League of Legends

Riot Games’ten LGBT oyuncularına sevindirici haber

Garena Filipinler eSpor liginde uygulanan ilginç bir sınırlamaya Riot Games’ten cevap geldi. Söz konusu ligin sadece kadın oyuncular için düzenlenen Iron Solari turnuvasına katılacak LGBT oyuncuların sayısını sınırlandıran bu uygulamaya karşı Riot Games yaptığı duyuruyla kapılarının tüm oyunculara açık olduğunu ve kendileriyle ortaklık içerisinde bulunan kurumların da bu doğrultuda hareket edeceklerini bildirdi.

Bu durumun ortaya çıkışı bugün Garena eSpor’un sadece bayan oyuncuları için düzenlediği aylık bir turnuva olan Iron Solari için yeni kurallar çıkarmasından kaynaklanıyor. İlk Solari Turnuvasında yer alan oyuncularla ve League of Legends’da aktif oyuncu olan Lezbiyen, Gey ve Transseksüel Kadınlarla yapılan görüşmeler sonucunda turnuvada yer alabilecek LGBT birey sayısında sınırlamaya gidildiği söyleniyor.

Yeni kuralın işleyişi ise şöyle: “Her takım içinde bulunulan gün içerisinde bünyesinde maksimum 1 Gey/Transseksüel birey bulundurma hakkına sahiptir. Bu yüzden, gün içerisinde ilk maçında 4 kadın ve 1 gey/transseksüel bireyle maça çıkan bir takım 2.maçına 4 kadın ve farklı bir gey/transseksüel bireyle çıkmak zorundadır. Bu kuralı bilerek ya da bilmeyerek ihlal eden takımlar durumun tespit edildiği zaman göz önüne alınmaksızın tüm oyuncularıyla birlikte (kadın oyuncularının yanında gey, lezbiyen ve transseksüel olanlar da dahil) Garena’nın düzenleyeceği organizasyonlardan ve gelecek Iron Solari turnuvalarından 1 sene süreyle uzaklaştırılacaklardır.”

İlginç bir şekilde Garena yaptığı açıklamada bu uygulamanın kimsenin dışlanmış hissetmemesini sağlamayı amaçladığını söylüyor. Aynı zamanda bu sınırlamanın tüm oyuncular için eşit bir oyun seviyesi oluşturmayı amaçladığını ve şu an bile diğer katılımcılar tarafından Lezbiyen, Gey ve Transseksüel bireylerin haksız bir avantaja sahip olduğunun tartışıldığını ekliyor.

Bu avantajların neler olduğunu düşünmekte güçlük çekebilirsiniz ve bu konuda yalnız değilsiniz. Haberin Riot Games tarafından doğrulanmasının ardından cevap gecikmedi ve bu konuda Garena eSpor’la aynı fikirde olmadıkları çok açık ve net görünüyor. Twitter aracılığıyla düzenlenen League of Legends turnuvalarının kapılarının tüm LGBT oyunculara açık olduğu net bir ifadeyle dile getirildi. Cevabın içeriği ise şöyle: “Resmi LoL organizasyonlarının kapısı tüm LGBT oyunculara açıktır. Tüm bölgelerde ortaklık içerisinde bulunduğumuz kurumların da bizimle aynı değerler doğrultusunda hareket ettiklerinden emin olmaya çalışıyoruz.”

Olması gereken de bu gibi görünüyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir