League of Legends

Kha’Zix ve Elise, 8.19 yamasında iyileştiriliyor

Worlds 2018’in oynanacağı 8.19 yamasında şimdiden hangi şampiyonların değişeceği belli olmaya başladı. PBE sunucusundaki güncellemeye göre Kha’Zix ve Elise önümüzdeki yama iyileştirilecek. 

Profesyonel karşılaşmalarda, özellikle de büyük turnuvalarda vazgeçilmez ormancılardan olan Elise ve Kha’Zix bir süredir istenilen popülerliği göstermiyor. Kha’Zix’in ultisine aldığı dengelemeden önce her maç Vadi’ye indiğini söyleyebiliriz. Fakat aynı şey Elise için geçerli değil. Hızlı orman temizleme mekanikleri ve güçlü erken oyunuyla maçların kartopu olmasında büyük bir rol oynayan şampiyon çok uzun bir süredir profesyonel maçlarda kendisini göstermiyor.

PBE sunucusunda geçtiğimiz gün yayınlanan güncellemeye göre bu iki şampiyon iyileştiriliyor. Değişiklikler şu şekilde:

Kha’Zix

–     Şampiyonun W yeteneğinin bekleme süresi 9’dan 8’e düşürüldü.

–     Geliştirilmiş W yeteneğinin yavaşlatma oranı %40’tan %60’a yükseltildi.

Elise

–     Örümcek formundaki E yeteneğinin bekleme süresi 26/24/22/20/18’den 22/21/20/19/18’e düşürüldü.

–     Ultisinin bekleme süresi 4 saniyeden 3 saniyeye düşürüldü.


İki şampiyonun da bekleme sürelerinde değişiklik gözlemlenirken Elise’in aldığı iyileştirmenin daha etkili olacağını söylemek mümkün. Özellikle ultisinin bekleme süresinin azalması, şampiyonun yetenek rotasyonunu daha hızlı gerçekleştirmesine olanak sağlayacaktır.

Öte yandan mevsim başında profesyonel sahneyi ultisiyle çimenlerde görünmeden uzun bir süre dolaşarak kasıp kavuran Kha’Zix’in ise W yeteneğine yamada önem verilmiş. Bekleme süresinin kısalması çok anlam ifade etmese de, geliştirilmiş W’nun yavaşlatma oranının %20 arttırılması şampiyonun ormanda rakiplerini daha kolay bir şekilde kovalamasına sebep olacak.

Bu iki şampiyonun da MSI ve Worlds gibi büyük turnuvalarda popülerleştirilmesinin altında şampiyonların makro oyuna doğrudan etki edebiliyor olmaları yatıyor. Özellikle Elise çok daha rotasyona bağlı ve koridorlarına daha fazla yardım eden ikinci bir destek şeklinde oynanabiliyor. Öte yandan Kha’Zix ise iyi bir erken oyun geçirdiğinde takım savaşlarında nişancıların kabusu olup kolay galibiyetler getiriyor. Rakamların değişebileceğini fakat yamada göz önünde bulundurulacak yöntemin bu değişiklikler olduğunu da belirtelim.

2 Yorum

2 Comments

 1. asd

  13 Eylül 2018 at 19:20

  “Öte yandan ultisiyle çimenlerde görünmeden uzun bir süre dolaşabilen Kha’Zix’in ise W yeteneğine yamada önem verilmiş.”
  Arkadaş önceki yama notlarını da okusaymış keşke ^^

 2. Berkcan

  13 Eylül 2018 at 18:01

  Kha zixin çimen pasifi kaldırıldı çoktan

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir