League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.6 yaması

JasonChanArt

Sesli sohbetin ve Birimiz Hepimiz İçin modunun oyuna eklendiği 8.6 yamasının detayları duyuruldu.

Bir büyük, bir küçük şeklinde bir düzenle ilerleyen yamaların büyük olanı 8.6’nın detayları duyuruldu. Sesli sohbetin aktifleşeceği, şampiyonlar ve eşyalar bazında büyük değişikliklere sahip yamayı sizin için hızlıca özetliyoruz.

Şampiyonlar

Graves‘in taban saldırı gücü ve büyü direnci değerleri artarken, W yeteneğinin tetiklenme süresi de hızlandı. Tam olarak benimseyemediğimiz suikastçilerden biri olan Kayn W ve R yeteneklerinin hasar oranlarına ufak bir iyileştirme aldı. Kayn’ın aksine yıllardır hayatımızın bir parçası olan Kha’Zix ise Q yeteneğiyle eskisi gibi hasar veremeyecek. Ancak Kha’Zix rakiplerini yalnız yakalarsa verdiği ilave hasar %65’ten %100’e çıkacak. Bunun yanında şampiyonun W yeteneği artık orman kamplarına ekstra hasar vermeyecek.

Quinn, Lucian, Kai’Sa, Miss Fortune, Xayah, Rakan gibi alt koridor şampiyonları da 8.6 yaması değişikliklerinden nasibini alacak. Bir çok hata giderilmesinin yanında pasifine ve ultisine ufak güçlendirmeler alan Quinn‘in taban hasarı düşerken, saldırı gücü büyüme oranı arttı. Çiçeği burnunda nişancımız Kai’Sa‘nın normal saldırılarının ve Q yeteneğinin menzili arttı. E yeteneğinin ilave saldırı hızı oranlarında da iyileştirme yapılan şampiyonun ultisi artık kullanıldığı anda kalkan vermeye başlayacak. Emektar nişancı Miss Fortune’un ise saldırı gücü büyüme oranı 1’den 2’ye çıkarıldı. Rakan‘ın Q ve Ulti saldırı oranlarında ufak bir artış olurken, kız arkadaşı Xayah ile girdikleri W etkileşimi kaldırıldı. Artık W hasarı iki şampiyon tarafından değil, sadece Xayah tarafından verilecek.

Bunun yanında eşyalar kısmında bahsedeceğimiz Draktharr’ın Gece Kılıcı‘na gelen büyük dengelemeyle beraber bu eşyanın düzenli kullanıcı şampiyonlara da güçlendirme geldi. Buna göre, Nocturne‘ün ultisinin taban ve normal hasarı sonraki yetenek seviyelerinde arttı. Rengar‘ın hasarı yetersizmiş gibi Q, E ve Ulti yeteneklerinin hasar oranları arttı. Shaco‘nun Q yeteneği kullandıktan sonraki ilk saldırısı artık ilave hasar veriyor. Talon‘un üçüncü yetenekten aldığı ekstra pasif hasarı eskiden 11. seviyeye kadar artıyordu. Seviye sınırı 18’e çekildi ve ultisinin hasar oranı 0.8’den 1’e çıkarıldı. Wukong‘un Q yeteneğinin sabit olan 1.1’lik saldırı gücü oranı yeteneğin seviyesiyle doğru orantılı olarak 1.5’e kadar kademeli olarak artacak. Zed ise Ulti hasarına güçlendirme alırken Q yeteneği az da olsa değişti. Shiruken’ın ilk hedeften sonra verdiği hazar azalmış olsa da (bkz. Ezreal ultisi) artık aynı hedefe birden fazla shiruken isabet ettirmek hasarı azaltmıyor. Son olarak İz Sürücü Bıçağı’nı kaybettikten sonra asosyalleşip kendini eve kapatan Lee Sin Q menziline, Ulti hasarına ve pasifinden gelen enerji iadesine hatrı sayılır iyileştirmeler aldı.

Eşyalar

Draktharr’ın Gece Kılıcı‘nın görünmezlikten sonra verdiği anlık hasar nerdeyse yarı yarıya düşürüldü. Bunun yanında eşyanın görüş temizleme özelliğine güçlendirmeler yapıldı. Bunun yanında daha önce haber verdiğimiz üzere, oyundan 4 yıl önce kaldırılan Shurima’nın Rüyası eşyası geri dönüyor. Can, yetenek gücü, hareket hızı, bekleme süresinde azalma istatistikleri sağlayan eşyanın en büyük özelliği kullanıcısına ve yakındaki takım arkadaşlarına 3 saniyeliğine +%40 Hareket hızı sağlaması. Yakın zamanda değişikliğe uğrayan Cehennem Maskesi’nin aura alanı düşürüldü fakat büyü hasarı alımına artış sağlayan pasifinin oranı %10’dan %15’e çıktı. Son dönemde sıklıklı kullanılan Seraph’ın Şefkati‘nin ise manadan gelen kalkan oranı ve bu kalkanın süresi azaldı. Ölü Adamın Zırhı‘nın yavaşlatması artık fiziksel hasar yerine büyü hasarı veriyor. Guinsoo’nun Hiddeti‘nin bedeli, saldırı ve yetenek gücü miktarı, isabet halinde verilen taban büyü hasarı miktarı azalırken, aynı durumda verilen saldırı gücü hasarı miktarı arttı. Eşya artık İnfilak Değneği yerine Büyü Kitabı ile yapılıyor. Küçük hesapçılara müjde! Hextech GLP-800 200 altın ucuzladı. Statikk Hançer‘in minyonlara verdiği ilave hasar kaldırılırken, Bombardıman Topu‘nun ilk vuruşta verdiği hasar da arttı. Bu durumda nişancılar minyon biçme ile uzun menzil arasında net bir seçim yapabilecek.

Sihirdar Büyüleri

Tutuştur’un hasarı 70-410’dan 80-505’e çıkartıldı. Bunun yanında Şifa’nın bekleme süresi 240’tan 270’e çıktı.

Rünler

Yenilmez ve Koza adında iki yeni rün, oyundaki yerini aldı. Kemik Zırh‘ın tetiklenme süresi ise 5 saniyeden 3 saniyeye düştü.  Demir Deri ve Ayna Kabuk rünleri ise oyundan kaldırıldı.

Yenilmez: 4 saniye boyunca çatışmada kaldıktan sonra bir rakip şampiyona yaptığın ilk saldırı, sana 3 saniyeliğine seviyene bağlı olarak 10 ila 35 Saldırı Gücü verir ve şampiyonlara verdiğin hasarın %20’sini gerçek hasara dönüştürür.

Koza: Oyuna fazladan 60 Can ile başlarsın. 4 şampiyon alt ettikten sonra bu canı tüketerek değişken olarak 9 Saldırı Gücü veya 15 Yetenek Gücü kazanırsın.

Birimiz Hepimiz İçin

Modda kullanılacak şampiyonlar özelinde bir çok değişiklik olsa da, Birimiz Hepimiz İçin modu, genel itibariyle eskisi ile aynı. Takımın 5 oyuncusunun da aynı şampiyonu kontrol ettiği Birimiz Hepimiz İçin, 30 Mart 2018 saat 08.00’dan – 16 Nisan 2018 saat 11.59’a kadar devrede.

2 Yorum

2 Comments

 1. Muhammed

  20 Mart 2018 at 21:28

  LeBlanc ve Ahriyi göremiyorum iptal mi edildi acaba?

  • Soykan Soner

   Soykan Soner

   21 Mart 2018 at 23:31

   Selamlar. Değişiklikler iptal edilmedi, sadece bu yamaya yetişmemiş görünüyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir