Magic: The Gathering

Yuuya Watanabe, MPL’den banlandı ve Hall of Fame ünvanı silindi

Magic: The Gathering yönetimi, geçtiğimiz haftalarda Mythic Championship II sırasında hile yaptığı anlaşılan Yuuya Watanabe’yi Magic Pro League’den (MPL) banladı.

1993 yılında matematik profesörü Richard Garfield tarafından geliştirilen stratejik kart oyunu Magic: The Gathering, bir süredir aynı zamanda espor sahnesinde de faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Mythic Championships adı altında çeşitli turnuvalar düzenleyen oyun, en son düzenlediği Mythic Championship II’de bir skandal ile karşı karşıya gelmişti: Ünlü Japon oyuncu Yuuya Watanabe turnuva sırasında hile yapmıştı.

2012 yılında “Dünya Şampiyonu” olmayı başaran ve 2016 yılında da oy çoğunluğu ile Hall of Fame seçilen Yuuya Watanabe, Mythic Championship II sırasında, işaretlenmiş kartları destesinde bulundurduğundan dolayı hile yaptığı için turnuvadan diskalifiye edilmişti.

Sadece Watanabe vakası değil, o hafta birçok farklı şike ve hile haberiyle karşılaşmıştık esporda. İşte onlardan bazıları:

Bir süredir MTG’nin olay hakkında nasıl bir karar alacağı merak konusuydu. Rod Breslau‘nın Twitter‘dan paylaştığı habere göre, Watanabe, MPL’den banlandı ve ayrıca Hall of Fame ünvanı da elinden alındı. Oyuncu 2012’de “Dünya Şampiyonu” olsa da, Hall of Fame, sporun her branşında, çok daha önemli bir ünvandır. Oyuncunun elinden alınan bu ünvan ile, ünlü Japon oyuncu bir nevi itibarını yitirmiş ve MTG’den uzaklaştırılmış oldu.

Magic: The Gathering ile ilgili gelişmeleri güncel bir şekilde takip edebilmek için 5Mid’in TwitterInstagram ve Facebook hesaplarını inceleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir