki kadronun geçmişiydi. Örneğin FB ve SUP’un S Tier’da yer almasının en büyük nedeni takımın kilit isimlerinin bir arada tutulması.

Bununla birlikte sıralama yaparken yapılan transferlerin geçmişteki performanslarını da esas aldık. DP’nin ormancısı Kakao şu ana kadar ligimize gelen en iyi oyunculardan biri. Öte yandan kadronun tamamıyla baştan kuruluyor oluşu, zaman içerisinde şampiyonluğa dahi oynayabilecek kadroyu sezon başında SUP ya da FB kadar güçlü kılmıyor.

“Rüya” gibi bir kadro kuran RBE’nin A Tier’da bulunması da tıpkı DP gibi tamamıyla yepyeni bir takım olmasından kaynaklanıyor. Kağıt üzerinde FB ve SUP’tan dahi güçlü gözüken ekip çok yeni ve hala ciddi bir alışma sürecine ihtiyaç duyuyor.

Son olarak kadrolardaki uyum problemlerini de göz önünde bulundurduk. Mesela iki mevsimdir üst düzey desteklerle oynamasına rağmen Madness’ın bir türlü destekleriyle başarılı olamadığını gördük. Bu mevsim de aynısının yaşanmaması için hiçbir neden yok.

S Tier

1907 Fenerbahçe

Son şampiyon Fenerbahçe, sezon öncesi dönemde kilit transferler yaptı. Tam olarak isteneni veremeyen Move ile yollarını ayıran ekip yeni ormancısını NA LCS’ten alma yoluna gitti ve Team Dignitas’tan Chaser’ı renklerine bağladı. Uzun süre LCK’de oynayan, ardından Kuzey Amerika’nın yolunu tutan Koreli yıldız, 2016 yılında Frozen ile Longzhu Gaming’in başarısı için ter dökmüştü. Fenerbahçe’nin bir diğer transfer hamlesi alt koridorda oldu. Japone’yi Dark Passage’a gönderen ekip, ligimizin en yetenekli destek oyuncularından Zergsting’i kadrosuna kattı.

 • Kilit oyuncu: Chaser

Geçtiğimiz mevsim şahane performanslar gösteren üç yıldızını elinde tutan Fenerbahçe’de Chaser’in performansı şampiyonluk yolunda büyük önem taşıyor. Alt koridorda yapılan değişiklik ne padden’ı ne de takımı kötü yönde etkilemeyecektir. Zaten ikilinin şimdiden tekli dereceli sırada ne kadar uyumlu olduğunu görebiliyoruz. Ormanda Chaser’ın durumu da Move’u aratmayacak düzeyde olacaktır ancak Koreli yıldızın takımla uyum sağlaması ve Frozen’ı besleyecek oyunların yapması 1907 Fenerbahçe’nin oyununu bir üst seviyeye taşıyacaktır.

BAUSuperMassive

Beş Türk oyuncu prensibini bu yıl bozan BAUSuperMassive, orta koridor ve destek rollerinde Koreli oyunculara yer verme yoluna gitti. Fabulous, Stomaged ve Zeitnot ile sözleşme yenileyen ekip, orta koridora GBM, desteğe de Snowflower’ı transfer etti. Kore’de Jin Air forması altındaki performansıyla dikkat çeken GBM, Kuzey Amerika’ya trasnfer oldu ve dönemin flaş takımı NRG eSports ile kendini tüm dünyaya tanıttı. Snowflower da geçtiğimiz mevsim LCK’de adından sıkça söz ettiren Jin Air Green Wings’te mücadele etti ve ilk kez ülkesi dışına BAUSuperMassive için çıktı.

 • Kilit oyuncu: Stomaged

SUP her ne kadar iki yıldız Koreli transfer etse de başarının yolu kesinlikle Stomaged’in performansından geçiyor. Geçtiğimiz mevsim yokları oynayan tecrübeli ormancının Kakao, Wisdom, Malrang ve Chaser gibi yıldızlar karşısında nasıl bir görüntü çizeceği BAUSuperMassive’in ligdeki yerini direkt olarak etkileyecektir. Stom’un 2017 Yaz Mevsimi ve All-Star’daki performansı bu yıl da devam ederse SUP’un işi güçlü rakipleri karşısında oldukça zorlaşacaktır.

A Tier

Dark Passage.Domino’s

Geçtiğimiz yıl Dark Passage için kabus gibi geçti desek abartmış olmayız. Kış Mevsimi’nde küme düşmenin eşiğine gelen DP, son dönemlerde ligimizin gördüğü en vasat oyunu oynayan Galatasaray sayesinde ligin dibine demir atmaktan kurtuldu. Bu durumu yeniden yaşamak istemeyen ekibin Hustlin, Cinkrof, Broken Blade, Immortoru ve HolyPhoenix’ten oluşan kadrosu kağıt üzerinde oldukça güçlüydü. Ancak istenen başarı yine elde edilemedi. Bu yıl ise DP’nin transfer kalitesini bir seviye daha ileri götürdüğünü görüyoruz.

 • Kilit oyuncu: Lucete

Ormana dünyaca ünlü Koreli yıldız Kakao’yu getiren Dark Passage’ın bu pozisyonda sıkıntı yaşamayacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Alt koridorda Ruve – Japone ikilisinin, yukarıda da Marshall’ın pozisyonlarına göre en kaliteli yerli oyuncular arasında yer aldığı aşikar. Bu sebeple başarıya giden yolda kilit rolde Lucete yer alıyor. Performansı belki de en çok merak edilen isim olan Koreli oyuncunun gerek Kakao gerekse de DP’nin yerlileri ile yakalayacağı sinerji DP’yi üst sıralara taşıyacaktır.

Royal Bandits

Battlegrounds’ta güçlü bir kadroyla mücadele eden ve YL’ye yükselmesine kesin gözüyle bakılan Royal Bandits, sürpriz bir hamle yaparak Oyun Hizmetleri’nin Şampiyonluk Ligi slot hakkını satın aldı. Kadro her ne kadar YL için yeterli görünse de çok güçlü ekiplerin yer aldığı ŞL’de en fazla orta sıralara oynamaya müsaitti. Bunun farkında olan takım yönetimi önce LCK’in gelecek vadeden iki oyuncusunu kadroya kattı, ardından da destek rolüne Dumbledoge’u getirdi.

 • Kilit oyuncu: Broken Blade

RB’nin orta koridor ve orman pozisyonlarına getirdiği Cepted – Malrang ikilisi geçtiğimiz yıl Kore’de Ever8 Winners forması giyiyordu. Yani oyuncuların herhangi bir uyum problemi yaşamayacağını, birlikte takıma adapte olabileceklerini söyleyebiliriz. Yine alt koridorda mücadele edecek HolyPhoenix ve Dumbledoge’un ligimizin en tecrübeli isimleri arasında yer almaları, onları pozisyonlarında bir adım önce çıkarıyor. Her ne kadar Koreliler’in neler yapacağı merakla beklense de, yalnızca tank şampiyonların oynanmadığı metada Broken Blade’in performansı RBE’nin ligdeki durumunu direkt olarak etkileyecektir.

Team AURORA

Birbirinden kaliteli oyuncuların geldiği ligimizde en çok konuşulan transferi Team AURORA yaptı desek yanılmış olmayız. Panky ve Wisdom ile sözleşme yenileyen ekip, orta koridora ise ligimizin gördüğü en iyi yerli oyunculardan Naru’yu getirdi. Alt koridorda nişancı pozisyonunda daha önce Invictus Gaming forması giyen Rain ile  anlaşma sağlanırken, yanında ligin tecrübeli desteklerinden Rogu’ya şans verildi.

 • Kilit oyuncu: Naru

Frozen, Cepted, Coco ve GBM gibi yıldızların yer aldığı ligimizin tek yerli orta koridoru olan Naru, bu sezon neler yapacağı en çok merak edilen isim konumunda yer alıyor. AURORA’da liderlik rolünü üstlenecek oyuncunun DP günlerine geri dönmesi hem takımını hem de LoL takipçilerini oldukça sevindirecektir. Bakalım SuperMassive’e transferi sonrası performansı sürekli şekilde geriye giden Naru’nun yeniden ayağa kalkışı AURORA’da mı olacak.

B Tier

YouthCREW

Geçtiğimiz sezon Naehyun ve Mocha ile oynayan Crew, 2018 yılı için bu oyuncular yerine bir başka Koreli ikili getirdi. Orta koridorda Longzhu Gaming, Incredible Miracles ve Newbee gibi takımlarda forma giyen yıldız oyuncu Coco’ya forma giydiren ekip, destek pozisyonuna ise Longzhu Gaming’in yedek oyuncusu Zzus’u getirdi. Crew’da Elwind, Mojito ve Madness ile de yeni sezon için sözleşme uzatıldı.

 • Kilit oyuncu: Mojito

Yaz Mevsimi’nde playoff’lara katılan ancak yarı finalde elenen Crew’da Koreliler’in performansı gayet iyiydi. Büyük oyunlarına şahitlik ettiğimiz Naehyun ve yetenekli olsa da Madness’a bir türlü kendini beğendiremeyen Mocha, yeni sezon öncesi takımdan gönderildi. Bu oyuncuların yerine alınan Coco ve Zzus’un takımı bambaşka bir hale getirmesini beklemek hayalcilik olur. Crew’un başarı yakalamasında kilit rolde yerli oyuncular var ve bunlar arasında performansı takımı en çok etkileyecek isim de Mojito. Ormancının geçtiğimiz sezondaki durumu bu yıl da devam ederse Crew’un güçlü rakipleri arasında işinin zor olacağını söyleyebiliriz.

HWA Gaming

Kısa bir Yükselme Ligi macerasının ardından ŞL’ye geri dönen HWA Gaming, orta koridor harici kadrosunu korumayı başardı. Üst koridorda Armut, ormanda Trix, aşağıda da Achuu-Revanche ikilisiyle yola devam kararı alan ekip, orta koridora ise Koreli furyasına ayak uydurarak Ninja’yı getirdi. YL’de deyim yerindeyse ateş eden kadronun, böylesine güçlü ekipler arasında da aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği merak konusu.

 • Kilit oyuncu: Ninja

Ninja’nın ne kadar yetenekli olduğunu tartışmaya gerek yok. Ancak bu mevsim kendisine büyük bir iş düşüyor. Xico’nun takımdan ayrılıp Brezilya’ya gitmesi sonrası adeta dinamosunu kaybeden ekipte Ninja’nın takımı ateşleyici oyuncu olabilmesi HWA’nın ligdeki durumunu direkt olarak etkileyecektir. Üst ve alt koridorda problem yaşaması beklenmeyen ilk şampiyonun, orman ve orta koridor rollerinden nasıl verim alacağı büyük önem arz ediyor.

C Tier

Galakticos

Taraflı tarafız herkes bu mevsimin en zayıf kadrosunu Galakticos’un kurduğu yönünde hemfikir. Geçtiğimiz yıllar olsa ŞL’de üst sıralara oynama potansiyeline sahip olduğunu söyleyebileceğimiz takımın, böylesine güçlü rakipleri karşısında neler yapacağı merak konusu. Takımın başında yer alan koç Nova’nın geçen sezon Yükselme Ligi’nde OHM ile beklenmedik başarılara imza atması, şu an için Galakticos taraftarının en büyük umut kaynağı.

 • Kilit isim: Tüm takım

Bireysel olarak öne çıkması beklenen bir oyuncusu olmayan Galakticos’un başarı yakalaması takım olarak bir uyum yakalamasından geçiyor. GAL’ın rakiplerinin başlarda yaşayacağı uyum sorununu fırsat bilmesi ve ilk haftalar puanlar toplaması ligin sonundaki durumlarını direkt olarak etkileyecektir. Koç ve oyuncular geçen yıl OHM’nin yazdığı peri masalının bir kopyasını ŞL’de bizlere izletebilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Atahan

  20 Ocak 2018 at 01:43

  royal bandit sampiyon olucak :)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir