League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.22 yaması

Riot Games

Sezon Öncesi Dönem değişikliklerine sadece bir yama kala, LoL 8.22 yaması duyuruldu. Genel olarak çok az güncelleme gerçekleştirilirken Pyke ve Zaman Büken Karışık değişiklikleri özellikle dikkat çekiyor.

Worlds 2018 tamamlandı ve tüm League of Legends topluluğu yavaş yavaş yeni sezon öncesi değişiklikleri beklemeye başladı. Öte yandan iki haftada bir yama çıkarma geleneğine devam eden Riot Games, 8.22 yamasını da duyurdu. Genel olarak metadaki şampiyonlar hedeflenirken destek rolünde bir süredir gözden düşen Pyke’ta ciddi değişiklikler yaşanacak. Dilerseniz hızlı bir şekilde yamanın özetine göz atalım.

Şampiyonlar

Yenilendikten sonra fazlasıyla OP olan Akali, bu yamada dengelendi. Öğrenme eşiği yüksek olan şampiyonu erken seviyelerde oynamak fazlasıyla kolaydı. Bunu değiştirmek isteyen Riot Games şampiyonun minyon temizleme yardımını kaldırdı. Ayrıca W yeteneğinin bekleme süresi ilk seviyelerde artarken R’nin hasarı erken seviyede azaldı, ilerideki seviyelerde arttı.

Metanın önemli şampiyonlarından birisi olan LeBlanc da dengelendi. Şampiyonun W yeteneği artık daha az hasar vuracak. Bir süredir gözden uzak kalan Maokai‘nin ise bu yamada güçlendiğini söyleyelim. Özellikle tekli dereceli karşılaşmalarında çok daha sık bir şekilde tercih edilebilecek olan şampiyonun E yeteneği artık çok daha fazla vuruyor. Bu, şampiyonun orman temizleme mekaniğini ciddi anlamda arttıracaktır.

Herkes güncellenmesini büyük bir heyecanla karşılamasına rağmen beklenildiği kadar güçlü olmayan Nunu ise bir iyileştirme aldı. Şampiyonun saldırı gücü artarken Q’nun rakip üzerinde kullanımı artık daha fazla can yenileyecek. Trundle‘ın ise Q yeteneğinin hasarı arttırıldı.

Gelelim Pyke’a. Destek rolündeki özel şampiyonlardan olan Pyke bildiğiniz üzere saldırı gücüne önem veriyor. Bu yamada da zırh deşme özelliği öne çıkarılan şampiyonun yetenekleri artık zırh deşmesiyle orantılı olarak güçlenecek. Gri canı ise azami cana göre değil saldırı gücüne bağlı olarak artacak. Son zamanlarda tank dizilime daha çok önem veren şampiyonun artık tamamıyla zırh deşme eşyalarına yöneleceğini söylemek mümkün.

Üst koridor metasını alt üst eden Viktor da dengeleniyor. Daha önce de belirttiğimiz üzere taban hasarı çok fazla olan şampiyonun bu değerleri düşürülüyor. Fakat yeteneklerinin AP oranları arttı. Üst koridordan def edilmeye çalışılan şampiyonun bu iyileştirmeyle orta koridorda daha sık tercih edildiğini görme ihtimalimiz yüksek.

Rünler

Zaman Büken Karışım‘ın OP olduğunu söylemeye gerek yok. İlham yolunda en çok tercih edilen rün bu yamayla birlikte güncellendi. Rünün iksir ve peksimet yenilemesi önden verilecek; ancak artık uzun süreli olmayacak. Artık karışımları etkilemeyecek. Yani; artık bir iksiri ya da peksimeti tükettiğimizde sağlayacağı canın ya da mana yenilenmesinin %50’sini anında alacağız. Fakat etkisi geçene kadar tek kullanımlık eşyanın yeniden kullanılması mümkün olmayacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir