İnceleme

Güncellenen Zıpkın eşyası

League of Legends’da 5.13 yaması ile değişime uğrayan Zıpkın, orman rolüne çeşitlilik getiriyor. Çarp değişikliği oyuna geldiğinden itibaren metayı belirleyen etkenlerin en başında her zaman orman eşyaları oldu. Bunun nedeni ise hem çarp sihirdar büyüsünün hem de yeni ormancı eşyalarının farklı özellikler göstermesiydi. Uzun bir süredir tank metasında oynamaktayız ve ormanda da tank şampiyonların daha baskın olmasının sebebi, yine çarp eşyalarının özelliklerinden kaynaklanıyor. 5.13 yamasının ardından saldırı hızına yönelik olan ve ormanda hiç göremediğimiz Zıpkın eşyası önemli bir değişime uğradı.

Şimdi eşyanın yeni özelliklerini inceleyelim:

Tarif: 2. Aşama Orman Eşyası + Nişancı Yayı + 300 altın (toplam 2250 altın)

Saldırı Hızı: %50

İsabet Halinde Büyü Hasarı: +30

Katledilen her büyük canavar için ilave altın: +30

Pasif – Zıpkın Gibi: Büyük canavar katletmek, bu eşyanın büyü hasarını +1 arttırır. Şampiyon katletmek veya asist yapmak bu eşyanın büyü hasarını +2 arttırır. Destansı canavar haklamak bu eşyanın büyü hasarını +5 arttırır. 30 yük biriktiğinde, Zıpkın kana bulanarak başka isabet etkileri göstermeye başlar.

Peki tüm bu özellikler ne işe yarıyor? Hatırlarsanız Sezon 4’e kadar Wriggle’ın Feneri eşyası vardı ve canavarları kestikçe ya da asist-skor alıp 30 yük biriktiği zaman Yaban Alevi’ne dönüşüyordu ve o zamanlar ormancıların vazgeçilmez eşyasıydı diyebiliriz. İşte güncellenen Zıpkın da aynı buna benzer özellikler taşıyor. Orman kamplarını temizledikçe, asist-skor aldıkça yük birikiyor ve 30 yük olduğu zaman eşya gelişiyor ve Kanlı Zıpkın‘a dönüşüyor.

Şimdi Kanlı Zıpkın’ın özelliklerine bir göz atalım:

Saldırı Hızı: %50

İsabet Halinde Büyü Hasarı: +60

Katledilen her büyük canavar için ilave altın: +30

Özel Pasif – Bir de Yer Vurur: Yapılan diğer tüm normal saldırılar bütün isabet etkilerini ikinci defaya tetikleyen görünmez bir vuruş yapar.

Eşyanın kullanım mantığı ise gayet basit. Zıpkın’ı aldıktan sonra orman kamplarını temizleyerek hem ilave altın kazanıyoruz hem de yük biriktiriyoruz. Baskınlardan gelecek olan asist ya da skorlar da bu yüke dahil oluyor. Eşya güç patlamasını ise Kanlı Zıpkın’a dönüştükten sonra yaşıyor. Saldırı hızı aynı kalırken, isabet halinde gerçekleşen büyü hasarı iki katına çıkmış oluyor. Özel pasiften gelen isabet etkilerini ikinci defaya tetikleme özelliği de rakiplere hasar verme anlamında büyük rol oynuyor.

Peki hangi şampiyonlar bu eşya ile tam uyum sağlıyor? Kayle, Shyvana, Xin Zhao, Warwick, Nocturne, Udyr ve Master Yi şu an eşya ile çok iyi işler başaran şampiyonlardan. Rünbıçak bildiğiniz gibi bir orman eşyası iken orta koridorda tercih edilmiş ve inanılmaz hasarlar çıkartmıştı. Bu konuyla ilgili analizimizi de buradan okuyabilirsiniz. 5.14 yaması ile gelen değişikliğin ardından orta koridordan ormana geçiş yapan Rünbıçak yerine Zıpkın’ın aynı şekilde orta koridorda oynanması pek mümkün gibi gözükmüyor. Zira eşya tam anlamıyla ormancılara yönelik halde.

Kanlı Zıpkın’a dönüştükten sonra hasar anlamında başka bir eşya ile desteklediğiniz zaman oyunun orta safhasında neredeyse orta koridorunuzdaki oyuncu kadar hasar verebiliyorsunuz. Oyun sonunda ise gücünüze güç katmış bir hal alıyorsunuz. Ayrıca eşyanın hem AP hem de AD şampiyonlarda da oynanabilmesi ise büyük avantaj. Böylece hem Zıpkın ile oynayabileceğiniz şampiyon sayısı artıyor hem de farklı oyun tarzlarını yakalamış oluyorsunuz. Zıpkın’ın bir başka avantajı ise tank şampiyonlar ile oynayıp ciddi hasarlar verebilme konusu. Yazının başında da belirttiğimiz gibi tank metasında oynuyoruz ve bu yüzden ormanda tank şampiyonlar seçmek her zaman daha mantıklı bir seçim oluyor. Fakat hiçbir ormancı rakibine hasar verme konusuna hayır demez ve işte burada da Zıpkın devreye giriyor. Tank bir eşya dizilimi de yapsanız Zıpkın ve bir saldırı gücü eşyası daha ile bunu karşılayabiliyorsunuz.

Çok yönlü olan ve farklı şekillerde denenebilecek Zıpkın eşyasını profesyonel sahnede daha göremedik. Tank metası ne zaman biter bilinmez fakat ilerleyen zamanlarda bu eşyayı ormanda sıkça görebiliriz. Başarılı sonuçlar alındığı zaman tank metasının önüne geçmesi ise imkansız gözükmüyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir