League of Legends

Yükselme Ligi’nin sistemi değişti

Özellikle ülkemizde son birkaç yıldır çok daha ciddi bir hal alan Yükselme Ligi’nin formatı ve sistemi değişti. Riot Games Türkiye’nin LoLespor üzerinden yaptığı açıklamada en dikkat çeken kural ise Şampiyonluk Ligi ekiplerinin “Akademi” takımlarının lige yükselemeyecek oluşu. 

2016 yılında Yükselme Ligi’ni ilk üçte bitiren takımın Şampiyonluk Ligi’ne çıkması çok dikkat çekse de, ülkedeki espor kültürünün gelişimine baktığımızda bu sonuç çok da şaşırtıcı durmuyor. Geçtiğimiz yıl Victorious Ace, Team ORORO ve SuperMassive TNG takımları lige yükselirken; Team Turquality, Çilekler ve Beşiktaş Espor takımları ligden düşmüştü. 2017 yılında Türkiye’deki League of Legends sahnesi ciddi anlamda değişirken, Yükselme Ligi’nin formatı ve sistemi de Riot Games Türkiye tarafından değiştirildi.

Bu yıl Yükselme Ligi Açık Elemeleri toplamda dört haftada tamamlanacak. Platin 5’ten yüksek oyunculara sahip olan her takım açık elemelere katılabilirken, her takım dört defa düzenlenecek eleme turnuvasına tekrar tekrar katılma hakkına sahip. Her elemede ilk 16’ya giren takımlar puan toplarken, dört eleme turnuvası sonunda en çok puanı toplayan üç ekip Yükselme Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanacak.

2017’de ligde oynayacak takım sayısında da düşüşe gidildi. Geçtiğimiz yıl 8 takım üzerinden oynanan lig bu yıl 6 takıma oynanacak. Şampiyonluk Ligi’ni 8. olarak bitiren takım ile Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde mağlup olan iki takım, Açık Elemeler’den gelen üç takım ile beş hafta boyunca karşılaşacak. Eleme usulü turnuva sistemini de değiştiren Riot Games, bu yıl beş haftalık bir lig sistemi ile Yükselme Ligi’ni düzenleyecek. Lig süresince ilk dörde kalan takımlar yarı finale kalarak şampiyon olma mücadelesi verecek.

Riot Games, oyuncuların haklarını korumak için YL ekiplerinde oynayan oyuncuların sözleşmesini de bu yıldan itibaren tanıyacak. Akademi takımı kuralının ise Türkiye’de de uygulanması bekleniyordu. Orjinal olarak Cloud9 Challenger takımının eski LCS oyuncuları ile lige yükselmesinin ardından bu tarz bir kural koyan Riot Games, takımların tabiri caizse TŞL spotu “farmlaması”nı engellemek istiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Team AURORA ve SuperMassive takımlarının Akademi takımları lige yükselmeyi başarmıştı. Ancak bu akademi takımlarının Yükselme Ligi’nde mücadele etmesinin önünde herhangi bir engel yok. Takımlar lige yükselmese bile para ödülünü kazanabilecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir