League of Legends

5Mid Meta: Alt koridor dışında nişancı kullanımı ve avantajları

Sezon 6 ile gelen değişiklikler ile beraber nişancıların oyundaki zayıf konumları da iyileştirilmiş, birçok şampiyonun yetenek seti değişmişti. Miss Fortune, Graves, Quinn gibi şampiyonlar büyük bir değişiklik yaşamış, diğer şampiyonların ise statlarındaki iyileştirmeler ile oyundaki etkinlikleri arttırılmıştı. 6.1 yaması ile beraber bu şampiyonların sadece alt koridorda değil, destek rolü hariç her rolde oynandığını görmeye başlıyoruz. Özellikle de profesyonel sahnede bu takım kompozisyonları git gide daha sık kullanılırken, Şampiyonluk Ligi takımlarının da aktif olarak üçlü nişancı kompozisyonu kurduğunu görüyoruz.

Bundan yaklaşık birkaç ay önce “troll” seçim olarak görülen bu kompozisyonların şu anda popüler olmasının birçok nedeni var. İlk olarak profesyonel sahnede 2015 All-Star Etkinliği’nde Huni’nin üst koridorda Quinn seçmesi ile metaya dahil olan nişancılar, şu anda özellikle de ülkemizde öncelikli seçim olarak kabul ediliyor. Bu yazımızda nişancıların alt koridor dışındaki kullanımını, olası takım kompozisyonlarını ve takımların bu kompozisyonları hangi strateji ile uygulamaları gerektiğini açıklayacağız.

Üst Koridor-Quinn ve Ormancı-Graves

Şahsi olarak nişancıların favori kullanımı olan üst koridor ve orman pozisyonları, yeni nişancılar için biçilmiş kaftan. Karşımıza en sık çıkan (hatta koridorlarında farklı nişancı seçimi bulunmayan) Quinn ve Graves de yeni yetenek setleri ile bu rolleri domine ediyor.

Üst koridordaki Quinn seçimi bazı şampiyonlara karşı mükemmel bir counter seçim. Gangplank, Lissandra, Jax gibi koridorlarını domine etmeyi seven şampiyonların korkulu rüyası olan Quinn, Q yeteneği ile rakiplerinin görüşlerini kısıtlayabiliyor ve pasifindeki düzenleme ile doğru oynandığında inanılmaz bir hasar çıkartabiliyor. Üstüne üstlük 6. seviyeye geldikten sonra oyundaki en mobil şampiyon olan Quinn, rahatlıkla harita üzerinde baskı kurabiliyor ve baskın yapabiliyor. Genellikle Hayaletkılıcı, Canbiçen ve Malmortius’un Ağzı eşyalarını seçen Quinn, özellikle de oyunun orta safhalarında takımın kartopu seçeneğindeki en büyük koz olarak göze çarpıyor.

Ormancı-Graves ise sanırım alt koridor dışındaki nişancı kullanımlarından en popüler olanı. Yetenek setinin değişmesi ile oyundaki en hızlı orman temizleme mekaniklerine sahip olan şampiyonun oyunun başlarında da koridorlara rahatlıkla baskı kurabilme yeteneğine sahip. Diğer nişancılar gibi Graves de 6. seviyede büyük bir güç patlaması yaşıyor. Tüm yetenek atışları şampiyona denk getirildiğinde inanılmaz bir ani hasar çıkartma potansiyeli olan Graves’in belki de en zayıf yanı ormanına baskına gelen Reksai ve Lee gibi agresif şampiyonlara karşı çok fazla şansı bulunmaması. Bunun dışında Hızlı Tetik sayesinde kovalama mekaniği de bulunan şampiyonun Parça Tesiri ile baskınlarda skor alma şansı oldukça yüksek.

Orta Koridor-Ezreal ve Corki

Ezreal’in orta koridorda kullanılması League of Legends oyuncuları için çok da yabancı olmayan bir durum. Sezon 5’te şu anda oyundan kaldırılan Rünbıçak’ın oyuna sunulması ile beraber Çarp metasında sıklıkla orta koridorda kullanılan AP-Ezreal zamanının en nefret edilen şampiyonlarından birisi haline gelmişti. Çarp metası oyundan kalksa da Mavi-Ezreal metası şu anda oldukça popüler ve güçlü bir durumda.

Manaveren+Buzdoğan Eldiven eşyalarını aldıktan sonra inanılmaz bir kite yeteneği elde eden Ezreal, şu anda Çin ve Kore Ligleri’nde aktif olarak orta koridorda seçiliyor. Ezreal’in bir takıma sunduğu en büyük avantaj şüphesiz şampiyonun belli eşyaları aldıktan sonra çıkardığı hasar. Manaveren’in 22. dakika civarında Muramana’ya dönüşmesi ile beraber Q yeteneğinin bekleme süresi 2 saniyeye kadar düşerken Buzdoğan Eldiven’in verdiği yavaşlatma özelliği Ezreal kolaylıkla rakip şampiyonları kovalayabiliyor ve uzun süren takım savaşlarında takımına avantajı getirebiliyor.

Favori kullanımım olan Orta Koridor-Corki’nin bu kadar popüler olmasının ise iki nedeni bulunmakta: Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü kabiliyeti ve Corki’nin Özel Teslimat yeteneği. Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü koridorda şampiyona büyük bir avantaj sağlıyor. Corki E yeteneği olan Makineli Tüfek ile anahtar kabiliyeti kolaylıkla tetikleyebiliyor. Dahası diğer nişancılar gibi 6. seviyeye ulaştıktan sonra Füze’leri ile beraber uzun bir menzilden hasar da çıkartabiliyor. Bu anahtar kabiliyet bir yana, Corki’yi oynamayı/izlemeyi heyecanlandıran asıl neden şüphesiz Özel Teslimat’ı. Her 8 dakikada bir takımın üssünde doğan Özel Teslimat, Corki teslim aldığında şampiyona inanılmaz bir hız ve Valkyrie yeteneğine oyundaki en büyük menzillerden birisini kazandırıyor. Corki, paketi aldıktan sonra koridora rahatlıkla geri dönebiliyor ve Valkyrie yeteneğini kullandıktan sonra büyük bir hasar veriyor. Teslimat’ın bir diğer özelliği ise sahip olduğu menzilden dolayı takım savaşı başlatma mekaniği olarak kullanılabilmesi.

Üç ya da iki nişancı içeren kompozisyonlar

Şu anda takımlar nişancı sayılarını değiştirerek farklı varyasyonlar ile takım kompozisyonları kurmakta. En popüler takım kompozisyonlarından birisi ormancı, orta koridor ve alt koridor pozisyonlarında nişancı kullanılması. Graves-orman ve Corki-orta koridor artık bu kompozisyonlar için klasik bir hale geldi. Bu kompozisyonları kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta üst koridor ve nişancı pozisyonlarındaki şampiyon seçimleri. Bu seçimler takımların karakterine uygun olarak farklılaşsa da, şu anda metada çok güçlü olan şampiyonların bu pozisyonlarda kullanılması en mantıklı hareket olarak görülüyor. Üst koridora seçilen bir Fiora, Mundo ya da şahsi favorim olan Lissandra, tank bir destek oyuncusu ile tamamlanınca neredeyse yenilmez bir hale geliyor. Nişancı pozisyonuna ise seçilmesi gereken şampiyonlar genellikle yetenek setine çok bağlı olmayan, normal saldırıları ile oyunda etkili olabilen şampiyonlar olması gerekiyor. Bunlara en güzel örnekler ise Tristana, Miss Fortune ve Lucian. Üç nişancı içeren kompozisyonlara en güncel örnek olarak Şampiyonluk Ligi’nde ilk haftada Team Turquality karşısında Dark Passage’ın kurduğu Lissandra-Graves-Corki-Ezreal-Alistar kompozisyonunu gösterebiliriz.

İki nişancı içeren kompozisyonlar ise nispeten daha güvenli olarak görülüyor. Burada da tahmin edebileceğiniz gibi öncelikli seçim ormancı-Graves. İki nişancı içeren kompozisyonların en büyük avantajı ise üst koridora da tank ya da bu iki nişancıya destek olabilecek bir şampiyonun seçilebilmesi. Şu anda oldukça güçlü bir konumda olan Tahm Kench, Shen ve Mundo bu kompozisyonların vazgeçilmesi. Yine örnek olarak, Şampiyonluk Ligi’nde ilk haftada iki nişancı içeren bir kompozisyon kuran Team AURORA’nın seçimleri Shen-Graves-Lux-Tristana-Janna şeklindeydi.

Nasıl oynamalı?

Sezon 6 ile beraber oyun sürelerinin büyük bir ölçüde kısaldığını söyleyebiliriz. 25. dakika artık oyun ortası olarak değil de, bir çok karşılaşmada oyun sonu olabiliyor. Dolayısıyla birden fazla nişancı içeren kompozisyonlara sahip olan takımların yapması gereken en önemli şey en kısa sürede bu şampiyonların kartopu olmasını sağlamak. Graves’in bu kompozisyonlardaki katkısı oyuna sonradan giren bir yedek oyuncu kıvamında olsa da, üst koridor ve orta koridordaki oyuncuların koridorlarında büyük bir üstünlük sağlaması gerekiyor. Bu da takımların ormancı-destek oyuncusu sinerjisini aktif olarak kullanmasından geçiyor.

Genellikle koridor değişikliği yapan ve bunun sonucunda hızlı ittirme seçeneğini değerlendiren takımlarda üst koridor oyuncularının koridoru dondurmasından ziyade aktif olarak haritada etkin olması gerekiyor. Ejder artık eski değerini kaybetse de Vadi’de oyunun başında çok daha değerli bir yaratık bulunmakta: Vadi’nin Alameti. Graves ve Corki’nin rahatlıkla eritebildiği Alamet’in verdiği güçlendirmenin aktif olarak kullanılması erken oyunun kazanılması ve bununla beraber büyük bir avantaj elde edilmesi ile sonuçlanıyor. Dolayısıyla takımların geriye yaslanıp tepkisel oynaması şu anki metada bir anlam ifade etmiyor. Bunun yerine meta, proaktif takımları ödüllendiriyor.


Genel olarak birden fazla nişancı içeren kompozisyonların kullanımlarını ve inceliklerini bu şekilde açıklayabiliriz. Siz de yorumlarınızla konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir