League of Legends

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nda 2. hafta 4. gün

League of Legends Dünya Şampiyonası’nda grup aşamasının tamamlanacağı son güne gelmiş bulunmaktayız. B grubu maçlarının da tamamlanacağı ve çeyrek finale çıkan son iki takımın belli olacağı günde birbirinden zevkli maçlar bizi bekliyor.

Fnatic, Invictus Gaming, Aqh ve Cloud 9’un mücadele ettiği B grubunda gruptan çıkma iddaası konusunda takımlar birbirine çok yakın. Avrupa şampiyonluğunu domine eden Fnatic grup maçlarında zorlanırken, son maçlara başlamadan önce 1 galibiyet 2 mağlubiyet ile 3. sırada yer alıyor ve gruptan çıkmak için bugün başarılı bir performans göstermesi gerekiyor. Kore temsilcisi Invictus Gaming ise kendisininden bekleneni gösteremedi ve 1 galibiyet 2 mağlubiyetle Fnatic’in üstünde yer alıyor. Grubun sürpriz takımı ise kesinlikle Cloud 9. NA LCS’de sezonu yedinci bitiren ama bir şekilde Dünya Şampiyonası vizesini alan takım, herkezi şaşırtarak namağlup durumda ve 1. sırada yer alıyor.

C grubunda bugün oynanacak maçların programı şu şekilde:

  • ahq Esports CLub – Invictus Gaming
  • Fnatic – Cloud 9
  • ahq Esports Club – Cloud 9
  • Invictus Gaming – Fnatic
  • Cloud 9 – Invictus Gaming
  • Fnatic – ahq Esports Club

Ahq Esports Club- Invictus Gaming

Günün açılış maçında Ahq ile Kore temsilcisi Invictus karşı karşıya geldi. Turnuva boyunca gözler Kore ekibinin üzerindeydi fakat kötü bir performans gösteren takımın bu hafta iyi bir performans göstermesi bekleniyordu. Maça hızlı başlayan ama bir çok hata yapan Invictus Gaming, rakibine maçı adeta hediye etti diyebiliriz. Kötü performansına devam Invictus’a karşılık, Tayvan temsilcisi Ahq ise 2. galibiyetini alarak sürprize devam ediyor. Grupta tüm hesapların karıştığı bu maçta ahq cephesinde Westdoor Fizz ile ve Ziv ise Darius ile harika bir performans göstererek ve maçın kazanılmasında büyük pay sahibi oldular. Kalista, Darius, Elise gibi metanın güçlü şampiyonlarını doğru oynayarak zafere uzanan ahq’nun gruptan çıkma şansı hala devam ediyor.

Fnatic – Cloud 9

Turnuva başladığından beri farklı şampiyonları izleme şansı elde ettik, hatta farklı şampiyonları farklı görevlerde gördük. Günün ikinci karşılaşmasında Fnatic’in kesinlikle kazanması gereken maçta, Fnatic nişancı seçimi için Kennen tercihinde bulunarak herkesi şaşırttı ve seyircileri coşturdu diyebiliriz. İlk haftadaki hatalarından ders almış bir görüntü çizen takım, maça oldukça iyi başladı. Yellowstar’ın Shen ile harika harita rotasyonları sonucunda hem koridorunda karşı nişancı-desteğe üstünlük sağlayan takım, genel olarakta harita üzerinde sürekli kill alarak farkı iyice açmayı başardı. Skor anlamında oldukça cömert geçen maçta, her iki takımda agresif oynamaya çalıştı ama bu altın farkını açan Fnatic’in daha çok işine geldi ve Avrupa temsilcisi maçı rahat kazanarak gruptan çıkma iddaasını sürdürdü.

Ahq Esports Club – Cloud 9

Grubun bugün oynanan üçüncü maçında ahq ile Cloud 9 karşı karşıya geldi. Koridor değişikliğinin yaşanmadığı ve sakin bir başlangıca tanık olduğumuz maçta ilk aksiyon aşağı koridorda yaşandı. Yapılan dağınık savaşta doğru oynayan ve global hareket etkisini (tf ve top laneteleport) iyi kullanan ekip art arda skorlar aldı ve bu skorlarında Jinx’e gitmesiyle istediğini elde etmiş oldu. O dakikadan sonra iyice güçlenen Jinx süper taşıyıcı konumuna erken  gelerek Cloud 9’un canını çok sıktı. Cloud 9’un sadece bir kule almasına izin veren ahq maçı rahat kazanarak Cloud 9 ile aynı galibiyet sayısına geldi ve grupta liderliğe yükseldi.

Invictus Gaming – Fnatic

Invictus Gaming için ölüm kalım maçı olan karşılaşma, Fnatic’in zaferi ile sonuçlandı. Bu maçta da nişancı rolüne Kennen’i seçen Fnatic, Riven-top ile Olaf’a karşı iyi bir seçim yapmış oldu. Reignover’ın üst koridora yardımı ile ilk kanı döken takım için maçın kopma noktası, Huni’nin alt koridora attığı ışınlanma oldu. 4’te 4 yapan Huni için oyunu snowball yapmak oldukça kolaylaştı. Bu noktadan sonra rakibine hiçbir objektif vermeyen Fnatic, 21. dakikada Avrupa LCS’te klasikleşmiş olan baronu aldı ve ardından inhibitörü açmayı başardı. Alt koridorda nispeten başarılı bir 4v5 yakalaya IG, Huni’nin savaşa katılması ile bu takım savaşını da kaybetti. Kennen’in de 4’te 4 yaptığı karşılaşma, kısa sürede tamamlandı. Invictus Gaming, bu mağlubiyetle çeyrek finale çıkma şansını kaybetti.

Cloud 9 – Invictus Gaming

Seyir zevki açısından oldukça kaliteli bir maçı daha geride bıraktık. Cloud 9 ile Invictus arasındaki bu harika maçta kazanan Invictus Gaming oldu. Cloud 9 ise bu yenilgiyle gruptan çıkmayı garantileyemedi ve Fnatic – ahq maçının yenileniyle tie-break maçı oynamak zorunda kaldı. Her iki takımında güzel kompozisyonlar kurduğu maçta, Kakao’nun güzel performansıyla oyun başında öne geçen Çin temsilcisi, oyunun orta ve sonlarına doğru Cloud 9 orta koridoru Veigar’a çare üretemedi ve oyun başındaki avantajını kullanamadı. 4 kez üst üste dragon alan Çin takımı, rakibine hiç dragonda şans tanımadığı sırada 5. dragon savaşını kaybetti ve maç tekrardan dengelendi. İlerleyen dakikalarda Baron’u Kakao ile çalan ve ardından beşinci dragonu alan Invictus, Veigar’a karşı savaşlarda daha akıllı oynayarak maçı kazanmasını bildi. Turnuvada prestij maçına çıkan Çin ekibi, güzel bir oyunla turnuvaya veda etmiş oldu. Cloud 9 ise bugün hiç maç kazanamadı ve 3 galibiyet 3 mağlubiyette kalarak, gruptan çıkma şansını zora soktu.

Fnatic -Aahq e-Sports Club

İlk haftaki maça çok yakın bir kompozisyon kuran Ahq ile Fnatic’in karşılaşması, Fnatic’in zaferi ile sonuçlandı. Jinx’i korumak için Tahm Kench seçimi yapan Ahq, bu seçiminin karşılığını fazlasıyla aldı diyebiliriz. Oyunun büyük bir bölümünü önde geçirmesine rağmen sürekli kötü takım savaşları seçen Fnatic, 3 inhibitörü de düşmüş olmasına rağmen, çılgın bir takım savaşı ile maçı kazandı. Belirtmemiz gereken bazı noktalar da bulunmakta. Ahq’da AN, mükemmel bir Jinx performansı sergiledi. Fnatic’in genel olarak takım savaşlarını kaybetmesinin başlıca nedeni Tahm-Jinx iken Kennen takım savaşlarında zonlama açısından büyük rol oynadı. Fnatic’in double-assasin kompozisyonu, takım sinerji içerisindeyken AN’ı kolayca elimine etme potansiyeline sahipti. Çoğu zaman bu imkanı bulamayan Fnatic, kendi üssündeki savaşı kazanarak maçı bitirdi. Fnatic bu sonuçla grubu 1. bitirmeyi garantiledi.

Cloud 9 – ahq Esports Club

Çeyrek finale çıkacak son takımı belirleyecek olan tie-break maçında ilk haftanın sürpriz takımı CLoud 9 ile son hafta atak yapan ve iki maçı kazanarak iddaasını sürdürmeyi başaran ahq karşı karşıya geldi. Oyun başında kurduğu kompozisyona göre oynayan ama bununla beraber hatalar yapan ahq, oyunun ilerleyen dakikalarında Jinx’in aşırı güçlenmesiyle maça ortak olmayı başardı. Baron savaşı sırasında 4 kill alan Jinx ve katliam yapan ahq takımı o dakikadan sonra rakibine şans tanımadı diyebiliriz. Geriye düşen ve ayrık ittirmeyle rakibin kafasını karıştırmaya çalışan C9, onda da başarılı olamadı ve bir sonraki baronu alan ahq maçı rahat bitirerek B grubundan ikinci olarak çeyrek finale yükselmeyi başardı. Ahq nişancısı An’ın gerek gün boyu gerek ise bu maçta koyduğu performans göz kamaştırırken, takımın son günde atak yaparak üst üste galibiyetler alması ve çeyrek finale çıkması tüm turnuvanın sürprizlerinden birisi sayılabilir. Cloud 9’unda turnuvaya veda etmesiyle, Kuzey Amerika takımlarının 2015 Dünya Şampiyonası’nda başarısızlık tablosu acı bir noktaya geldi. C9, Tsm ve CLG turnuvaya erken veda ederek, sevenlerini üzdü.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir