League of Legends

Riot Games’den Lethilion’a ağır ceza

Riot Games, bu akşam yaptığı açıklama ile Beşiktaş e-Spor Kulübü sahibi ve koçu olan Onur “Lethilion” Aksu’nun bir yıl süre ile Riot Games tarafından yürütülen tüm e-Spor organizasyonlarından men edildiğini duyurdu.

Şampiyonluk Ligi’nin 10.2.13: Personel Ayartmama ve Onaysız Değişiklikler başlıklı maddesini ihlal eden Lethilion’un aldığı ceza, henüz Türkiye’de örneğini görmediğimiz kadar ağır. Cezaya sebebiyet veren madde şu şekilde:

Hiçbir takım üyesi veya takım sorumlusu bir Şampiyonluk Ligi takımına imza atmış herhangi başka bir takım üyesine iş teklifi yapamaz, aklını çelemez, zorla baştan çıkarmaya çalışamaz veya takımıyla olan sözleşmesini sona erdirmeye, ihlal etmeye teşvik edemez. Bu kuralı ihlal edenler, takdiri Riot Games görevlilerine ait olmak üzere cezalandırılacaklardır.

Cezanın gerekçesi ise, Lethilion’un 2016 sezonu için takım kurma sürecinde henüz ortaklık için görüşme sürecinde olduğu üçüncü bir taraf olan Hakan Baş aracılığı ile adı verilmeyen bir oyuncuya teklif götürmesi olarak belirtildi. “Henüz ligin bir parçası olmayan potansiyel yönetici” sıfatına sahip Hakan Baş üzerinden bu iletişimin gerçekleşmesi, aslında lig kuralları içerisinde lige dahil olmayan birisine verilecek cezaya dair bir madde bulunmadığı için kuralları esnetme çabası olarak nitelendirilebilir.  Onur Aksu’nun bu “açık”tan yararlanma düşüncesiyle Şampiyonluk Ligi’ni yanıltma girişimi ise, öğrenildiği zaman kendisi için çok ağır sonuçlandı. Ceza gereğince 2016 sezonunda hiçbir takım ile ilişkisi bulunmaması gereken Lethilion’un Beşiktaş takım sahipliğini başka bir kişiye devretmemesi durumunda ise takım Şampiyonluk Ligi’nden diskalifiye edilecek.

Beşiktaş e-Spor Kulübü’nün zor durumlar geçirdiği ve dağılmanın eşiğinde olduğu bir süredir kulislerde konuşulurken, bu haber büyük takım için yıkıcı darbe niteliği taşıyor olabilir. Şu an için Onur Aksu’nun bir yıllık ceza alması, ortaklık görüşmeleri devam etmesine rağmen ligin resmi bir parçası olmayan Hakan Baş’ın uyarı alması haricinde kesin olan bir şey bulunmuyor.

Güncelleme: Lethilion’un Twitter hesabı üzerinden konuya yaptığı yorum şu şekilde oldu:

Gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir