League of Legends

2017’de League of Legends: Şampiyonluk Ligi’nde hayal kırıklığı yaratan 5 oyuncu

2017’de League of Legends yazı dizimizde sırada Şampiyonluk Ligi’nde kendisinden beklentiler çok yüksek olmasına rağmen performansı ile hayal kırıklığı yaratan 5 oyuncu bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Şampiyonluk Ligi için transferler açısından oldukça verimli geçti. Kariyerli oyuncuların ligimizi tercih etmeye başlaması aslında bir bakıma artık WildCard bölgesi olarak görülmediğimizin bir göstergesi. Büyük transferlerler elbette büyük umutları da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte bir önceki mevsim harika oynayan oyuncuların da aynı performansı devam ettirmesi bekleniyor. Ne yazık ki durum bazen bunun tam tersi olabiliyor. İşte karşınızda performanslarıyla geçtiğimiz sezon hayal kırıklığı yaratan 5 oyuncu:

Marshall

Marshall’ın 2016 Yaz Sezonu sonunda aldığı ceza kariyerine büyük bir hasar verdi. Uzun bir süre Vadi’ye inmeyen oyuncu 2017 sezonu başında Galakticos’a transfer oldu. 2016 sezonundaki harika performansından ötürü beklentiler yüksekti. Galakticos ilk dört hafta mecburen Rare ile maçlara çıktı. Dördüncü hafta sonunda Marshall ile başlayan takım oynadığı ilk maçı kazansa da ne yazık ki ağırlığını bir türlü koyamadı.

Bunun çeşitli sebepleri olduğunu söylemek gerekiyor. Bireysel yetenek olarak Marshall’ın açtığı yayınlardan ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. Fakat League of Legends’ta mekanik anlamında iyi olmak kazanmak için gereken bütün şartları kapsamıyor. Fazlasıyla hırslı olduğu bilinen yetenekli üst koridor oyuncusunun Galakticos’ta takım arkadaşları ile anlaşamaması mental anlamda kendisini zor durumda bıraktı. Ne var ki sezon sonuna doğru Broken Blade ile takas edilen Marshall’ın Dark Passage’da da beklenilen performansa yaklaşamadığını gördük. Marshall’ın bu hayal kırıklığı performasının sebebi uzun bir süre profesyonel sahneden uzak kalması mı, yoksa bir türlü uyuşmayan sinerji mi tam olarak bilemiyoruz. Fakat bu, Marshall’ın yarattığı heyecanı karşılayamadığı gerçeğini değiştirmiyor.

FabFabulous

2017 sezonu Fabfabulous için harika başladı. Kış Mevsimi’ni silip süpüren BAUSuperMassive’in en önemli parçası haline gelen Fab, mevsimin de en değerli oyuncusu seçildi. SUP’un MSI’da bekleneni gösterememesi ve Yaz Mevsimi’ne yapılan kötü başlangıç onun da moralini bozdu. Yukarıda bahsettiğim üzere biz seyirciler harika oynayan oyuncuların bu performanslarını devam ettirmesini bekliyoruz. Değişen meta genellikle bu beklentiyi tam tersine çevirebiliyor. Fabfabulous için durum tam olarak buydu.

Daha birkaç ay önce karşılaşmaları üst koridordan sırtlayan Fabfabulous yerine 2017 Yaz Mevsimi’nde yetersiz, metaya ayak uyduramayan ve takım içi sinerjiden etkilenen bir Fab gördük. Sezonun tartışmasız en kötü üst koridorları arasında gösterilebilecek oyuncu, 2018 sezonunda da BAUSuperMassive forması giyecek. Kim bilir, belki de yeni rünler ve yeni takım arkadaşları ile Fab’ın yine o dominant oyununu izleme fırsatı yakalayabiliriz.

Move

Hemen aklınız karışmasın, FB Move’un bu listede elbette yeri yok. Fakat DP Move kelimenin tam anlamıyla bir hayal kırıklığıydı. 2017 sezonu başında Dark Passage’a katılan Move o zaman ligimize gelmiş en kariyerli ormancıydı. Hem NA hem EU LCS tecrübesine sahip Move’un DP’ye transferi de haliyle büyük bir heyecanla karşılanmıştı. Fakat Move ne yazık ki takıma katılışından sadece bir ay sonra DP’den gönderildi.

Bwipo, Toru, Holy ve Rogu’lu Dark Passage’da adeta hayalet gibi oynayan ve takımın bir karakter yaratmasına hiç yardımcı olmayan Move, bu vasatlığı ile herkes tarafından eleştirilmişti. Nasıl ki çok iyi oynayan oyuncular bir mevsim sonra tepetaklak olup çok kötü oynayabiliyorsa aynı durumun tam tersi vasat olarak gösterilen oyuncular için de geçerli. Keza Move 1907 Fenerbahçe Espor’a transfer olduktan sonra bambaşka bir kimliğe büründü ve FB’nin TBF şampiyonluğunda büyük bir rol oynadı.

K0u

 

Bir mevsim önce harika oynayıp bir sonraki mevsim korkunç oynayan oyuncular arasında K0u da bulunuyor. K0u’nun 2017 Kış Mevsimi’nde Galakticos’u tek başına sırtladığı gerçeğini kimse inkar edemez. Mevsimin en değerli ormancısı da seçilen ve taşıyıcı stilini Vadi’ye çok iyi yansıtan K0u, aynı oyunu Yaz Mevsimi’nde sürdüremedi.

Yıldız ormancı, metanın oyuncuları ne kadar çok etkilediğinin harika bir örneği. Sadece Yaz Mevsimi başında fazlasıyla OP olarak bilinen Zac’i oynamama konusunda ısrarı ve takımın K0u’ya güvenerek şampiyonu yasaklamaması dahi Galakticos’a en azından beş maça mal oldu. Tank metasına ayak uyduramayan ve oyun yapmak için fazla zorlayan K0u, sezon sonuna doğru da takımdan gönderildi ve P3P’e transfer oldu. P3P, Crystal ile bir ritm tutturmuştu fakat K0u bu ritmin tamamıyla bozulmasına sebep oldu. Keza takım da ligden düştü.

Cheong

Bu yıl ülkemizde tam 13 tane Koreli bulunuyor. Geçtiğimiz yıl elbette bu yoğunluk yoktu. Fakat takımlar yine de genç Koreli yetenekleri kadrosuna katmak için oldukça çabaladı. Team AURORA bu takımlardan birisiydi. Kore Yükselme Ligi’nde forma giyen ve Syndra OTP olarak bilinen Cheong AURORA’ya transfer olduğunda aslında insanların kafasında soru işareti vardı, kimse oyuncunun bu kadar kötü performans sergilemesini beklemiyordu.

Türk League of Legends seyircisi AURORA forması altında sadece iki maç oynayan Cheong’un ne kadar iyi oynadığını hiç keşfedemedi, Türkiye macerası çok kısa sürdü. Bunun sebebi ise Cheong’un ülkeye ve takımına alışamamasıydı. Biraz deneysel olarak adlandırabileceğimiz Cheong transferi bekleneni vermedi ve bir “Koreli” olarak hayal kırıklığı yarattı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir