League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.24 yaması

Özellikle geçtiğimiz yamalarda gelen rün değişiklikleri yüzünden bir hayli güçlenen şampiyonları dengeleyecek 8.24 yamasında yeni şampiyon Neeko da görücüye çıkıyor.

Sezon öncesi dönem yeni rünleri ve şampiyonları denemek için harika bir fırsat. Bu fırsat hem oyuncular hem de geliştiriciler için sezon içi oluşacak birçok hata ve “saçmalığın” da önüne geçiyor. Resmi açıklamada yamanın adının “denge” yaması olduğundan bahsedildi. Özellikle yeni Kara Hasat rünüyle bir hayli güçlenen şampiyonların dengeleneceği 8.24’e gelen yakından bakalım.

Şampiyonlar

Worlds döneminden beridir üst koridorun değişilmez şampiyonlarından olan Aatrox, Darkin Kılıcı adlı Q yeteneğine dengeleme alıyor. Şampiyon iki yamadır dengeleme alıyor ancak yine metadan düşürecek değişiklikler gelmiyor. 8.24’le birlikte Aatrox’un orman canavarlarına verdiği saldırı hasarının 0,1’ine eşdeğer fazladan hasar vermeyecek.

Yamanın ikinci dengelemesi Akali’nin W yeteneği Alacakaranlık Perdesi’ne. Birçok oyuncu tarafından oyunun en güçlü yeteneklerinden biri olarak gözüken Alacakaranlık Perdesi’nin süresi kısaltıldı. Artık kullanıldıktan sonra yetenek seviye başına 1 saniye daha az aktif olacak. Riot Games şampiyonun gücünün farkında olduklarını ve bu dengelemenin henüz bir başlangıç olduğu sinyallerini verdi.

Bir başka dengeleme Camille‘in taban saldırı hızına geldi. 0,644 olan saldırı hızı dengelemeden sonra 0,625 oldu. Camille erken baskın konusunda oyunun en güçlü şampiyonlarında biriydi. Yapılan açıklamada şampiyonun kendi yeteneklerini değiştirmektense orman dönme hızını azaltıp bu durumun önüne geçme planı yapıldığı belirtildi. Bundan böyle Camille erken oyunda eskisi kadar hızlı orman dönemeyecek.

Yamanın en büyük dengelemesi Galio‘ya geldi. Şampiyonun Q yeteneğinin bedeli büyük ölçüde azaldı ve verdiği sabit hasar kaldırıldı. Yetenek artık hedefin azami canının %6 kadarı da hasar verecek. 2. seviyeden itibaren verdiği hasar da arttırıldı. Şampiyona gelen bir başka yenilik ise E yeteneğine oldu. Yeteneğin hem atılma hızı arttı, hem de atılmadan önce beklediğimiz süre kısaltıldı. Galio’nun ultisine ise büyük bir dengeleme yapıldı. Artık ultinin kullanıldığı alan içindeki takım arkadaşları hasar azaltma kazanmayacak ve havaya savrulan rakipler 0.75 saniye sonra bu etkiden çıkacak.

Heimerdinger‘ın Q ve R yetenekleri güçlendirildi. Şampiyonun belli başlı hataları da giderildi. Buna göre artık taretlerin ışın saldırısı süreleri de bekleme süresinde azalma oranımıza göre azalacak. Şampiyonun W yeteneğindeki hasar hatası da giderildi. Heimer’ın son değişikliğe ise ultisine olacak. Ultiyi W yeteneğine kullandığımızda artık yetenek daha fazla hasar verecek.

Üst koridorun güçlü şampiyonlarından Illaoi de güçlendirme aldı. Şampiyonun E yeteneğinin bekleme süresi erken seviyelerde ciddi oranda azaldı. R yeteneğinin bekleme süresi ise ileri seviyelerde azaldı. Artık Illaoi’ye karşı koridorda durmak iyice zorlaştı. Irelia’nın yenilenmesinden sonra ne kadar güçlü bir şampiyona dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. 8.24’le birlikte şampiyonun W yeteneğinin hasar azaltması %50’den %40’a düştü. Yeteneğin bekleme süresi ise büyük oranda arttı. İlk seviyede artık 16 değil 20 saniye.

Jax, geç oyunda karşı konulamaz bir şampiyona dönüşüyor. Şampiyon R yeteneğine aldığı dengelemeyle artık 2. ve 3. saldırısında daha az hasar verecek. Bu değişiklik şampiyonun gücünü ne denli etkiler bilemiyoruz. Yeni Kara Hasat’la birlikte çok güçlü bir hal alan Leblanc’ın Vurkaç isimli W yeteneği de dengeleme aldı. Bekleme süresi artan yeteneğin ilk seviyede 14 saniye olan bekleme süresi 18 saniyeye çıktı. Son değişiklik üst koridorda oynanmaya başlanan Viktor‘a geldi. İlginç itemlerle ilginç bir şampiyon haline gelen Viktor’un Q ve E yeteneklerine dengeleme geldi. Q yeteneğinin bekleme süresi arttı ve hasarı düştü, E’nin de hasarı azaldı.

Rünler

Gelen güncellemeyle bir hayli güçlenen Kara Hasat’ın biraz da olsa önüne geçiliyor. Neredeyse her şampiyona tercih edilen rünün taban hasarı azaldı. Rün artık Kızart ve Liandry’nin Eziyeti gibi tetikleyici etkilerden etkilenmiyor.

Teknik Düzenlemeler

Yeni yamayla birlikte birçok şampiyonun görsel ve işitsel özellikleri güncellendi. Anivia, Dr. Mundo, Teemo, Gragas ve Renekton’un artık yeni görsel efektleri ve sesleri var. Bu şampiyonların yetenek animasyonları da böylelikle az da olsa değişmiş oldu. Geri kalan şampiyonların da animasyon hataları giderildi. Bazı şampiyonların Sıçra attıktan sonra yeteneklerinde meydana gelen yön  sorunları da ortadan kaldırıldı.

Eşya değişikliklerinin başında Alamet’in Gözü değişikliği geliyor. Özellikle Lee Sin oyuncularının yaşadığı bir sorun olan totem atmak yerine Alamet’i etkinleştirmenin az da olsa önüne geçildi. Artık minyonlar dışında çatışma halindeyken Alamet’i kullanamayacağız. Ölümün Dansı artık alınan tüm hasarın %15’ini iyileştirecek. Bir diğer değişiklik ise uzun süredir fazla ilgi gösterilmeyen Avcı Kaması’na geldi. Eşya oyundan kaldırıldı.

Leblanc gibi kopyası olan şampiyonlar zayıflatma etkisi altındayken kopyaları da aynı şekilde zayıflatma etkisi altında kalacak. Orman kamplarından Alacakurt ve Keskingaga’nın oyun başı doğma süreleri de 1 ve 2 saniye arttırıldı. Geçtiğimiz aylarda duyurulan yeni dereceli sistemi de bu yamayla birlikte geldi. Merkez Baskını modu da artık oynanabilir durumda.

Kindred ve Neeko gibi şampiyonların hedef seçme özellikleri için de yeni kısayol geldi. Varsayılan tuş SHIFT+F1-F5 olarak belirlendi.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Negromancer

    8 Aralık 2018 at 15:46

    Viktor’un E hasarı azalmadı, arttı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir