League of Legends

Riot Games, Mobile Legends ile olan davasında kazanan taraf oldu

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan dava ile Riot Games, Mobile Legends’ın sahibi Moonton’a karşı tam 2.9 milyon dolarlık tazminat kazandı.

Riot ekibi kendilerini taklit ettiği gerekçesiyle Çin yapımı Mobile Legends’a karşı dava açmıştı. Riot’ın sahibi olan Tencent, bu davanın Çin’de olacağını duyurmuştu. Mobile Legends’ın sahibi olan Moonton Şirketi yaptığı açıklama ile sadece 2.9 milyon çin yuanı (yaklaşık 390.000$) ödeyeceğini belirtmişti. Fakat mahkeme para biriminin yanlış olduğunu duyurdu ve cezanın dolar üzerinden uygulanacağını açıkladı. Ayrıca Riot, California’da yürütülen bir davada Mobile Legends’ın kendi oyunlarına olan benzerliklerini görsel ile açıkladı. Benzerliklerin yetenek ve açıklamalarında, şampiyon tasarımlarında, kullanılan haritalarda ve eşyalarda olduğu belirtildi.

Şampiyon tasarımlarındaki benzerliğe ayrı bir önem gösteren Riot, davada bu benzerlikleri farklı görsellerle sundu. Davadaki şikayet sebebi ise Mobile Legends’ın League of Legends’ı kopyalayarak milyon dolarlar kazanmasıydı. Amerika’daki dava haberinin ardından Çin’de de benzer bir dava açılmıştı. Riot Games tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Fakat olayın Çin’de sonuçlanması bu açıklamanın hiç gelmemesiyle de sonuçlanabilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir