League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 5.16 yaması

League of Legends’ın son dönemde şampiyon ve eşya anlamında gördüğü en geniş kapsamlı değişikliklere sahip 5.16 yamasının notları Riot Games tarafından bu akşam itibariyle yayınlandı. 20 Ağustos Perşembe sabahı sunucuya yüklenmesini beklediğimiz yamanın en dikkat çeken noktası “Ezergeçerler” adıyla gelen Darius, Garen, Mordekaiser ve Skarner şampiyonlarının geniş çaplı güncellenmesi oldu. Bunun yanı sıra çok sayıda başka şampiyonların da yeteneklerinde oynamalar olurken, oyuna yeni gelen eşyalar ve önceki eşyaların da verdiği özelliklerde değişiklikler olduğunu görüyoruz.

Her ne kadar özet diyor olsak da yamanın bu denli kapsamlı olması sebebiyle gayet uzun bir yazı olduğunu belirterek özetimize geçelim.

 • Ezergeçerler adıyla gelen şampiyon güncellemesi ile başlayalım. Darius‘un yeni pasifi Kanama artık farklı özellikler de veriyor. Şampiyon ultisi ile bir rakip öldürüldüğünde veya hedef üzerinde 5 yük kanama biriktiğinde, Darius’a Kan Coşkusu etkisi kazandırıyor. Bu etki 5 saniye sürüyor ve Darius’a 40-200 ilave saldırı gücü veriyor. Q’su Biçen Balta ise yetenekten hasar alan şampiyon başına kendi canını yeniliyor. W yeteneği Kemik Kıran’ın yavaşlatma oranında ise ciddi bir artış var, artık yeteneğin tüm seviyesinde rakipleri %90 oranında yavaşlatmak mümkün. Darius’u Darius yapan ultisinin tekrar kullanma özelliği ise artık bedelsiz.
 • Güncellemeye uğrayan ikinci şampiyonumuz Garen‘in Q yeteneğinin susturma özelliği artık artış göstermeyecek ve yeteneğin her seviyesinde 1.5 saniye susturacak. Ayrıca yeteneğin verdiği hareket hızı süresi de azaldı. W’su Cesaret, artık birimleri öldürerek kalıcı 0,2 şampiyon, büyük ve destansı canavarlar için 1 zırh ve büyü direnci sağlıyor. Bu etki en fazla 10/15/20/25/30’a kadar çıkabiliyor. Ultisi artık rakipteki en son skor alan şampiyonu işaretliyor ve yetenek o şampiyona artık gerçek hasar veriyor.
 • Güncellenen üçüncü şampiyon Skarner‘ın artık yeni pasifi var. Kristal İğne adındaki bu yetenek haritanın bazı noktalarında kristal çıkarıyor ve iki takım da kristali ele geçirebiliyor. Kendi takımının ele geçirdiği kristalin yakınındayken Skarner 100 hareket hızı ve ufak çaplı saldırı hızı kazanıyor ve manasında da yenileme gerçekleşiyor. Şampiyonun Q yeteneğinin mana bedelinde ve bekleme süresinde de azalma görüyoruz. Hasar ise şampiyonun saldırı gücüne göre hesaplanacak. W’su Kristal Kabuk artık belli miktarda kalkan yerine azami can değerine göre kalkan verecek. E’si Parçacık da rakip şampiyonu işaretleyecek ve ilk normal saldırısı sersemletecek. Son olarak Skaerner’ın ultisinin mana bedeli ve verdiği hasar azaldı.
 • Güncellemede son şampiyon olan Mordekaiser‘in pasifinin verdiği kalkan azami cana göre artıyor. Q’su Gürzlerin Hası artık sonraki 3 düz vuruşunu güçlendiriyor ve her vuruşta daha fazla hasar veriyor. W yeteneği Mordekaiser ve hedeflenmiş dost şampiyona birbirlerine doğru hareket ederken 75 hareket hızı veriyor. E Yıkım Sömürüsü’nün hasarı azaldı fakat yeteneğe bir de saldırı gücü oranı eklendi ve rakiplere uygulandığında önemli miktarda kalkan veriyor. Ultisi Mezarın Çocukları, Mordekaiser ejderhayı katlederse ejderhanın ruhunu esir alıyor.

Ezergeçerler adıyla gelen 4 önemli şampiyon güncellemesinin ardından şimdi diğer önemli değişikliklere geçelim;

 • Önceki yamada önemli bir buff alan ve metaya tekrar dahil olan Elise‘in Q yeteneğinin hedefin canına göre verdiği hasarın oranında azalma meydana geldi.
 • Artık çok fazla göremediğimiz Kassadin‘in ultisine yetenek gücü oranı geldi ve ultisinin her kullanımında artıyor, fazladan 0,2 yetenek gücü verecek ve kullanma başına 0,1 artık olacak.
 • Orman rolünün sevilen şampiyonlarından Lee Sin‘in pasifinden gelen enerji dönüşü ilk saldırıda 20 ikincisinde 10 enerji veriyor. Ulti ile rakipler çarpışırsa yetenek daha çok hasar verecek.
 • Önceki yamalarda W ve ultisinin atış hızının önemli miktarda düşürüldüğü LeBlanc‘ın bu değerleri 5.16 yaması ile birlikte arttırıldı.
 • Uzun süredir göremediğimiz diğer şampiyonlardan olan Lissandra‘nın ultisi artık kendi üzerinde kullanıldığı zaman can yenileyecek. Böylece şampiyonun ultisi gerçekten işlevsel bir hal almış oldu.
 • Saldırı gücü taşıyıcılarından Lucian‘ın pasifinden gelen ikinci vuruş minyonlara bundan sonra yüzde yüz hasar verecek. W’su İntikam Ateşi’nin kullanıldığında verdiği hareket hızı da önemli miktarda arttı ama süresi 1 saniyeye düştü.
 • Takım savaşlarında önemli bir rol üstlenen ve profesyonel sahnede sıkça gördüğümüz Rumble‘ın ultisinin bekleme süresi arttırıldı.
 • Bir diğer saldırı gücü taşıyıcılarından Twitch‘in Q yeteneğinin mana bedeli azaldı. Ultisi Zehir Salvosu yeteneğin ileri seviyelerinde verdiği hasar da arttırıldı.
 • Ormancılardan Zac‘in E’si Elastik Sapan’ın menzilinde artış oldu. Böylece nereden çıkacağı belli olmayan Zac için artık daha çok önlem almak gerecek.
 • Zed artık ultisini kullandıktan 0,5 saniye sonra tekrar etkinleştirebilecek. Böylece 1 saniyeden 0,5’e düşen bu süre önemsiz gibi görünse de takım savaşlarında Zed’in işini kolaylaştırmış olacak.

Yazımıza 5.16 yaması ile gelen yeni eşyalar ile devam edelim;

 • Ölü Adamın Zırhı – Toplam Bedel: 2750 altın, Tarif: Zincir Yelek + Dev Kemeri + 1000 altın, Can: 600, Zırh: 50

ÖZEL Pasif – Tam Yol İleri: Hareket ederken İvme yükleri biriktirirsin. 100 yükte hareket hızı en fazla 60 artar. İvme; sersemletme, kışkırtma, korkutma, susturma, körleştirme, dönüştürme ya da hareketsiz bırakma etkileri altındayken hızlıca, yavaşlatma etkisi altındayken de yavaşça azalır
ÖZEL Pasif – Yıkıcı Vuruş: Normal saldırılar kazanılan bütün İvme yüklerini, 2 İvme başına 1 fiziksel hasar verecek şekilde hedefe uygular. Eğer 100 yük uygulanırsa bu hasar iki katına çıkar ve hedef 1 saniye boyunca %75 yavaşlar (sadece yakın dövüş). Bu yavaşlatma etkisi zamanla azalır

 • Sterak’ın Güvencesi – Toplam Bedel: 2550 altın, Tarif: Uzun Kılıç + Dev Kemeri + 1190 altın, Can: 500, Taban Saldırı Gücü: +%25

ÖZEL Pasif – 5 saniye içinde en az 400-1800 (seviyene göre) hasar almak, 8 saniyeliğine Sterak’ın Hışmı sağlar (45 saniye bekleme süresi)
Sterak’ın Hışmı – Şampiyonun boyutlarını arttırırken %25 ek taban Saldırı Gücü ve Azami Can değerinin %30’undan oluşan ve çok çabuk eriyen bir kalkan sağlar

 • Haşmetli Hydra – Toplam Bedel: 3300 altın, Tarif: Tiamat + Dev Kemeri + 400 altın, Can: 400, Saldırı Gücü: 50, Taban Can Yenilemesi: +%100

ÖZEL Pasif – Biçiş: Normal saldırılar ana hedefine 5 + azami can değerinin %1’i kadar hasar verirken, koni şeklindeki bir alanda bulunan diğer rakiplere azami canının 40 + %2,5 kadarını fiziksel hasar olarak verir (ana hedefin bu hasarı almaz)
Aktif – Hilal: Bir sonraki normal saldırında, Biçiş’in bütün hedeflere verdiği hasarı 40 + azami can değerinin %10’una çıkarır ve koni şeklindeki etki alanını büyütür (20 sn. bekleme süresi)


Yeni eşyaların ardından varolan savunma eşyalarında gerçekleşen değişikliklere göz atalım;

 • Warmog’un Zırhı’nın altın bedeli arttı. 3000’den fazla can olunca çatışma dışındayken can yenilemesi sağlıyor.
 • Büyüsavar Pelerin’in altın bedeli azaldı.
 • Negatron Peleri’nin altın bedeli azaldı.
 • Hayalet Peleri’nin büyü direnci arttı.
 • Ruh Gömleği’nin altın bedeli az bir miktarda azaldı. Büyü direnci ve taban can yenilemesi arttı.
 • Banshee’nin Duvağı’nın eşya birleştirmesinde değişim oldu. Hayalet Pelerini + Kristal Kolluk + 1050 altın ile tamamlanacak. Büyü direnci de arttı.
 • Ordu Kalkanı’nın altın bedeli azaldı. Taban can yenilemesi %100’e çıktı. Yakındaki bütün birimlere verdiği büyü direnci ve can yenileme haresi azaldı.
 • Demir Solari’nin Broşu’nun altın miktarı ufak çapta azaldı. Taban can yenilemesi %100’e çıktı. Yakındaki birimlere verdiği büyü direnci ve can yenilemesi azaldı. Aktifinin verdiği kalkan oranı arttı süresi azaldıç
 • Komuta Sancağı’nın altın bedeli azaldı.
 • Zz’rot Kapısı’nın verdiği can yenilenmesi arttı. Hiçlik Haşereleri artık daha dayanıklı ve daha fazla mesafe kat ediyor ama daha az hasar veriyorlar.
 • Ohmyıkıcı’nın verdiği taban can yenilemesi arttı, altın bedeli aynı kaldı.
 • Donmuş Yürek’in bedeli arttı, zırh oranı ise azaldı.
 • Çivili Zırh’ın altın bedeli arttı, alınan hasarın yansıma oranı azaldı. İlave 0,25 zırh ile yansıyan hasar artıyor.
 • Randuin’in Alameti’nin altın bedeli azaldı. Can ve zırh miktarı azaldı. Yeni özellik olarak gelen kritik hasarın %10’unu yok sayıyor.
 • Yanardöver’in verdiği can arttı, ilave can yüzdesi azaldı.

5.16 yamasıyla beraber Arcade Riven, Bölüm Arası Canavarı Blitzcrank, Okullu Ahri, Okullu Ekko, Okullu Darius ve Okullu Vladimir kostümlerinin geldiğini de belirtiyoruz.

Artık çok da uzağımızda olmayan 2015 Dünya Şampiyonası’nın metasını oluşturmasını beklediğimiz 5.16 yaması aşağı yukarı bu şekilde özetlenebilir. Oyuncuların bu yama ile oluşacak yeni metaya nasıl ayak uyduracağını ise zaman gösterecek.

3 Yorum

3 Comments

 1. Psyc0P4th

  9 Eylül 2015 at 15:03

  lol sucks dota swalows ;)

 2. Osman Tek

  20 Ağustos 2015 at 10:29

  O Kostümler Kimin

  • Mert Savaş

   20 Ağustos 2015 at 12:56

   Kostümler Ahri, Vladimir, Ekko ve Darius’a ait.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir