League of Legends

Riot Games çalışanları şirketi protesto etti

Riot Games

150’nin üstünde Riot Games çalışanı şirketin ayrımcılıkla suçlandığı skandalı örtbas etmeye çalışmasını protesto etti.

10 yılı aşkın bir geçimişi bulunan Riot Games daha önce seksizm skandalıyla karşımıza çıktı. Şirketin dünya genelinde bu kadar tutulmasının en büyük sebeplerinden biri oyuncuları dinleyip gelecek yenilikleri bu yönde yapıyor olması. Dışarıdan bakıldığında herkesin mutlu ve bir aile gibi çalışmalarını yürüttüğünü söyleyebiliriz. Anlaşılan işler içeride biraz farklı yürütülüyor. Daha önce seksizm konusunda birkaç kez eleştirilen şirket bu konuda kendini geliştirememiş olacak ki 150’nin üstünde çalışan şirketi bu konuda protesto etti.

Çalışanlar işlerinin başından ayrılarak şirketin Los Angeles’ta bulunan merkez binasının otoparkında toplandı. Daha önce Kotaku’da medyaya yansıyan seksizm skandalında şirketin terfi, günlük ilişkiler ve işe alım konularında erkeklere ayrıcalıklı davranıldığı belirtilmişti. Yazıda Riot Games’in bu konu hakkında yasal yollara başvurmak isteyen çalışanlarını engellediği öne sürülmüştü.

Daha önce şirketin ismi seksizm skandalıyla medyaya yansımıştı. Riot Games’te yaşanan seksizm skandalının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bunun üstünden uzun bir zaman geçmesine rağmen şirket içinde aynı davranışların devam etmesi çalışanları bir hayli rahatsız etti. Bu durumdan rahatsız olan çalışanlar protesto haklarını kullarak duruma tepki gösterdi. Riot Games, çalışanlarının kaygılarını anladığını belirtti.

Dünya devi şirketin bu sorunu çözmek adına herhangi bir adım atmaması bu protestodaki en büyük etken oldu. 6 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen protestoya Riot Games’in cevabı, “Hali hazırda süren dava bittikten sonra bazı değişimlere açık olacağız.” oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir