League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.14 yaması

Zırh deşme eşyalarının yanı sıra uzun bir zamandır beklenen Caitlyn ve Fiora nerflerini de içeren LoL 7.14 yaması duyuruldu. League of Legends’ın yeni şampiyonu Kayn da 7.14 yaması yayınlandıktan sonraki günlerde oyuna gelecek.

Yamada en dikkat çeken şeyler elbette şampiyonlardaki değişiklikler. Caitlyn ve Fiora değişiklikleri topluluk tarafından olumlu karşılanırken, Rammus’un geri dönüşü ve Çivili Zırh’ın değişmesi, nişancıları ciddi anlamda etkileyecektir. Dönüşümlü oyun modu olarak ise Sonsuz Karanlık: Mutlak Karanlık, 14 Temmuz 2017 saat 12.00’dan 18 Temmuz 2017 saat 04.00’a kadar ve 21 Temmuz 2017 saat 11.00’dan 25 Temmuz 2017 saat 04.00’a kadar devrede olacak. Dilerseniz 7.14 yamasının özetine göz atalım:

Şampiyonlar

Destek havuzunda yavaş yavaş kendisine yer bulmaya başlayan Alistar, bu yamada iyileştirme alan şampiyonlardan. Alistar’ın R yeteneği artık daha fazla hasar önleyecek.

Runaan nerf almasına rağmen Statik Hançer ve Bombardıman Topu satın alınarak hala eskisi gibi etkili olarak oynanabilen Caitlyn, ilk ciddi nerf’ünü bu yamada aldı. Şampiyonun seviye başına saldırı gücü büyüme yüzdesi 4’ten 2’ye düşürüldü. Bu, Caitlyn’in erken oyununu ciddi şekilde etkileyecektir.

İki yama önce ultisi değişen Cho’Gath, bu yamada da bir güncelleme aldı. E yeteneğinin sıradanlığını değiştiren Riot, yeteneği üç AA sonrası hasar veren yeteneklerden bir başkası haline getirdi. Ayrıca şampiyonun Q yeteneği artık daha az mana yiyecek ve W artık erken seviyelerde daha uzun susturacak.

Uzun bir süredir oynanmayan şampiyonlardan birisi de Diana‘ydı. Şampiyonu AA odaklı bir büyücü haline getiren Riot Games, Diana’nın pasifini değiştirdi. Şampiyon, artık her büyü kullandıktan sonraki üç otomatik saldırısı için %20 saldırı hızı artışı kazanacak. Ayrıca Pasif tetiklendikten sonra yapılan saldırılar mana yenileyecek.

Ve Fiora. Eğer son iki ayda tekli dereceli maçı oynamışsanız Fiora‘nın ne kadar büyük bir problem olduğunu biliyorsunuzdur. Ciddi bir nerf alan Fiora’nın pasifi artık ciddi miktarda daha az hareket hızı sağlayacak. R yeteneği ise hedefe yakınken pasifinden faydalanıp hız vermeyecek.

Tekli derecelide dahi görmediğimiz şampiyonlardan olan Garen de minik bir güncelleme aldı. Şampiyonun pasifi artık daha çok can yenileyecek. W yeteneğini anlamlı aralıklarda kullanılması gerektiğini daha önce de belirten Riot, yeteneğin ilk 0.75 saniyesindeki hasar azaltma ve sıvışma oranını arttırdı.

Pasifi ve W’su değişen Singed ise artık çok daha farklı tarzlarda oynanabilecek. İsmi Akışkan Zehir olarak değişen pasif artık Singed’e rakip şampiyonların yakınında hareket hızı veriyor. Q yeteneğinin hasarı dengelenirken en önemli değişiklik ise W yeteneğine getirildi. Bir alanı yavaşlatan yetenek artık bu alandaki rakipleri yerine saplayacak. Yani Singed’in de artık bir kitle kontrolü var.

Ayrıca Taric‘in de ufak bir iyileştirme aldığını, Rammus‘un da artık W’su ile kendisini daha az yavaşlatacağını ekleyelim.

Eşyalar

Rammus’un lafı geçtiğinde aklımıza gelen ilk eşya elbette Çivili Zırh. Her ne kadar etkili olsa da alınan can çalma eşyaları ile Çivili Zırh’ın etkisi dengelenebiliyordu. Şimdi ise eşyaya getirilen değişiklik nişancıların canını çok daha fazla sıkacak. Artık can da veren Çivili Zırh, kendisine vuran rakibe Ağır Yara uyguluyor.

Rakan ve Janna gibi şampiyonların tercihi olan Eski Para eşyaları da bir güncelleme aldı. Ganimetler toplandığında eşya artık fazladan yetenek gücü yerine kendisine doğru hareket eden takım arkadaşlarında %8 hareket hızı katacak. Bu, hali hazırda mobil olan Rakan’ın daha da işlevsel hale gelmesi anlamına geliyor.

Zırh Deşme eşyaları

Riot Games’in belki de son zamanlardaki en büyük fiyaskosu Zırh Deşme eşyalarının fazlasıyla OP olması ve metayı tamamıyla bu eşyaların hükmetmesiydi. Getirilen nerf’ün ardından ise Zırh Deşme eşyası tercih eden hiçbir şampiyonu Vadi’de görmez olduk. 7.14 yamasında bu eşya grubunda değişikliğe giden Riot’ın ilk hamlesi, Zırh Deşme’nin artık rakibin seviyesine göre değil oyuncunun kendi seviyesine göre hesaplanacak oluşu. Ayrıca artık bu eşyalarda mevcut zırh delme değerlerini de görebiliyor olacağız.

Ufak değişikliklerden ilkini Dişli Kama‘da görüyoruz. Eşyanın pasifi artık bir birim katlettiğimizde bir sonraki yeteneğimizin ilave hasar vermesini sağlıyor. Aynı özellik Av Kaması‘na da getirildi.

Draktharr’ın Gece Kılıcı ise bir zamanlar Jhin ve Zed tarafından fazlasıyla alınan eşyalar arasındaydı. Şimdi ise eşyanın tarifi değişti. Artık TEK Kılıcı yerine Caulfield’ın Savaş Çekici satın alınarak oluşturulan eşyanın bedeli azaltılırken, zırh deşme değeri arttı. Saldırı gücü azalsa da Draktharr artık bekleme süresinde azalma da sağlayacak.

Youmuu’nun Hayaletkılıcı artık daha fazla hız verirken, Gecenin Kıyısı da artık can yerine büyü direnci sağlıyor. İki eşyanın da zırh deşme miktarı arttı.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Recep KARAYANIK

    12 Temmuz 2017 at 13:53

    “Singed’e takım arkadaşının yakınında hareket hızı veriyor.” demişsiniz. “Singed’e rakibinin yanından geçerken hareket hızı veriyor.” olması lazım.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir