League of Legends

PBE 7.5 yaması | 28 Şubat güncellemesi

Birçok şampiyonun ve eşyanın nerf aldığı PBE 7.5 yamasında bugün itibariyle birkaç dengelemenin yanı sıra Rengar’da önemli değişiklikler gerçekleşti.

Bilindiği üzere 7.4 yamasından sonra PBE sunucusuna eklenin ilk ve en büyük değişikliğin ardından birçok şampiyon etkiye uğramıştı. Özellikle zırh deşme eşyalarındaki zayıflatmalardan dolayı Quinn, Talon ve Varus gibi şampiyonlar büyük ölçüde güçsüz hale gelmişti. Sunucuya getirilen 7.5 yaması özelindeki 28 şubat güncellemesinde ise anahtar kabiliyetlerin yanında Rengar’a bir takım dengelemeler getirildi.

Değişikliklere göre Rengar’ın taban kalkan miktarı 25.88’den 22’ye indirildi. Bunun yanında W’su ile can çalan şampiyonun, bu yeteneğini canavarlara karşı kullanması sonucu elde ettiği %100 iyileştirme oranı, %50’ye düşürüldü. Yıllardır dengelenmeye çalışılan ancak hala tam anlamıyla oturmuş bir şampiyon haline gelemeyen Rengar’da değişiklikler yapılmaya devam ediliyor. Şampiyon, sezon başında gelen güncellemenin ardından birden profesyonel sahnenin vazgeçilmez ormancısı haline geldi ve tekli dereceli sırada da çokça seçilip oynanmaya başlandı. Bu aşırı OP olma durumunu dengelemeye çalışan Riot Games’in son yamalardaki değişiklikleri, şampiyonu profesyonel sahnede görmemizin önüne geçebilir.

Mahvolmuş Kral’ın Kılıcı’na gelen değişiklikler ise 28 Şubat güncellemesinde de devam etti. Çok kuvvetli bir hale gelen ve muhtemelen ilerleyen dönemlerde profesyonel sahnede çokça göreceğimiz eşyanın aktif kullanımı sonrası rakipte meydana getirdiği yavaşlatma oranı %20’den %25’e çıkarıldı ve bu sürenin etkisi de 2 saniyeden 3 saniyeye artırıldı.  Doran’ın Kalkanı’na gelen ve eşyayı çok OP bir hale getirecek değişiklikler ise bu güncelleme ile eski haline getirildi.  Ancak eşyanın önümüzdeki değişikliklerde yeni haliyle tekrar karşımızda olması muhtemel.

Son olarak Ölümateşi Dokunuşu da bir takım dengelemelere maruz kaldı. Anahtar kabiliyetin bonus ad oranı bilindiği üzere %60’tan %40’a geriletilmişti. Şimdi ise bu oran %45’e çıkarıldı. Yine de bu büyük değişimin ardından ad şampiyonlar için eşyanın kullanım durumu ortadan kalktı diyebiliriz. Zırh deşme ve ardından Ölümateşi Dokunuşu’na gelen nerf’ler en çok Jhin ve Varus gibi nişancıların işini zorlaştıracak gibi gözüküyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir