League of Legends

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 2018 Kış Mevsimi’nin “En”leri

Dokuz haftalık heyecanın ardından Mevsim Finalleri’ne doğru yaklaşırken, mevsim performansı bazında en iyi ve en kötü istatistikleri sizler için derledik.

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 2018 Kış Mevsimi’nin normal dönemi rüzgar gibi geçti. Değişen formata hemen alıştık, yeni kadroları hemen benimsedik. Bo1 usûlü rekabetçi mücadeleler ise keyfimize keyif kattı. Hâl böyle olunca tek maçları oynabilen ve oynayamayan takımlar arasındaki makas açıldı. Peki oyuncular takımlarının performanslarına bireysel olarak nasıl katkı sağladı? Sizler için Vadi’deki başarıyı direkt olarak etkilediğini düşündüğümüz istatistikleri hesaba katılacak kadar karşılaşmaya çıkan oyuncular özelinde inceledik.

En fazla katletme: Tahmin edileceği üzere bu alandaki birinciliğin sahibi bir nişancı. 28 haftada 155 kere skor alan Zeitnot‘u, 129 skor ile Padden izliyor.

En az katletme: 20 maçın üstünde sahneye çıkan taşıyıcılar arasında en az skor alan isim 72 ile Naru.

En fazla asist: Esporun içindeki çoğu insana göre ligimize gelmiş en iyi destek oyuncusu olan SnowFlower, arkadaşlarının skor almasına en az 291 kere yardım etmiş. Onu takım arkadaşı Stomaged 264 asist ile izliyor.

En fazla katledilme: Kış Mevsimi’nde en fazla katledilen oyuncu 93 kere ile Zzus oldu. 50’yi aşkın oyuncu arasından en çok ölen olmayı gözünüzde büyütmüş olabilirsiniz ancak bu rakam yalnızca oyun başına 3.3’e denk geliyor. Listenin en sonunda ise maç başına 1’den az bir katledilme oranı ile HolyPhoenix yer alıyor.

En yüksek KDA oranı: League of Legends’taki en belirleyici istatistiklerden biri olan KDA oranı sıralamasının en üstünde yine Royal Bandits nişancısı HolyPhoenix var. Tecrübeli nişancı bu mevsim toplamda 124/27/122 oynayarak 9.1 KDA oranına ulaştı. Kendisini 8.8 ile Güney Koreli orta koridor oyuncusu GBM takip ediyor.

En fazla Skor katkısı: Oyuncunun aldığı skor ve yaptığı asistlerin takım skorlarına oranlanması ile hesaplanan bu istatistiğin birincisi 1907 Fenerbahçe’den Chaser. Sarı lacivertlilerin bu mevsim aldığı skorların %80.5’inde payı olan Chaser‘ı Dark Passage ormancısı KaKAO %80.1 ile izliyor.

En fazla İlk kan katkısı: Mevsimin sonlarına doğru erken oyun odaklı oynanmaya başlayan meta ilk kan ve ilk kulenin önemini de artırmış oldu. Royal Bandits ormancısı Malrang takımının aldığı ilk kanların %54’ünde skor ya da asist katkısı sağlarken, Wisdom %50 ile Team Aurora adına listede ikinci sıarada yer aldı.

10. dakikada en çok altın farkı: Erken oyunun ne derece avantajlı geçildiğini görmemizi sağlayan bu listede başı Zeitnot çekiyor. Öyle ki Zeitnot ilk 10 dakikada rakiplerine ortalama 456 altın farkı atarak sıralamadaki en yakın rakibinin 200 altın önüne geçmiş durumda.

Dakika başına en fazla ortalama hasar: Mücadeledeki üstünlüğü perçinlemek adına hasar devamlılığı sağlamak önemli. Taşıyıcıların ön planda olduğu istatistiğin birinci sırasında dakika başına ortalama 721 hasar ile yine Zeitnot yer alıyor. Kendisini 653 ile HWA Gaming’den Achuu ve 640 ile Xico izliyor.

Dakika başına en fazla totem yerleştirme: 8.4 yamasıyla İz Sürücü Bıçağı eşyası kaldırılmadan önce görüş erken ve orta oyunun en stratejik araçlarından biriydi. Kaldırılmadan önce eşyayı dibine kadar kullanan ormancılar ise dakika başına totem yerleştirme sıralamasında yukarılara çıktı. Bu konudaki en başarılı ormancı Malrang 9 haftayı dakika başına 1.53 totem ile lider kapattı.

En geniş şampiyon havuzu: GBM, Şampiyonluk Ligi 2018 Kış Mevsimi’nde tam 18 farklı şampiyonla oynadı.

En fazla MVP olma: Son istatistiğimiz izleyicilerin oyları ile belirlenen maçın “En Değerli Oyuncusu” ödülü ile ilgili. Zeitnot ve SnowFlower ikilisi 8’er kere bu ünvanı kazanarak mevsime damgasını vurdu. Onları 7’şer MVP ile Cepted ve KaKAO izliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir