League of Legends

League of Legends’ta şampiyon yasaklama sayısı artıyor

Bir süredir tartışılan ve profesyonel sahneyi nasıl etkileyeceği hala bilinmeyen şampiyon yasaklama sayısının artışı konusunda Riot Games geliştiricilerinden açıklama geldi. Geliştirici blogundaki bir konuya yorum yapan Meddler, 5 olan yasak sayısının büyük ihtimalle 10’a yükseltileceğini belirtti. Değişiklikler yeni istemci ile beraber oyuna gelecek.

League of Legends Sezon 7’de resmen tekrar doğuyor. Antrenman Modu, Oyun Tekrarı ve yeni İstemci gibi değişikliklerden sonra mücadeleleri doğrudan etkileyecek bir karar daha alınıyor. Bilindiği üzere dereceli maçlarda Sezon 1’den beri yasak sayısı üçtü. Yeni dereceli sistemi gelmeden önce ekranda en üstte olan oyuncu üç yasağı da yapmaktaydı. Şimdi ise son üç oyuncu birer yasak yapıyor. Sezon 7’de ise bu tamamıyla değişiyor. Üç olan yasak sayısı yeni istemcinin oyuna gelmesi ile beraber beşe çıkarılacak. Bu değişikliğin birçok olumlu ve olumsuz etkisi bulunuyor.

Öncelikle, beş yasağın ne şekilde yapılacağını henüz bilmediğimizi belirtelim. İlk senaryo takımdaki her oyuncunun bir yasak yapması. Bu “one trick pony” denilen, sadece bir şampiyonda iyi olan rakip oyuncuları elimine etmek için oldukça iyi bir yöntem olabilir. Ayrıca oyuncular seçecekleri şampiyonların “counter” seçimlerini yasaklayarak daha bencilce bir tavır tutunup kendilerini güvenceye alabilir. Bununla beraber diğer bir seçenek ise beş oyuncunun da metadaki OP şampiyonları yasaklayarak rakibin şampiyon havuzunu sınamak olacaktır. Bu seçeneğin çok fazla tercih edilmeyeceğini, zira bireylerin bencilliklerinin öyle ya da böyle öne çıkacağını varsayabiliriz.

İkinci senaryo ise yasaklama sisteminin Dota 2’dekine benzer bir şekilde oluşturulması, ki bu oyunu bir üst seviyeye çıkarabilir. 5 yasağın da şampiyon seçilmeden yapılması oyuncular için çok fazla stratejik derinlik yaratmayabilir. Dota 2’nin yasaklama sistemi ise 2 ban-2 pick-2 ban-2 pick-1 ban-1 pick şeklinde. Bu sistemin güzel yanı ise seçilen şampiyona göre sonrada yasak yapılabiliyor oluşu. Ayrıca profesyonel oyuncular da bu sistemle metadaki tüm şampiyonlarda ustalaşmak zorunda bırakılıyor.

Değişikliklerin gelmesi de belirttiğimiz üzere kesin değil. Fakat Meddler 10 yasak sistemine geçilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Profesyonel oyunlarda ise bu sisteme normal oyundan farklı bir zamanda geçileceği de yapılan açıklama arasında yer alıyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir