League of Legends

Riot Games’te ağır bir seksizm uygulandığı ortaya çıktı

Dün gece yayınlanan Kotaku’nun haberine göre Riot Games Amerika ofisinde erkek çalışanların kadın çalışanlara ağır bir seksizm uyguladığı ortaya çıktı.

Oyun sektörünün büyük bir kısmının erkek egemenliğinde geçtiğini söylersek yanılmış olmayız. Hali hazırda espor sektörünün hatırı sayılır bir kısmı erkeklerden oluşsa da oyun şirketlerinde bu sayı daha esnek gözlemlenebiliyor. Buna rağmen kadın çalışanlara uygulanan seksizm büyük bir problem. Özellikle Silikon Vadi’sindeki şirketlerin bu tür davranışları sıklıkla tekrarladığı dile getiriliyor. Kotaku’dan Cecilia D’Anastasio’nun ayrıntılı haberi ise oyun sektörünün en büyük şirketlerinden Riot Games’teki seksizmi ele alıyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayından itibaren şirketten ayrılan 28 kadın çalışan ile röportajlar gerçekleştiren D’Anastasio, Riot’taki kadınlara uygulanan davranış şeklinin çarpıklığını göz önüne seriyor. Neredeyse 8000 kelime uzunluğundaki haberde birçok örneğe de yer verildi. Eski çalışanlardan birisi şirket çalışanları arasındaki “bro kültürü”nün ileri düzeyde olduğunu belirtirken şirkette çalışmayı büyük bir kardeşlik derneğinde çalışmaya benzetti.

Bir başka çalışan bu davranış tarzının işe alımlarda da uygulandığını belirtti. İş görüşmesinde World of Warcraft’taki tecrübelerini anlatması istenirken bir başka çalışan kadın adayların fazla hırslı gözüktüğü için sinir bozucu yorumu aldıklarını da ifade etti.

Eski çalışanlarla yapılan röportajlara göre şirket içi yükselme süreçlerinde de seksizmin etkisi fazlasıyla görülmüş. Birçok kadın yükselme konusunda cesaretlendirilmiş fakat bunun yerine farklı bir rolle görevlendirilmiş ve vaad edilen role daha tecrübesiz erkekler getirilmiş. Bir başka eski çalışan ise Riot Games’in 2016 yılında “fazla açık sözlü” olduğu için kendisini üst pozisyona yükseltmediğini ifade ediyor.

Yine eski bir Riot Games çalışanı Mini White Rabbit ise Kotaku makalesinin ardından Twitter’da yaptığı açıklamalarda çok daha ciddi ithamlarda bulunuyor ve kadınların sektörde yaşadıklarını anlatıyor. Genel olarak gaming sektörüyle alakalı partilerde kadınlara taciz edildiğine şahit olduğunu söyleyen Kristen Fuller, etkinliklerinde tecavüz olaylarının da gerçekleştiğini, başlangıçta bunun şok edici olduğunu, sonrasında ise sektörde buna çok daha sık rastladığını ifade ediyor.

Bununla birlikte hali hazırda Riot Games’te çalışan ya da ayrılmış birçok insan da sosyal medyada bu tür davranışlara maruz kalanlara desteğini gösterdi ve cesaretinden ötürü hayranlık duyduğunu söyledi.


Güncelleme: Riot Games’ten konu ile alakalı bir açıklama geldi. ESPN’e yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bu makale, Riot’ta benimsediğimiz değerlerimize uygun davranmadığımız alanlardaki eksiklerimizi göz önüne seriyor. Makalede bahsi geçen spesifik olayların büyük bölümüne dair gerekli işlemleri yaptık, devamlı araştırmaya, tüm sorunlara eğilmeye ve arkasındaki sebepleri çözmeye de kendimizi adamış durumdayız. Herkesin sesini duyurabileceği, pozisyonunda yükselebileceği, şirket içerisinde ilerleyebileceği ve potansiyelini sonuna kadar kullanabileceği bir ortam yaratmak tüm Rioter’ların sorumluluğundadır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Koltuk sevdası

    8 Ağustos 2018 at 18:58

    Klasik Amerika kültürü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir