Dota 2

Dota 2 6.84 güncellemesi ile yeni gelen eşyalar

Hepimizin bildiği gibi merakla beklenen Dota 2 6.84 güncellemesi geçtiğimiz günlerde oyun severlerle buluştu. Kahramanlar üzerinde yapılan değişikliklerden çok oyuncuların merak ettiği konu yeni eşyalar ve nasıl çalıştıkları. Kendisinden önce gelenlerle karşılaştırıldığında, 6.84 güncellemesi gerçekten oyunda birçok durumu değiştirebilecek düzenlemeleri ve yenilikleri bünyesinde barındırıyor.

Yazımızın devamında yeni gelen bu eşyaları teker teker inceleyip nasıl bir çalışma mekanizmasına sahip olduklarını ve hangi durumlarda kimler tarafından kullanılabileceklerini irdeleyeceğiz. Eğer 6.84 güncellemesini incelemek isterseniz bu bağlantıya tıklayarak haberimizi okuyabilirsiniz.

Enchanted Mango

enchanted_mango_lgBu tüketilebilir eşya özellikle kulvar üzerindeki destekleyiciler için büyük önem arz ediyor denilebilir. Özelliklerine bakacak olursak anında kazandırdığı +150 mana sizi bir çok zor durumdan kurtarabilecek ilaç anlamına geliyor. Bunun yanında kendi takım arkadaşlarınıza da uygulayabiliyor olmanız oldukça faydalı bir özellik. Mana sıkıntısı çeken kahramanlar için birebir olan bu eşya sayesinde yetenek bazlı tahribatlarda büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Boots of Travel (Geliştirilmiş)

boots-of-travel-level-2-384b3b7700f20f965e448c406322ea4bBoots of Travel’ı ve çalışma mekanizmasını biliyoruz. Bilmeyenler için, Boots of Travel sahibinin harita üzerindeki dost bir birime (Kahramanlar hariç) veya yapıya ışınlanmasını sağlıyor. Bu tabii ki eşya sahibine büyük bir stratejik avantaj sağlıyor. Özellikle dövüş sırasında çok uzak mesafelerden dövüşe dahil olunabiliyor veya yardım getirilebiliyor. Artık Boots of Travel’ın tarifini 2 kez satın alabiliyoruz ve eşya seviye atlıyor (Diffusal Blade’de olduğu gibi). Bize kazandırdığı tek artı ise daha önce parantez içinde bahsettiğimiz “kahramanlar hariç” kısmını ortadan kaldırması. Evet, eşyayı geliştirdiğimizde artık dost kahramanlara doğrudan ışınlanabiliyoruz. Bunun eşya sahibine ve takıma ne kadar fayda sağlayacağını tahmin etmek bile gerçekten zor ve çok ilginç bir durum. Zorda kalan bir dost birime yardıma gitmede veya haritanın bir ucundan diğerine başka amaçlarla bir anda ulaşabilme gerçekten harika bir özellik. İlerleyen günlerde ne kadar tercih edileceğini göreceğiz.

Moon Shard

moon_shard_lgSaldırı hızına oldukça fazla ihtiyaç duyan sırtlayıcılar için geliştirilmiş bir eşya diyebiliriz. Eşya satın alındığında sahibine +120 saldırı hızı sağlarken, kullanıldığında sahibine kalıcı olarak +60 saldırı hızı kazandırıyor ve daha önemlisi envanterdeki yerini boşaltıyor. Hepimizin bildiği üzere saldırı hızı için takım sırtlayıcılarının ekstra eşyalara ihtiyacı olur ve bu eşyalar envanterde kapladıkları yer ile diğer önemli eşyaların önüne bir engel olarak çıkar. Dolayısıyla bu eşyayı alan kahramanın bir karar verip ihtiyaç durumunda +60 saldırı hızından vazgeçip eşyayı tüketmesi gerektiği durumlar olacak. Bu eşya, saldırı hızına ihtiyacı olan her kahramanın yeni gözdesi olacak gibi görünüyor. Fiyat performans oranı açısından da makul bir seçim olacaktır.

Ek olarak ise sahibine +250 gece görüşü sağlıyor.

Guardian Greaves

guardian_greaves_lgDestekleyici kahramanların ilk seçimi olacak olan bu eşya gerçekten takımlara büyük kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor. Birçok destekleyici kahramanın sık sık kapısını çaldığı eşyalardan olan Arcane Boots ve Mekansm eşyalarının birleşiminden oluşması ise büyük bir avantaj. Çalışma prensibi olarak kendisini oluşturan eşyalar gibi bir yol izleyen Guardian Greaves, aktif kullanımda çevre birimlere ve sahibine +250 can ve +160 mana sağlıyor. Bunun yanında etkisi altına aldığı dost birimlerin üzerindeki negatif büyü etkilerinin çoğunu ortadan kaldırıyor. Pasif olarak ise eşya sahibine ve yakındaki birimlere saniyede +4 can yenilenmesi ve +4 zırh sağlıyor. Yakındaki birimlerden herhangi birinin canı %20’nin altına düştüğünde ise kendisine +15 can yenilenmesi ve +15 zırh sağlıyor.

Glimmer Cape

glimmer_cape_lgDaha önce Shadow Amulet ile hareket etmeme şartıyla sınırsız görünmezlik kazanabiliyorduk. Glimmer Cape, Shadow Amulet ve Cloak ile oluşturuluyor ve bu yüzden sahibine bir miktar büyü direnci de sağlıyor. Çalışma mekanizması olarak ise kullanıldığında eşya, sahibine veya dost birime kısa bir aktif olma süresi sonunda görünmezlik sağlıyor. Görünmezlik 6 saniye sürüyor ve hareket edildiğinde bozulmuyor. Görünmezlik sırasında görünmez olan birim %66 büyü direnci kazanıyor. Zor durumlardan kurtulmak için oldukça iyi bir seçim olarak görünse de sağladığı görünmezlik süresinin düşük olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Özellikle offlaner olarak görev yapan kahramanların rakip karşısında tehlikeye düştüğünde kapısını çalabileceği bir eşya. Bunun yanında sürekli ani baskınlarda görev alan kahramanların da bu eşyaya yöneleceğini düşünmek yanlış olmaz. Artık kulvarlarda daha dikkatli olunmasının gerektiği aşikar.

Solar Crest

solar_crest_lgOluşumu açısından ele alındığında içerisinde bir adet Medallion of Courage ve bir adet Talisman of Evasion barındıran Solar Crest, kendisini oluşturan eşyaların çalışma mekanizmalarını kullanıyor. Öncelikle, daha önce oyunun ilk kesimlerinde tercih edilen Medallion of Courage, eşyanın aktif kullanımının temelini oluşturuyor. Eşya sahibine veya rakip bir birime uygulandığında zırh üzerinde etki ediyor. Dost birimler üzerinde kullanıldığında etki altındaki birime +10 zırh ve gelen saldırılardan %30 kurtulma şansı veriyor. Aynı şekilde rakibe uygulandığında ise -10 zırh ve yapacak olduğu saldırılarda %30 ıskalama şansı oluşturuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var: eşya kullanıldığında sahibindeki +10 zırh özelliğini 7 saniye boyunca (eşyanın aktif kalma süresi) devre dışı bırakıyor. Bu yüzden kullanılırken dikkatli olunmasında fayda var. Takımların destekleyici veya offlaner kahramanlarının tercih edebileceği bu eşya rakibin sırtlayıcısı üzerinde kullanılmaya çok müsait ve oldukça iyi sonuçlar verebilir. Ani baskınlarda kullanıldığında ise takımın işini kolaylaştırabilen bir araç. Aynı şekilde savunma için de tercih edilebilir.

Octarine Core

octarine_core_lgGüncellemeyle gelmiş en önemli eşya diyebiliriz çünkü barındırdığı özelliklere sahip başka bir eşya oyunda mevcut değil. Öncelikle çalışma şekli olarak aktif bir kullanımı yok. Pasif olarak etkisi ise eşya sahibinin yeteneklerinin ve eşyalarının dolum sürelerini %25 bir oranla azaltması. Yeteneklerini çok aktif olarak kullanan destekleyici ve zeka kahramanları için bu gerçekten harika bir rakam. Özellikle daha önceden Bloodstone’a yönelen kahramanların yeni tercihi olma olasılığı çok yüksek. Storm Spirit, Leshrac, Timbersaw, Death Prophet ve Skywrath Mage gibi kahramanlar için gerçekten çok uygun bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Eşyanın sahibine kazandırdığı bir başka pasif özellik ise rakibe doğrudan hasar veren yeteneklerin eşya sahibine %25 can çalması sağlaması. Bu da gerçekten yukarıda bahsettiğimiz isimler için mükemmel bir özellik denilebilir. Daha önce Aghanim’s Scepter ile yeteneklerinin verdiği hasarı artırabilen kahramanlar, envanterlerine bu eşyayı ekleyerek verecekleri potansiyel hasarı maksimum seviyeye getirebilirler.

Silver Ege

silver_edge_lgShadow Blade’i ve nasıl çalıştığını aşağı yukarı oyunla ilgili olan herkes bilir. Sahibine verdiği görünmezlik ve sıradaki saldırısına kazandırdığı fazladan hasar, hayati öneme sahip özellikler. Silver Edge, Shadow Blade’in Sange ile birleşmesinden doğan oldukça faydalı bir silah. Çalışma şekli Shadow Blade ile aynı ancak bu haliyle birkaç ekstra özelliği beraberinde getiriyor. Rakibe yapılan saldırıda daha önceden +175 olan ekstra hasarı +225’e çıkarıyor ve rakibin pasif özelliklerini devre dışı bırakıyor. Bunun yanında 5 saniyeliğine rakibin sahip olduğu saldırı hasarını %40 azaltıyor. Rakibin bir sırtlayıcı olduğunu düşünecek olursak bunlar gerçekten ölümcül rakamlar olarak karşımıza çıkıyor. Silver Edge’in pasif özellikleri kapatması, oyunun gidişatını değiştirecek bir eşya olacağının sinyallerini veriyor.

Bunun yanında işin içine Sange’ın da girmesiyle rakibe vereceğimiz rahatsızlık bir miktar daha artıyor. Yukarıda bahsettiğimiz ekstra saldırıların yanında %15 şansla rakibin saldırı hızını 20 ve hareket hızını ise %20 oranında 4 saniye boyunca azaltabiliyoruz. Shadow Blade’i envanterlerinde tercih eden kahramanların Silver Edge’e tamamlamaları büyük bir problem olmayacaktır.

Lotus Orb

lotus_orb_lgOyundaki en kullanışlı eşyalardan biri olma yolunda ilerleyebilecek olan Lotus Orb, sahibine gerçekten muazzam özellikler kazandıran bir eşya olmuş. Öncelikle kendisinin çalışma mekanizmasını Blade Mail’e benzetebiliriz ancak biraz daha farklı. Aktif kullanımında sahibine veya dost bir birime kalkan sağlıyor ve size doğrultulan hedef birimli yetenekleri sahibine aynı şekilde geri gönderiyor. Aynı Blade Mail’de olduğu gibi, saldırıya maruz kalan taraf hasarı alıyor ancak rakibe de aynı şekilde geri gönderiyor. Uygulandığı birim üzerindeki negatif büyü etkilerini de ortadan kaldırıyor. Özellikle dövüş başlatan kahramanları düşünecek olursak kendileri tüm ilk odağı çekiyorlar. Dolayısıyla bu eşyanın dost bir dövüş başlatıcı üzerinde kullanılması rakibi çok zor durumlara sokabilir. Bunun dışında pek olası olmasa da eşyanın sırtlayıcılar tarafından da satın alınabilme ihtimali var ancak destekleyiciler varken hiçbir sırtlayıcı envanterindeki bir kısmı bu eşya için feda etmeyecektir. Destekleyicilerin ve offlaner görevindeki kahramanların tercihi olabilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir