League of Legends

Avrupa LCS’te final: Fnatic – Origen

Dokuz hafta süren normal sezonun ardından Avrupa LCS Fnatic – Origen arasındaki final serisi ile sona eriyor.

Ligi yenilgisiz birinci sırada bitiren Fnatic, playoff yarı finalinde Unicorns of Love ile eşleşmiş ve rakibini 3-0 ile geçip hiç maç vermeden finale kalmıştı. Finaldeki rakibi ise normal sezonu ikinci sırada bitiren Origen oldu. Yarı finalde H2K’i 3-1 ile eleyen ekip Avrupa şampiyonluğu için de Fnatic ile eşleşti. Üst düzey performansı ile ligi domine eden Fnatic’i en çok zorlayan takım kuşkusuz Origen olmuştu. İki takımın arasındaki lig maçları başa baş geçmiş, hatta Origen’ın önde olduğu maçı kaybettiğini görmüştük. Bu sebeple final serisinde de büyük ihtimal başa baş geçen bir mücadele izleyeceğiz. Origen, Fnatic’e karşı ligde gösterdiği oyunu yine gösterirse ve aynı hatalarını yapmazsa yenilgisiz rakibine ilk yenilgisini yaşatması zor bir ihtimal gibi durmuyor. Tüm bu etkenlerin yanı sıra Fnatic’in kusursuza yakın performansı gerçeği bulunuyor. Maçlarını genel anlamda bariz bir üstünlükle kazanan takım az sayıda geriye düştüğü maçı da kazanmasını bir şekilde bildi. Serinin her ne kadar başa baş geçeceğini belirtmiş olsak da Fnatic kaldığı yerden devam edecektir. Ayrıca Fnatic karşısında Origen’ın en azından bir maç alacağını düşünüyorum.

Şimdi koridor bazlı final analizimize geçelim;

Üst Koridor: Huni – Soaz
Bir tarafta çaylak oyunculuktan dünyanın en iyi üst koridor oyuncuları arasına doğru yükselen Huni ,diğer tarafta ise tecrübesiyle öne çıkan Soaz. Önce Huni’den başlayalım, sezon boyunca Fnatic’in oynadığı her maçta bir şekilde kendisinden söz ettirmeyi başardı. Azmi ve hırsı ile ön plana çıkan oyuncunun kötü oynadığı maç sayısı yok denecek kadar az. Rumble, Ryze ve Hecarim gibi yaptığı taşıyıcı yönelik tercihleri de Fnatic adına her zaman kritik nokta oldu, ReignOver ile arasındaki uyum ise üst düzeyde. Origen karşısında Huni yine Fnatic’in en büyük kozlarından olacak. Huni ile aynı şekilde Soaz’ın da takımını taşımaya yönelik seçimler yaptığını sezon boyunca gördük. En çok Rumble, Fizz ve Ryze gibi şampiyonları oynayan oyuncu, tecrübesi ve istikrarı ile yaz mevsimi başarılı bir şekilde geçirmişti. Huni ile aynı oyun tarzlarına sahip olmaları da üst koridorda kıyasıya bir rekabet izleyeceğimizin habercisi. Soaz’ın koridorunu kazanıp öne geçtiği zaman durdurulması zor bir oyuncu olduğunu çok defa izledik. Bu yüzden seri boyunca snowball olan, koridorunu kazanan oyuncunun daha fazla katkı yapacağı maçlar izleyeceğiz.

Orman: ReignOver – Amazing
Orman rolünde de oyun tarzı anlamında durum farklı değil. İki oyuncunun da erken oyunda koridorlarda baskı yaratmayı sevmesi en bariz özelliklerinden. Ayrıca yine iki oyuncunun da en çok oynadığı şampiyonlar Rek’Sai ve Gragas. ReignOver’ın üst koridorda Huni’nin üzerine oynaması ve aralarında çok iyi bir uyum olması Fnatic adına en büyük artılardan. Bunun dışında Avrupa LCS’de en iyi karşı baskını yapan ormancıların da başına geliyor. Amazing ise Amerika LCS tercrübesi bulunan bir oyuncu ve nerede ne zaman bulunacağını, oyunu okuması çok başarılı bir oyuncu. Seçimlerin büyük bir olasılıkla Rek’Sai ve Gragas, ormancı yasaklamaları olursa da Elise, Evelynn üzerine olacağı bir seri izleyeceğiz.

Orta Koridor: Febiven – xPeke
Orta koridorda belki de League of Legends’ın profesyonel sahnede en tecrübeli oyuncularından xPeke ile şu an Avrupa’nın en iyi orta koridor oyuncusu olarak görülen genç oyuncu Febiven arasındaki karşılaşma, bu serinin en çekişmeli eşleşmelerinden biri olacak. Yaz mevsiminde xPeke’nin Vladimir, Varus gibi şampiyonları seçerek güvenli bir şekilde farm’a oynayarak koridor safhasını çok iyi bir şekilde geçiriyordu. Playoff’larda ise Ahri ve Fizz seçimleriyle koridorunu kazanmaya yönelik seçimler yaptığını gördük zira oyuncu bunu başarmıştı da. Febiven ise Azir, Viktor, Jayce seçimleriyle ve agresif oyunuyla ön plana çıkıyor. Orta koridoru alt koridordan sonra en fazla olayın yaşanacağı koridor olarak düşünüyorum. Seçim anlamında ise xPeke’nin yine Fizz, Ahri gibi şampiyonlara odaklanacağını, Febiven’in ise Azir, Viktor seçeceğini tahmin ediyorum.

Alt Koridor: Rekkles, Yellowstar – Niels, Mithy
Serinin belki de kaderini belirleyecek olan koridora geldik. Rekkles’ın takıma geri dönmesiyle beraber Yellowstar ile arasındaki inanılmaz uyumdan dolayı ikilinin daha koridorunu kaybettiğine denk gelmedik. KDA anlamında Avrupa LCS’de ilk iki sırada Yellowstar ve Rekkles’ın bulunması ise bunun en büyük kanıtlarından. Takımın kaptanı olan ve shotcaller görevini üstlenen Yellowstar şu an liderlik ve oyun bilgisi anlamında zirvede. Origen tarafında ise iki yetenekli genç oyuncu bulunuyor. İlk LCS deneyiminde “en iyi çaylak oyuncu” ödülünü kazanan Niels, Avrupa LCS’in en iyi saldırı gücü taşıyıcılarına adını yazdırmayı başardı. Mithy ise her maç performansının üzerine ekleyerek devam etti ve yakaladığı istikrarı hiçbir şekilde bozmadı. Seçim anlamında saldırı gücü taşıyıcılarının en başta Sivir’e yoğunlaşacağını tahmin ediyorum. Bunun haricinde Corki ve yasaklı olmazsa Kalista da izleyebiliriz. Ek olarak Niels’in favori şampiyonu Vayne seçiminde de bulunabileceğini belirtelim. Destek oyuncularından ise Alistar, Nautilus, Janna tercihleri bekleyebiliriz. Çok büyük bir olasılıkla seri boyunca aksiyonun bol olduğu bir alt koridor mücadelesi izleyeceğiz.

Skor tahmini: Fnatic 3-1 Origen

Fnatic – Origen arasındaki final karşılaşmasını 23 Ağustos Pazar günü lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir