League of Legends

Avrupa LCS 2016 Bahar Mevsimi 1. Hafta

Sezon arası çalkantılı geçen ve takımların neredeyse tamamının kadrolarını değiştirdiği Avrupa LCS’te 2016 Bahar Mevsimi başladı. Geçen mevsim bir rekor kırarak ligi yenilgisiz tamamlayan Fnatic, bu mevsim ikinci kez kadrosunu sıfırdan kurmak zorunda kalırken, Dünya Şampiyonası’nda Fnatic ile yarı finale kadar çıkmayı başaran Origen ise orta koridoruna POE’yi transfer ederek kadrosunu güçlendirdi. 2015 Yaz Mevsimi’nde ligden düşmekten son anda kurtulan fakat playofflara da kalmayı başaramayan Elements ise kadrosunu tamamıyla değiştirdi ve nispeten ligin ortalamasının altında bir takım kurdu.

Ligin yeni takımlarından G2 eSports kadrosunu iki Koreli ile güçlendirirken, H2K de kadrosunu baştan aşağıya değiştirmek zorunda kaldı. UOL ve Roccat de kadro değişikliklerinden büyük ölçüde nasibini aldı. Öte yandan ligin yeni takımı Vitality, ‘süper takım’ olarak adlandırılan kadrosu ile beraber LCS’e iddialı bir giriş yaptı. Dignitas.EU’nun LCS’teki yerini alan Splyce ise Challenger sahnesinde mücadele eden kadroyu korudu. Sadece üst koridor-ormancı ikilisini değiştirmek zorunda kalan Giants ise, tıpkı Elements gibi ligin ortalamasının altında bir kadro ile bu mevsime başlayacak.

Sezonun ilk haftası olması ve takımların hala birbirlerine tam alışamaması nedeniyle oynanacak maçların oldukça şaşırtıcı geçireceği bekleniyordu. Özellikle de Fnatic ve Origen’in nasıl bir performans ortaya koyacağı büyük merak konusuydu. Ne var ki Origen bir yana, Unicorns of Love ve H2K Gaming’in performanslarının bizleri daha fazla şaşırttığını belirtelim.

Bahar Mevsimi’nin ilk haftasında takımların performansları şu şekildeydi:

  • Geçen senenin şampiyonu Fnatic, haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Şampiyon kadrosundan sadece Febiven ve Rekkles’ı elinde tutabilen takım, geri kalan poisyonlara Gamsu-Spirit-Noxiak oyuncularını transfer etmişti. Üst koridor ikilisinin performansının kritik olduğu Origen maçında özellikle de Gamsu harikalar yarattı. Olaf seçimi ile Soaz’in Lissandra’sına karşı büyük bir üstünlük elde eden oyuncu, takımını galibiyete taşıdı. Origen’nden çok daha organize ve çok daha kontrollü bir şekilde oynayan takım, haftanın ilk maçını kazandı. İkinci maçında Vitality ile karşılaşan Fnatic, Vitality’nin takımın taşıyıcılarına odaklanmasına engel olamadı. Oyunun başlarında Shook ile Gamsu’yu kitleyen ve öne geçmesine izin vereyen Vitality, Fnatic’in oyunu kartopu yapmasını engelledi. Origen maçındaki kompozisyonun aynısı ile maça başlayan Fnatic, özellikkle de LeBlanc seçiminin skor almasını sağlayamadı ve Vitality maçını kaybederek haftayı 1-1 skoru ile kapattı.
  • Dünya Şampiyonası’nda peri masalını tamamlayamasa da büyük bir hikaye yaratan Origen, haftaya Fnatic yenilgisi ile başladı. PowerOfEvil’i transfer eden takımda yenilginin nedeninin orta koridor oyuncusu olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz. İlk maçtaki yenilginin ardında yatan neden bireysel performanstan öte takım koordinasyonuydu. Yine de POE’nin de kusursuz oynamadığını söyleyebiliriz. Haftanın ikinci maçında H2K ile karşılaşan Origen, bu maçta da kötü oyununu sürdürdü. H2K’nin alt koridoruna karşı varlık gösteremeyen Zven-Mithy ikilisi, maç boyunca etkisizliğini sürdürürken, takımın double-AP kompozisyonu kurması ise soru işaretleri yarattı. Origen’in ihtiyacı şu an için bir sinerji oluşturmak, dahası ciddi bir koç ile çalışmak gibi gözüküyor. Bu sonuçlarla takım haftayı 0-2 skoru ile kapattı.
  • Geçtiğimiz yıl büyük bir hayal kırıklığı yaşatan Elements, bu yılki kadrosu ile ligin alt sıralarına oynayacakmış gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yılki kadrosundan sadece promisQ’yu barındıran kadro, bireysel performans açıdan ligin en kötülerinden. Ne var ki takım ilk maçları olan G2 eSports karşılaşmasında beklenildiği kadar da kötü oynamadı. Rakiplerinin kartopu olmasını engelleyemeyen Elements, maçın belirli bölümlerinde ilerisi umut verdi. Haftanın ikinci karşılaşmasında Splyce ile oynayan takım, bu maçta rakibine göre daha derli toplu oynayarak doğru takım savaşları seçti. Bunun sonucunda da maçı kazanmayı başaran takım, haftayı 1-1 skoru ile kapatan takımlardan oldu.
  • Ligin yeni takımlarından G2 eSports, kadrosunu Trick ve Emperor transferleriyle güçlendirmiş, LCS’te kalıcı olmak istediklerini açık bir şekilde belirtmişlerdi. Zira, Elements karşısında oynadıkları ilk maçta harika bir performans gösteren takım, oldukça koordineli ve doğru kararları alabilen bir takım görüntüsündeydi. Özellikle de Perkz ve Trick’in harika performansları, G2’ye haftanın ilk galibiyetini getirmişti. Daha sonra Roccat ile oynayan takım, istikrarlı ve koordineli oyunlarını bu maçta da sürdürdü. Meta şampiyonlarını doğru kullanan takım, iki Koreli oyuncusunun taşımasıyla haftayı 2-0 skoru ile tamamlamış oldu.
  • Ligin iddialı takımlarından biri haline gelen H2K Gaming, Jankos-Forg1ven-Vander transferleriyle oldukça iyi bir takım oldu. IEM Cologne turnuvasında gayet iyi bir performans gösteren takım, LCS’in ilk haftasında daha da iyi bir oyun ortaya koydu. Haftanın ilk maçında Giants’ı rahat bir şekilde geçen takım, haftanın ikinci maçında Origen ile karşılaştı. Bu maçta özellikle Jankos ve Forg1ven’ın harika bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. H2K Gaming özellikle oyunun erken safhalarında yaptığı hamleler ile bu hafta iki maçını da rahatlıkla kazanmayı başardı. Loulex’ten sonra kat kat aktif bir ormancı olan Jankos, H2K’nin ihtiyaçlarını karşılayacakmış gibi gözüküyor. Öte yandan Forg1ven-Vander ikilisinin sinerjisi gün geçtikçe daha da artıyor ve H2K bu sinerji ile korkulası bir takım haline geliyor. H2K Gaming, haftayı 2-0 skoru ile kapatan diğer bir takım oldu.
  • Geçtiğimiz mevsim özellikle de Yaz Mevsimi’nde sürpriz yaparak playofflara kalabilen ve oynadıkları oyun ile takdirleri toplayan Gianst Gaming, üst koridor ve ormancı ikilisini takımdan göndermek zorunda kalmış ve yerine Atom-Kou ikilisini transfer etmişti. Takımın ne durumda olduğu herkes tarafından merakla beklenirken Giants Gaming, LCS’in ilk haftasında kesinlikle kötü bir performans sergiledi. İlk maçları olan H2K karşılaşmasında tamamıyla dağınık bir görüntü sergileyen takım, ikinci karşılaşmaları olan UOL maçında ise karar verme mekanizmaları yokmuş gibi oynadı. Godfred’de shotcaller yeteneği olduğunu farz edersek, oyuncunun daha fazla sorumluluk alması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Ligin en yeni takımlarından Splyce, Challenger ligindeki kadrosunu koruyarak herkesi şaşırtmıştı. Tüm oyuncuları Danimarkalı olan takımda özellikle de Wunderwear performansıyla LCS kalibresinde bir oyuncu olmadığını kanıtlıyor. Takım, ilk maçlarında Unicorns of  Love’a yine dağınık bir şekilde yenilirken, haftanın ikinci maçında ise Elements’e yenildi. Takımın Challenger Ligi’ndeki performansı ile şu anki performansı arasında dağlar kadar fark bulunurken, Splyce’ın doğru bir transfer hamlesi dışında LCS’te tutunma şansı çok az gözüküyor.
  • Kadrosunu neredeyse tamamıyla değiştiren diğer bir takım ise Unicorns of Love oldu. Üst koridor ve destek oyuncuları dışında herkesle yollarını ayıran takım, SK Gaming’ten Fox’u, eski Fnatic nişancısı Steelback’i ve dağılan Gambit Gaming’ten Diamondprox’u transfer etti. Diamond’ın yerine öncelikle Gilius’u deneyen takım, IEM San Jose’de hiçbir varlık gösteremezken, Diamond ile oynadığı iki LCS maçını da kazanmayı başardı. Haftanın ilk maçında Splyce’ı rahat bir şekilde yenen takım, ikinci maçta Giants karşısında da zorlanmadı. İkinci baharını yaşayan Diamondprox, her iki maçta da takımın galibiyetinde önemli bir rol oynarken, Ezreal oyunları ile dikkati çeken Steelback de gayet iyi bir performans gösterdi. Takım, bu sonuçla haftayı 2-0 ile kapatan son takım oldu.
  • Avrupa LCS başlamadan önce büyük bir hype yaratan Vitality de haftayı 1-1 skoru ile kapatan takımlardan oldu. Her roldeki oyuncunun büyük bir yetenek olduğu takım, haftanın ilk karşılaşmasında kadro kalitesi olarak kat kat kötü olan Roccat’e yenildi. Bireysel hatalardan ziyade Vitality’nin kurduğu kompozisyon nedeni ile büyük bir avantaj elde eden Roccat, rakibini rahatlıkla yenmeyi başardı. Bu maçtaki mağlubiyetini telafi etmek isteyen Vitality, haftanın ikinci karşılaşması olan Fnatic maçında bu şansı buldu. Rakibinin taşıyıcılarına doğru zamanda doğru baskıları yapan ve maçı kontrollü bir şekilde kartopu yapan Vitality, Fnatic’i yenmeyi başardı. Cabo-Shook ikilisinin maçlar oynandıkça sinerjilerini geliştireceğini farz edersek Vitality ligin favorilerinden olarak kalmaya devam edecektir.
  • Kadrosunu tam anlamıyla sıfırdan kuran Roccat ise haftayı 1-1 ile kapatarak gelecek için umut verdi. Haftanın ilk karşılaşmasında Vitality karşısında ilginç bir kompozisyon ile maça başlayan takım, rakibinin takım savaşı başlatma mekaniğinin olmayışını harika bir şekilde değerlendirdi ve bu maçı kazanmayı bildi. Öte yandan ikinci maçta G2 ile karşılaşan takım, ilk maçtaki şaşırtma kartını bu maçta da kullanamadı. Takım G2 karşısında yenilmiş olsa da, özellikle de Airwaks, Betsy ve Freddy’nin bu iki maçtaki performansı ilerisi için umut verdi diyebiliriz. Tank şampiyonların oynanabilirliğinin artması ile beraber Freddy’nin performansının da artacağı tahmin ediliyordu. Fakat Airwaks’ın bir mevsim LCS’te oynamayarak kendini bu kadar geliştirmesi, biz seyircileri mutlu ediyor.

Bahar Mevsimi’nin ilk haftasında oynanan karşılaşmalar sonucunda puan durumu şu şekilde:

puan durumu

2016 Avrupa LCS Bahar Mevsimi 2. hafta programı ise şu şekilde:

w2 schedule

Avrupa LCS ile ilgili tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir