League of Legends

Jarvan ve Ivern’e dengeleme geliyor

Şu anda profesyonel sahnede dahi sıklıkla tercih edilen Jarvan ile bir zamanlar orman metasının bir numaralı şampiyonu olan Ivern’e değişiklikler getiriliyor. Görünüşe bakılırsa Jarvan güçsüzleştirilirken Ivern’e ise ciddi bir iyileştirme gelecek.

Sadece üst koridorda değil ormanda da tercih edilen Jarvan, uzun bir süredir metadan düşmedi. Şampiyonun iyi bir kitle kontrole sahip olması, orta koridorda Cassiopeia veya Galio gibi şampiyonlarla harika bir sinerji yaratabilmesi ve üstüne üstlük koridorunu da kazanabilmesi, Jarvan’ı en çok tercih edilen şampiyonlardan birisi haline getirdi. Altıncı seviye olmadan da önce iyi bir kitle kontrolü bulunması, Jarvan oyuncularının orta koridoru ziyaret etmesine ve başarılı baskınlara da neden oluyordu. Jarvan’ın bu “popüler” halinden memnun olmayan Riot ise şampiyonun W yeteneğini güçsüzleştiriyor. Taban kalkan değeri azaltılan W yeteneğinin aynı zamanda yüzde azami can değeri de azaltılacak. Bu, şampiyonun doğal tanklığına büyük bir darbe vurabilir.

Öte yandan Ivern ise çıktığı günden itibaren ciddi bir şekilde tercih edilmiş ve OP olarak değerlendirilmişti. Şampiyonun eşsiz orman kampı temizleme mekaniği Ivern’ü tahmin edilemez kılıyor. Dahası bariz birkaç strateji ise rakip ormancıları Ivern’ün kamp temizleme rotasını takip etmek zorunda bırakıyor, yani tepki veren taraf olmaya zorluyordu. Aslında baktığımızda Kefaret ve Kızgın Buhurdanlık metasında Ivern’ün popüler olmasını bekleyebilirdik. Fakat şampiyonun taban değerleri o kadar kötü ki, tam da popüler olabileceği metada Ivern’ü hiç Vadi’de görmüyoruz. PBE’deki değişikliklere göre ise şampiyonun E yeteneği olan kalkanın hasarı arttırıldı ve AP oranı da yükseltildi. Bu Ivern için harika bir haber. Zira hali hazırda AP destek eşyaları almayı seven şampiyon, bu iyileştirmeden fazlasıyla faydalanabilir.

Tüm bu değişikliklerin henüz PBE’de olduğunu ve güncellemelerin 7.18 yaması için düşünüldüğünü belirtelim.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir