League of Legends

IEM Katowice Dünya Şampiyonası’nda ilk 2 gün geride kaldı

Intel Extreme Masters Katowice Dünya Şampiyonasında ilk  2 gün geride kaldı ve finalin adı belli oldu.

2 gün boyunca birbirinden heyecanlı maçlara sahne olan turnuvada, finale çıkan takımlar World Elite ve Team SoloMid oldu.

Dilerseniz ilk önce A grubunda oynayan maçlara bir göz atalım.

a gurub

A grubunda Kore temsilci GE Tigers, Kuzey Amerika’dan Cloud 9, Avrupa lideri SK ve Tayvan temsilcisi yoe Flash Wolwes bulunuyordu. Herkesin tahmin ettiği üzere grupta oldukça etkili bir performans gösteren GE Tigers turnuvanın açık ara favorisi olduğunu henüz daha ilk gün bizlere belli etti. İkinci turda Taywan ekibi Flash Wolwes’i yenen SK ile karşılaşan Kore temsilcisi, takım oyunuyla rahat bir galibiyet daha alarak yarı final öncesi yapılacak maç için rakibini beklemeye başladı. Turnuvanın en büyük hayal kırıklıklarından birinde imza atan Cloud 9 ise, kaybettiği ilk maçın ardından kaybedenler tarafında karşılaştığı yoe Flash Wolwes karşısında da bir varlık gösteremeyerek turnuvaya erken veda etmiş oldu. Taywan ekibi ise ilk maçta yenildiği SK Gaming’ den, kaybedenler turu finalinde rövanşı alarak gruptan çıkmayı başardı.

1221312

B grubunda ise Avrupa temsilcisi Gambit Gaming, Kuzey Amerila LCS lideri TSM, eski günlerini arayan Kore temsilcisi CJ Entus ve Çin liginden turnuvaya katılan World Elite yer almaktaydı. Avrupada inişli çıkışlı grafik çizen Gambit karşısında etkili bir performans gösteren CJ Entus ilk maçın galibi oldu. Grubun 2. maçında ise, Çin liginde son sıralarda yer alan ve 2 oyuncu değişikliğiyle turnuvaya gelen WE ekibi ile Kuzey Amerika LCS’de başarılı bir performans gösteren TSM karşı karşıya geldi. Maçı baştan sona domine eden Team SoloMid, rakibini 35 dakikada yenerek üst turda CJ Entus’un rakibi oldu. Kore temsilcisi karşısısında da sağlam bir performans göstermeyi başaran TSM, kurduğu takım kompozisyonu sayesinde oyun sonlarına doğru savaşlardan üstün çıkarak rakibi yenmeyi başardı ve yarı finalde yoe Flash Wolwes’in rakibi oldu.

Kaybedenler tarafında ise Gambit karşısında rahat bir performans gösteren World Elite takımı, TSM tarafından mağlup edilen Cj Entus ile kaybedenler finalinde karşılaştı. Her iki takımda oldukça iyi performans göstersede, rakibine göre oyun sonu için daha iyi bir takım kompozisyonu kuran Çin ekibi kazanmayı başardı ve yarı finalde Ge Tigers’in rakibi oldu.

 

PLAYOFF

Turnuva ikinci gün oynanan yarı final maçlarıyla devam etti. 3 maç üzerinden oynanan maçların ilkinde Team SoloMid ve yoe Flash Wolwes karşı karşıya geldi.

1.maç

Oldukça çekişmeli ve heyecanlı dakikalara sahne olan serinin ilk maçına oldukça tutuk başlayan TSM, rakibinin aldığı ejderha ve kulelere karşılık veremeyince kartopu etkisine yenik düştü ve maçtan mağlup ayrıldı. Kuzey Amerika temsilcisinde üst koridor oyuncusu Dyrus’un etkisiz ve kötü oyunu mağlubiyetin başlıca sebeplerinden birisiydi. TSM nişancısı WildTurtle için sivir yasaklaması yapan yoe Flash Wolwes hem rakini şaşırttı hem de rakibinin seçim yasaklama ekranında kötü tercihler yapmasını sağladı. Lucian ile aşağı koridorda fırtınalar estiren nişancı NL takımının galibiyetinde payı büyüktü.

2. maç

Serinin 2. maçında ise seçim ve yasaklama ekranında istediği şampiyonları seçen TSM takımı henüz pes etmeye niyetinin olmadığını gösterdi. Orta koridora Bjergsen’in en başarılı olduğu şampiyonlardan birisi olan Zed’i alan ve aşağı koridorda bir önceki maç Lucian ile etkili performans gösteren NL‘den Lucian’ı alan TSM oyun boyunca çok az hata yaptı ve maçı büyük bir üstünlükle kazanmasını bildi. Bjergsen‘in güzel Zed performansı (10-2-4) ve aşağı koridorda inanılmaz başarılı oyunlar yapan WildTurtle (6-0-5) TSM adına maçı koparan unsurlar oldu.

3.maç

Serinin son maçında ise gene yasaklama ve seçim ekranında başarılı bir taktik izleyen TSM takımı rakibinden üstün bir kompozisyon kurmasını bildi. Orta koridor için Ezreal seçen Taywan ekibinde ise işler hiç ummadıkları gibi gelişti. Bjergsen‘in LeBlanc’ına ezilen ve koridorunda zorlu dakikalar yaşayan orta koridor oyuncusu Maple‘in yanında, üst koridorda da Dyrus‘un Lulu’su karşısında oldukça zorlanan Steak, takımları adına hayal kırıklığı yaratan isimler oldular. Rakibine haritada göz açtırmayan Kuzey Amerika takımı, harita görevleri ve kulelerdeki üstünlüğünü maç sonuna kadar arttırarak zorlanmadan maçı kazanmasını bildi. WildTurtle Lucian ile yine etkili bir performans gösterirken (6-0-6),takımdaki herkesin güzel oyunu TSM için final adına güzel bir haberdi.

 

Günün 2. yarı final maçında ise turnuvanın favorisi ve oynanan tüm liglere bakacak olursak lider konumdaki GE Tigers ile Çin liginde son sıralarda yer alan World Elite karşı karşıya geldi.

1.maç

2. yarı finalin ilk maçına oldukça iyi başlayan WE takımı ilk kanı döküp ve ardından altın miktarını biraz açsada, GE Tigers maçta geri dönmesini bildi. Kore temsilcisinde üst koridorda Rumble ile oldukça iyi bir performans gösteren Smeb, ormanda Rek’Sai ile başarılı baskınlar yapan ve takımını ayakta tutan Lee ve aşağı koridorda maçı ölmeden 5-0 gibi bir skorla tamamlayan Pray maçın yıldızıydı. Oyun sonlarına doğru yatırım yapacak şekilde takımını kuran Tigers ekibi istediğini aldı ve oyun sonlarındaki savaşlardan  üstün çıkarak maçı 37. dakikada kazanmasını bildi.

2. maç

Artık herkes GE Tigers takımının durduralamayacağını, gerek bu turnuvanın gerekse Riot Games’in düzenleyeceği dünya şampiyonasının açık ara favorisi oldukları konuşulmaya başlanmıştı ki, World Elite takımı herkesi şaşırtan bir performansla karşımıza çıktı. Ge Tigers ekibi adeta sahadan silen WE‘de orta koridorda Ahri ile 8-1 oynana Xiye, aşağı koridorda Ezreal(8-1)ile başarılı oyunlar yapan Mystic ve üst koridorda Sion ile adeta devleşen Aluka maçın yıldızlarıydı. Öyle ki Aluka o kadar tanklaşmıştı ve korkutucu olmuştuki GE Tigers ekibi ona asla çare bulamadı. Belli bir süre sonra ölmeyen Sion ile maçı rahat kazanan World Elite takımı final için seriyi son maça taşıdı.

3. maç

2 maçta bizleri kötü performansıyla şaşırtan GE Tigers ekibinden herkes bir geri dönüş bekliyordu. Çünkü Kore liginde bile koskoca sezonda sadece 2 yenilgileri vardı. Lakin beklentileri gene boşa çıkaran ekip Çin liginde oldukça zorlu günler geçiren World Elite karşısında bu maçtan da mağlubiyetle ayrılarak evinin yolunu tuttu. Çin temsilcisine galibiyeti getiren isimler ise üst koridorda Hecarim ile adeta sov yapan Aluka, orta koridorda 2. maçta da Ahri oynayan ve ikinci maçtan daha güzel bir performans sergiyelen Xiye, ve ormanda harikalar yaratan Spirit idi.

Spirit geçen sezon çok yakından tanıdığımız bir isim aslında. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Samsung Blue’dan ayrılan tecrübeli ormancı sergilediği performansla hala iyi bir oyuncu olduğunu bizlere gösterdi.

Çinde zor günler geçiren ekip beklentileri aşarak IEM Katowice Dünya Şampiyonasında finale yükselme başarısı gösterdi. Bakalım  performanslarını lige yansıtabilecekler mi?

 

Final 15 Mart Pazar günü Team SoloMid- World Elite arasında oynanacak. Ve sizlere bu maçı kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz!

 

 

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir