League of Legends

PSG e-Spor sektörüne adım atıyor

Beşiktaş, Schalke 04, Valencia ve Manchester City gibi büyük futbol kulüplerinin sektöre girmesinin ardından PSG de e-Spor’a adım atıyor. Fransız spor sitesi L’Equipe’in haberine göre resmi açıklama Ekim ayının ortasında yapılacak.

e-Spor sektöründe Doğu ve Batı ayrımını görmenin oldukça mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Amerika kıtasında müthiş bir yatırım furyası varken Avrupa’da henüz o hareketlilik başlamış değil. Kültür olarak Amerika takımları kadar köklü olan Avrupa takımlarının finansal durumları, özellikle de League of Legends oyuncularının aldığı maaşlar ortaya çıktığında daha da belirginleşmişti. Geleneksel sporlarda faaliyet gösteren takımların e-Spor sektörüne girmesini çoğu insan olumsuz bulsa da, e-Spor’un gelişimi açısından büyük futbol kulüplerinin isimlerinin sektörde geçmesi umut verici.

Bilindiği üzere ülkemizden Beşiktaş e-Spor sektörüne giren ilk takım olmuş, Aces High takımı ile isim anlaşmasına vararak Beşiktaş e-Spor Kulübü olarak birçok başarıya imza atmıştı. Ardından Schalke 04, Manchester City, Sporting Lisbon ve Valencia gibi büyük takımlar da çeşitli e-Spor dallarına yatırım yaptılar. Bu kulüpler arasında en göz önünde olanı ise League of Legends takımı 2016 Yaz Mevsimi’nde EU LCS’te mücadele eden Schalke 04’tü. Son olarak da PSG kulübünün e-Spor’a yatırım yapacağı konuşuluyor.

L’Equipe’in haberine göre ise PSG kendi bünyesinde e-Spor dalı açmak yerine başarılı bir geçmişe sahip olan Millenium ile anlaşmak istiyor. PSG’nin Beşiktaş gibi isim hakkını mı vereceği yoksa organizasyonun tamamını satın alarak kendi bünyesine mi katacağı da belirsiz. Takımın uzun bir süredir sektöre yatırım yapmayı düşündüğü de belirtiliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir