League of Legends

Avrupa LCS’de 7. hafta maçları tamamlandı

Avrupa LCS Ligi’nde playoff öncesi belki de en kritik maçlar yedinci haftada oynandı. Seyir zevki yüksek olan bu hafta merakla beklenen maçlar ise Fnatic – H2K ve Origen – Fnatic maçlarıydı. Ayrıca ligin orta sıralarını da ilgilendiren çok önemli maçlar oynandı.

Detaylara geçmeden önce haftanın sonuçlarına göz atalım;

eu lcs 7.hafta sonuc eu lcs 7.hafta sonuc2

Fnatic
Detaylı analizime ligin namağlup takımı Fnatic ile başlamak istiyorum. Bu hafta en önemli maçlar Fnatic tarafındaydı. Bu sezon fırtınalar estiren ekip, H2K ve Origen gibi ligdeki en büyük rakipleriyle karşılaştı. Önce ilk maç olan H2K karşılaşmasından başlayalım: Maçın daha hemen başında Fnatic çok büyük bir hata yaparak iki skor verdi bunun devamında da maçın erken safhasında bariz bir H2K üstünlüğü izledik. Maç uzadıkça skorlar ile aradığını bulamayan Fnatic, farma dönük oynayarak maça tutundu ve taşıyıcılarının güçlenmesini bekledi. Bunun karşılığını da oyunun son safhasında aldı. Rakibinin takımca koordine olmamasını da değerlendiren Fnatic geri dönüş yaparak maçı kazanan taraf oldu. İkinci gün Origen ile karşılaştığı maçta ise yine benzer bir senaryo bizleri bekliyordu. Bir ara altın farkı Fnatic aleyhine yedi binlere kadar çıksa da, takım savaşlarında üstün gelerek bu maçı da çevirmeyi başardılar. Haftanın iki maçında da geri düşmesine rağmen bir şekilde maçı çevirmesinde en etkili faktör ise, Fnatic’in tüm rakiplerine oranla daha iyi yaptığı takım oyunu. Bireysel anlamda da Rekkles ve Febiven’in öne çıkan isimler olması ile görülmemiş bir performansa imza atan takım bu haftayı da kayıpsız kapattı ve 14-0 ile kendi rekorunu yine egale etti.

Origen
Ligde ikinci sırada bulunan Origen, yerini korumaya devam ediyor. İlk gün ligin yükselişte olan takımlarından Giants Gaming ile karşılaşan ekip, rakibine karşı mutlak bir üstünlük kurdu ve büyük bir farkla maçı rahat bir şekilde kazandı. Origen için haftanın en önemli maçı ise Fnatic’e karşı olacak mücadelesiydi. Maçta önemli avantajlar yakalayıp öne geçmesine rağmen, xPeke’nin takımı maçın uzamasıyla karşısında her dakika daha da güçlenen bir Fnatic gördü. Fnatic’e ilk mağlubiyeti yaşatacak takım olmaya çok yaklaşsa da bunu başaramadı ve bu haftayı da 1-1 ile kapattı.

H2K
İkinci sırayı sezonun neredeyse başından beri Origen ile paylaşan H2K, geçen hafta iyi bir oyun ortaya koyarak 2-0 ile kapatmıştı. Bu hafta da ikinci sıra için önemli maçlar oynayan H2K takımı, ilk gün Fnatic ile karşılaştı. Hem skor, hem de altın anlamında üstünlüğü ele geçirmesine rağmen, aynı Origen gibi H2K da maçı bitirecek hamleleri yapamadı ve sahadan mağlup ayrılan taraf oldu. Fnatic maçını kaybedilmesindeki en büyük etken ise daha önce de bahsettiğimiz takımca koordine olamama sorunu. Bireysel olarak takım oyuncularının iyi iş çıkardığını söylemek mümkün fakat özellikle takım savaşlarında herkesin farklı bir şeye odaklanması, H2K’in en büyük sorunlarından. Yine aynı şekilde haftanın diğer maçında Roccat’e karşı da aynı sorunu gördüğümüz H2K, hatalarının bedelini ağır ödedi ve burada da yenik ayrılan taraf oldu. İki maçı da kaybetmesinin ardından haftayı 0-2 ile kapatan ekip, ikinciliği Origen’e kaptırdı. Takım playofflarda da bu sorunu yaşarsa canı çok yanacak gibi görünüyor.

Giants Gaming
Sezonun sürpriz takımlarından Giants Gaming için ise işler yolunda gitmeye devam ediyor. Her ne kadar Origen maçında çok kötü bir performans ortaya koyup kötü bir mağlubiyet alsa da, takım orta sıralar için önemli olan Gambit Gaming maçını kazanarak istediği sonucu elde etti. Şimdilik ligin güçlü takımlarına karşı biraz sönük performans sergilediğini gördüğümüz GG, özellikle orta sıralardaki rakiplerine karşı iyi işler çıkarıyor. Takımın yıldızı PePiiNeRo ise güzel oyunlarını bu hafta da bizlere gösterdi. Öte yandan alt koridor ikilisi Adryh ve G0DFRED’in uyumu ise kaldığı yerden devam ediyor.

Unicorns of Love
Son haftalarda yükselişe geçen Unicorns of Love takımında Kikis, beklenmedik bir haberle takımdan ayrıldığını ama bu hafta oynayacağını açıklamıştı. Yedinci hafta son kez bir arada izleme fırsatı bulduğumuz UOL, açılışı son sıradaki Copenhagen Wolves ile yaptı. Güçsüz rakibi karşısında rahat bir galibiyet alan Unicorns of Love, ikinci gün ise alt sıralardan kurtulmak isteyen Elements ile karşılaştı. Zaman zaman geri düştüğüne tanık olsak da, rakibinin yaptığı bireysel hataları iyi değerlendiren ekip bu maçı da kazandı ve haftayı 2-0 ile kapattı. Bu sonuçların ardından Giants Gaming ile dördüncü sırayı paylaşan UOL’da Kikis’in gidişi ardından playoff öncesinde yapılacak değişimin önemi hayli yüksek.

Gambit Gaming
İnişli çıkışlı takımlardan olan Gambit Gaming, bu hafta istediği sonuçları tam anlamıyla alamadı desek yeridir. SK Gaming’e karşı harika bir performans sergileyen takım, maçı fazla uzatmadan kazanmasını bildi. Kendileri için çok daha kritik olan Giants Gaming maçında ise tam tersi kötü bir performans sergilemesi ile, tüm League of Legends takipçilerine ne kadar istikrarsız bir takım olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Özellikle takımın alt koridoru Forgiven ve Gosu Pepper’ın performansı tam bir soru işareti. Büyük bir tantana ile takıma katıldığından beri Forgiven’in tam anlamıyla kendisinden bekleneni bir türlü sergileyemediğini söyleyebiliriz. Çok büyük bir sürpriz olmazsa, Gambit’i playoff’larda görme ihtimalimiz gayet yüksek. Ancak bu istikrarsız performansın devam etmesi durumunda takım için büyük bir hayal kırıklığının da kapıda beklediği ortada.

Roccat
Son iki haftadır çok iyi bir ivme yakalayan Roccat, bu hafta biraz hayal kırıklığı yaşadı diyebiliriz. Elements maçında son baron savaşında yanlış karar vererek takım savaşını kaybeden ekip, bu hatasının bedelini ağır ödedi ve maçı kaybetti. İkinci gün maçında H2K ile karşılaşan ROC, her ne kadar rakibi favori gösterilse de maçı kazanan taraf oldu. Uyumu sağladığından beri iyi bir görüntü çizen Roccat takımında MrRallez ve Vander’in performansı çok iyi gözüküyor. Orta koridor oyuncusu nukeduck ise takımın en önemli sırtlayıcısı rolünde. Steve de her maç daha da iyi bir oyun ortaya koyarak LCS seviyesine ulaştığını gösteriyor. Playoff’larda çok büyük bir mucize olmazsa izleyeme fırsatı bulabileceğimiz Roccat, finallerde sürpriz yaşatabilecek takımlardan birisi olabilir.

Elements
Playoff’larda oynayabilmek için alt sıralarda önemli mücadele veren Elements, her ne kadar biraz ivme kazanmış gibi olsa da çok geç kalmış gözüküyor. Başa baş geçen maçta Roccat’ın hatasını değerlendirerek sahadan galip ayrılmayı bilen Elements, Unicorns of Love’a karşı ise galip gelemedi. UOL maçını kazanmaya çok az kalmışken, Roccat’ın yaptığına benzer bir hata sonucunda maçı resmen rakibine hediye etti. SK Gaming’in bir galibiyet fazlasıyla üstünde bulunan Elements, önümüzdeki haftalarda gerekli olan galibiyetleri alabilirse bir ihtimal playoff serisinde karşımıza çıkabilir.

SK Gaming
Bu sezonun en büyük hayal kırıklığını yaşayan takımı SK Gaming, ilk gün Gambit’e karşı inanılmaz kötü bir performans gösterdi ve ağır bir yenilgi aldı. Son sıradaki Copenhagen Wolves’a karşı galip gelmesi ise ufak bir teselli oldu ve ufak da olsa hâlâ bir umut bulunuyor. SK Gaming, Forgiven’ın ayrılması sonrası yaşadığı düşüşten bir türlü kurtulamadı ve bu sorunu da ne yaptıysa çözemiyor. Saldırı gücü taşıyıcısı CandyPanda’nın yetersiz, Freddy’in de inişli çıkışlı performansı bu hayal kırıklığının bir başka sebeplerinden. Orta koridor oyuncusu Fox ise takımını elinden geldiğince sırtlamaya devam ediyor. Normal sezonun bitmesine iki hafta kala matematiksel olarak şansı devam eden SK Gaming, Elements’in olası mağlubiyetinde durumu eşitleyebilir.

Cophenagen Wolves
Ligin sonuncu sırasındaki Copenhagen Wolves için maalesef söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Ligden düşmeme ihtimali olsa da artık çok zor gözüküyor. Takımın oyuncuları bile ligden düştüklerini kabul edercesine bir oyun ortaya koyuyor. YoungBuck ve Unlimited’ın ayrılması sonrası gelen Lenny ve Je suis Kaas bekleneni veremiyor. Shook ve Soren çabalasa da bu tabi ki galibiyet almak için yeterli bir etken değil. Kalan son iki haftada çok büyük bir sürpriz yaşamazsak CW’nin ligden düştüğünü söyleyebiliriz.

Haftanın yükselenleri

  • nukeduck (Roccat)
  • Unicorns of Love
  • PowerOfEvil (Unicorns of Love)
  • YellOwStaR (Fnatic)

Haftanın düşenleri

  • H2K
  • loulex (H2K)
  • FORG1VEN (Gambit Gaming)
  • Freeze (Copenhagen Wolves)

7. hafta sonunçlarının ardından oluşan sıralama şu şekilde:

eu lcs 7.hafta sıralama

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

eu lcs 8.hafta fikstur eu lcs 8.hafta fikstur2

Avrupa LCS 8. hafta maçlarını 16-17 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir