League of Legends

Kuzey Amerika LCS Şampiyonu CLG oldu

Bugün oynanan Amerika LCS playoff finali karşılaşmasının ardından TSM karşısında seriyi 3-0 gibi ikna edici bir şekilde kazanan Counter Logic Gaming, tarihinde ilk defa çıktığı finali kazanarak Amerika LCS Şampiyonu oldu. Bu sonuçla direkt olarak Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan takımın, yine ilk defa tarihinde Dünya Şampiyonası’na katılacağını da belirtelim. Öte yandan TSM, maçı kaybetmesine rağmen Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Serinin ilk maçında Juggermaw kompozisyonu kuran Team Solomid, ne yazık ki bunu doğru şekilde uygulayamadı. Final karşılaşması başlamadan önce üst koridor eşleşmesinin serinin kaderini etkileyeceğini yazmıştık. Dyrus en çok tercih ettiği Gnar’ı alırken, ZionSpartan’ın tanka yakın bir şampiyon yerine Yasuo seçimi, herkesi heyecanlandırmıştı. Zira Zion’ın taşıyıcı üst koridor şampiyonlarında ne kadar harika olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Üst koridor-Yasuo’yu oldukça iyi kullanan CLG, Tristana ve Gragas’ın da harika oyunu ile ilk maçı almayı başardı. Serinin 2. maçında Tristana banlandıktan sonra yine “reset”i olan bir şampiyonu seçen Doublelift, Jinx ile pentakill alarak büyük sükse yaptı. Zion’ın Gnar seçimi de takımın çok işine yaradı diyebiliriz. Arka plandaki kahraman ise şüphesiz kusursuz Victor oyunu ile Bjergsen’i hem koridorda hem de takım savaşlarında egale etmeyi başaran Pobelter’dı. Takım olarak üst düzey bir sinerji gösteren ve Team SoloMid’in her hatasını bir objektife çevirmeyi başaran CLG, 2. maçı da alarak seriyi 2-0’a getirdi. Serinin 3. maçında da yine 2. maça benzer bir kompozisyon ile çıkan Team SoloMid, Kogmaw tercihindeki ısrarı ile doğru yolda olduğunu göstermişti. Ne var ki Kogmaw etrafında oynamayı bir türlü beceremeyen takım, özellikle de Santorin’in etkisiz oyunu ve Turtle’ın pozisyon dışı kalması nedeni ile maçı kaybetti. CLG ise geride kalan 2 maçtaki sinerjisini bu maçta da sahaya yansıtmayı başardı. Ekko ile harikalar yaratan ve maçın bir çok anında kopmasına engel olan Xmithie, bu maçta da çok önemli işler yaptı. Genel olarak doğru takım savaşı seçmeleri ve ellerindeki altın farkını doğru kullanmaları ile Team SoloMid’i devirmeyi başaran CLG, seriyi 3-0 kazanarak Amerika LCS Şampiyonu olmayı başardı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi CLG ilk defa bir LCS finaline çıkmayı başarmıştı. Bu başarıyı şampiyon olarak süsleyen takım, yine tarihinde ilk defa Dünya Şampiyonası’na gidecek. League of Legends hayranları tarafından sürekli olarak “potansiyeli” olan bir takım olarak gösterilen CLG’nin bu potansiyeli sonunda vadiye sunmayı başarmasını izlemek mutluluk verici. Amerika’dan Dünya Şampiyonası’na gidecek 3. takım ise Regional Qualifiers Turnuvası sonucunda belli olacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir