League of Legends

NA LCS karşılaşmaları ESPN+’dan yayınlanacak

Riot Games

League of Legends sahnesinin en büyük ligi olan NA LCS, önümüzdeki mevsimden itibaren ESPN+’da yayınlanacak. 

Esporun televizyonlara taşınması ekosistemin gelişmesi açısından önemli bir yer tutuyor. Bununla birlikte hali hazırda birçok espor turnuvası ve lig özellikle Kuzey Amerika’da televizyonlarda yayınlanıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre NA LCS de bu ligler arasına katıldı.

16 Haziran’da başlayacak olan NA LCS’in finali 8-9 Eylül tarihinde Kaliforniya Oakland Arena’da düzenlenecek. 2018 sezonu NA LCS için ilklerin sezonu olmaya devam ediyor. Franchise sistemine geçen ligde artık düşme tehlikesi yaşanmıyor. Bundan ötürü de birçok yatırımcı çok daha büyük miktarlar ile lige yatırım yapıyor ve dolayısıyla şartlar da bununla birlikte gelişiyor. ESPN+ anlaşmasının gerçekleşmesi ise franchise sisteminin elini kuvvetlendirecektir.

Elbette akıllara gelen ilk soru Riot Games ile BAMTech arasındaki anlaşmanın iptal olup olmadığı yönünde. ESPN’in haberine göre ESPN+ anlaşması, Riot ile BAMTech arasındaki anlaşmanın yerini alacak. Aralık 2016’da iki şirket arasında yapılan anlaşmayla Riot Games 2023 yılına kadar toplam 300 milyon dolar kazanacak. Riot, BAMTech tarafından geliştirilen bazı teknolojileri yeni sezonda kullanacak. The Walt Disney’in BAMTech’i satın alması Riot ile olan anlaşmayı sekteye uğrattı. Disney’in aynı zamanda ESPN’e de sahip olması, şirket açısından daha fazla yatırım yapmayı anlamsız kılıyor. Yani anlaşmanın Riot yüzünden değil Disney yüzünden gerçekleşmediğini belirtelim.

Birçok League of Legends izleyicisi insanların neden para verip ESPN+’tan karşılaşmaları izleyeceği sorusunu da soruyor. Baktığımızda bu anlaşmanın espora yabancı olan kitleyi çekmeye yönelik yapıldığını söylemek mümkün. Şu anda YouTube ve Twitch gibi kanallardan ücretsiz bir şekilde yayınlanan NA LCS karşılaşmaları, Riot ile ESPN arasındaki anlaşmadan etkilenmeyecek ve izleyiciler sorunsuz bir şekilde ücret ödemeden karşılaşmaları izlemeye devam edecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir