League of Legends

Profesyonel League of Legends’ta şampiyon yasaklama sayısı artıyor

Riot Games’in profesyonel League of Legends maçlarında şampiyon yasaklama sayısını arttıracağı daha önceden de konuşulurken, bu konu LCS’in başlamasına kısa bir süre kala bir kez daha ciddi bir şekilde tartışılıyor. PvPLive’ın haberine göre önümüzdeki ay başlayacak LCS karşılaşmalarında 6 yerine 10 şampiyon yasaklanacak. 

2016 yılında kendisini büyük değişikliklere hazırlayan League of Legends, Sezon 7’de neredeyse baştan aşağıya değişiyor. Oyuna getirilen özelliklerin yanı sıra profesyonel arena da bu evrimden nasibini alıyor. NA ve EU LCS’teki değişiklikler şimdiden izleyiciler tarafından takdir edilirken, geçtiğimiz yıl iki maçlık seriler üzerinden oynanan EU LCS, bu yıl 3 maçlık serilerle ve iki grup halinde oynanacak. Öte yandan teknik detayların yanı sıra sezon arası transfer döneminin de oldukça heyecanlı geçtiğini, hemen hemen her ligin çok daha fazla rekabetçi bir hal aldığını da belirtelim.

Yaklaşık iki aydır konuşulan ve profesyonel sahneyi direkt olarak etkileyecek değişiklik ise şampiyon yasaklama sayısının artışıydı. Daha önce biz de yasak sayısının artacağını yazmış, fakat bu yeni yasaklama sisteminin nasıl çalışacağı konusunda bir bilgi paylaşmamıştık. Garena’daki Team Vestigial takımının menajeri Nelson Sng, Twitter üzerinden 10 yasak sisteminin nasıl çalışacağına dair bir sızıntı gerçekleştirirken, Riot Games bu konu hakkında herhangi bir yorum gerçekleştirmedi.

Birçok League of Legends seyircisi 10 şampiyon yasaklama sisteminin çok daha iyi olacağını düşünürken, genel endişe ise Riot Games’in bu sistemi nasıl uygulayacağıydı. Dota 2’nin şampiyon yasaklamasına çok benzeyen yeni sisteme göre öncelikle 3 yasak yapılıyor, ardında 3 şampiyon seçiliyor. Son olarak ise 2 yasak ve 2 şampiyon seçimi ile yasaklama ekranı tamamlanıyor.

Bakıldığında mavi tarafın yasak ve şampiyon seçiminde ilk aşamada avantajlı olduğunu, ikinci aşamada ise kırmızı tarafın bu avantajı elinde tuttuğunu görüyoruz. Profesyonel arena için oldukça mantıklı görülen bu sistemin adil olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan şampiyon yasaklamadaki artışın SoloQ’ye ne zaman geleceği konusunda bir bilgi bulunmuyor. Daha önce Meddler’in yaptığı açıklama göre SoloQ oyuncuları için bu sistem hiç gelmeyebilir bile. Zira 10 şampiyon yasaklama sistemi daha çok profesyonel ligler için düşünülürken, SoloQ’da bu sistemin kötüye kullanılabileceği de düşünülüyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir