League of Legends

Riot Games taciz ve eşitsizlik davasında gelişme var

Riot Games

Dünyanın en büyük oyun firmalarından Riot Games, cinsel taciz ve ayrımcılık iddiaları ile sallanıyor.

İlk olarak bu iddialar 2018 Ağustos ayında ortaya atılmıştı. Kotaku yayınladığı “Riot’da Seksizim ve Kardeşlik Kültürü” adlı makalede durumun ne kadar içler acısı olduğunu özetlemişti. Yazıda bir grup Riot çalışanın iddialarından da bahsedildi. Çalışanlar cinsel taciz ve ayrımcılığın Riot Games’de yaygın olduğunu ve kadınların kurumsal kariyer basamaklarını çıkamadığından bahsetti.

Californiya Mahkemesi, Riot Games ile söz konusu kadın çalışanlar arasındaki cinsel taciz ve cinsel ayrımcılık iddialarına son noktayı koydu. Riot’a 10 milyon dolar ceza kesti. Hükme göre bu meblağ tazminat olarak kadınlara verilecek. Ancak Los Angeles Times’ın haberine göre Californiya Adil İstihdam ve İskan Bakanlığı bu tazminatı az buldu. Bakanlık kendi topladığı belgeleri halka sundu ve tutarın en az 400 milyon dolar olması gerektiğini söyledi.

Mahkemenin göz önünde bulundurduğu koşullara ek olarak; bakanlık, erkek ve kadınlar arasındaki ücret eşitsizliğine de dikkat çekti. Caydırıcılığın ancak büyük miktar para cezalarıyla sağlanabileceğini savundu. İstihdam Bakanlığı ayrıca Riot Games’in kadınlara sunduğu sözleşme şartlarının erkeklerle eşit olmadığını söyledi. Riot’ın sözleşmelerine karşı çıkan tek devlet kurumu değil. Çalışma Standartları Uygulama Dairesi de müdahale kararı vererek, uzlaşma şartlarının potansiyel iş hukuku ihlallerine hitap etmediğini açıkladı. Son duruşma 31 Ocak’ta gerçekleşecek ve karara göre bu iki kurum Riot Games’e tekrar bir dava açabilir.

Riot sözcüsü Joe Hixson LA Times’a verdiği demeçte, “Çalışanları temsil eden avukatlarla, çalışanlar için adil olduğuna inandığımız bir anlaşmaya varmak için çok çalıştık” dedi. “Mahkeme dosyasında, son 18 ay içerisinde anlaşmlarda uygulamaya çalıştığımız çeşitlilik, içerik ve kültür ile ilgili çabalarımızı önemsiz gösterilmekte ve görmezden gelmektedir.” diye konuştu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir