Overwatch

Overwatch: Dallas Fuel’nin ünlü oyuncusu EFFECT emekli oluyor

Dallas Fuel’nin oyuncusu Heyon “EFFECT” Hwang, dün erken saatlerde Facebook’tan duygusal bir paylaşım yaparak Overwatch’tan emekli olacağını duyurdu. 

Bu şaşırtıcı haber, Dallas Fuel’nin Overwatch League – 2019 Stage 2’deki birinci hafta maçlarının bitiminde geldi. Dallas Fuel’nin DPS oyuncularından biri olan EFFECT, Fuel’in Inaugural Season’dan bu yana ki performanslarında etkili olmuştu. Oyuncu, takım için “lig tanımlayıcı” diyebileceğimiz maçlarda oyuna katkı sunmuştu.

EFFECT’in yaşadığı psikolojik sorunlar emekliliğinde etkili oldu

EFFECT, profesyonel oyunculuğu sırasında sergilediği örnek oyuncu profili ile tanınıyor. Oyuncu, duygusal olarak da yaşadıklarını şeffaf bir şekilde paylaşmaktan çekinmedi. Facebook’ta paylaştığı emeklilik yazısını Korece yazan EFFECT, yaşadığı psikolojik ve duygusal sıkıntıların emeklilik kararını almasında büyük bir etkisi olduğunu ifade ediyor.

Tıpkı diğer spor branşlarında olduğu gibi espor dünyasında da ne yazık ki oyuncuların yaşadıkları psikolojik sorunlar (depresyon, anksiyete, panik atak, hızlı ve dengesiz duygulanımlar) görmezden gelinebiliyor. Lakin bu süreçler bir oyuncu için tekbaşına üstesinden kalkamayacağı bir sürece evrilebiliyor.

EFFECT’in yaşadıkları örnek olabilir

Geçtiğimiz yıllarda NBA, kurumsal olarak oyuncuların psikolojik sağlığı konusunda daha fazla titiz olacağını ve buna yönelik çalışmalar yürüteceğini ifade etmişti. Kimbilir, belki de EFFECT’in bu bir nevi yardım çığlığı şeklindeki emeklilik paylaşımı, espor dünyasında da buna yönelik çalışmaları başlatan olay ya da vaka haline gelebilir.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir