Overwatch

Blizzard, Overwatch’ta hilecilere acımıyor

Ocak ayının ilk yarısına henüz yaklaşmışken Blizzard şimdiden üç ayrı temizlik dalgasını hayata geçirdi.

Overwatch’ın geçtiğimiz Mayıs ayında resmen piyasaya giriş yapmasından bu yana geçen sürede Güney Kore sunucuları adeta hilecilerin istilasına uğradı. Her ne kadar Blizzard bu sorunu çözmekte son derece hızlı olsa da yeni hileciler de aynı şekilde eskilerin yerini alıyor.

Blizzard’ın 2017 yılı ile birlikte ilk işi bu hilecileri temizlemeye başlamak oldu. Blizzard’ın Kore merkezli Overwatch forumlarındaki bir habere göre Ocak ayının ilk yarısına yaklaştığımız şu günlerde şimdiden 10.000’den fazla Güney Koreli Overwatch hesabı banlandı. Oyunun yayınlanmasından bir ay sonra Haziran’da ise 1.500 Çin hesabının süresiz banlandığı bir temizlik dalgası yaşanmıştı.

En son yapılan temizlik dalgası ile 7038 hesap ban yerken, bu hesapların birçoğunun yakalanmamak için Güney Kore’deki internet kafeleri kullandıkları düşünülüyor. Bu sayede oyuncular, hali hazırda kurulmuş olan hesaplardan saat başına verdikleri ücret ile oyun oynayabiliyor ve yeni hesap açmak zorunda kalmıyor.

Son zamanların en bilinen hile yöntemi ise “nuking” olarak adlandırılıyor. Bu yöntemde DDoS saldırısına benzer bir şekilde rakibin IP adresine yoğun spam saldırısında bulunuluyor. Bu saldırıya maruz kalan Overwatch kullanıcısının oyununda duraklamalar meydana geliyor ve oyuna devam etmek imkansız hale geliyor. Bu durumu daha sinir bozucu hale getiren şey ise saldırıyı yapanları şikayet etmek son derece zorlaşıyor çünkü oyun neredeyse durma noktasına geliyor.

Blizzard ise bu problemin farkında olduğunu ve ortadan kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtiyor ve söz konusu hilecilerin gerek oyun içerisinden gerek internet sitesi üzerinden şikayet edilmesi konusunda tüm kullanıcılarını uyarıyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir