League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.19 yaması

Worlds 2018’a günler kala tamamıyla profesyonel sahneyi hedefleyen LoL 8.19 yaması yayınlandı. Yamanın genel olarak “anti-tank” odaklı olduğunu söylemek mümkün. 

League of Legends sahnesinin en önemli etkinliği Worlds 2018 başlamak üzere. Herkesin merak ettiği ve turnuva metasını başlı başına değiştirecek 8.19 yaması da dün gece itibariyle yayınlandı. Üst koridordaki tank şampiyonlara karşı seçim olarak tercih edilen şampiyonların ve eşyaların güçlendirildiği yamada direkt olarak herhangi bir şampiyonun gücü azaltılmadı. Dilerseniz kısaca yama notlarına bir göz atalım:

Şampiyonlar

Worlds 2016’yı kasıp kavuran seçimlerden olan Darius bu yamada güçlendirildi. Hali hazırda güçlü olmasına rağmen iyileştirme alan şampiyonun W yeteneğinin taban hasarı artarken E’nin zırh delme miktarı arttı. Ezergeçer metasının vazgeçilmezi olan şampiyonun turnuvada sıklıkla tercih edildiğini görebiliriz.

İyi durumda olmasına rağmen güçlendirilen bir başka şampiyon ise Fiora oldu. Pasifinden aldığı iyileştirme miktarı arttırılan şampiyonun daha da popülerleşmesi fazlasıyla olası. Bununla birlikte orman havuzunda erken oyunu domine eden Elise ve Kha’Zix de iyileştirildi. Elise’in Örümcek Hali’nde W ve E yeteneklerinin bekleme süresi azalırken Kha’nın pasifinin hasarı arttı, W’nun yavaşlatması da arttırıldı. Bu iki şampiyonun bir zamanlar olduğu gibi yine öncelikli seçimler haline geldiğini belirtmek gerekiyor. Özellikle Kha’Zix’in izole olmuş rakipleri W ile %90’a kadar yavaşlatabilmesi agresif oynamayı seven oyuncular için çok iyi haber.

Son zamanlarda ormandan çok üst koridorda oynanan Jarvan IV’ün pasifi de iyileştirildi. Şampiyonun pasifi artık daha sık tetiklenecek. Bu değişikliğin orman J4 için yapıldığını farzedebiliriz.

Güncellendikten sonra oldukça zayıf kalan Nunu da iyileştirildi. Eskiden şampiyonun amacı rakibin ormanına girip rakip ormancının dengesini bozmaktı. Şimdi ise her yeteneğinin hasar vermesi Nunu’nun oynanışını farklılaştırıyor. Yamada Q’nun iyileştirme etkisinin yetenek gücü oranı arttırılırken E’nin de AP oranı arttı.

Gelelim alt koridora. Son iki turnuvada büyük bir öneme sahip olan alt koridor şampiyonları bu turnuvada da kritik bir role sahip. 8.19 yamasında genelde desteklerin güçlendirildiğini de söylemek gerekiyor. Değişiklikler şöyle:

  • Janna’nın pasifinin hareket hızını hasara dönüştürme etkisi arttı.
  • Thresh’in Q mana bedeli ve ilk seviyelerdeki bekleme süresi azaldı.
  • Pyke’ın ultisinin hasarı arttı.
  • Tahm Kench’in taban canı azaldı, seviye başına can miktarı arttı.

TK’ya getirilen dengeleme dışında tüm değişikliklerin şampiyonların gücünü arttırdığını söyleyelim. Janna’nın değişikliği ufak olsa da Pyke ve Thresh’teki güçlendirme iki şampiyonu da oldukça cazip seçimler haline getiriyor. Özellikle Pyke’ın ultisinin hasarının artması oyunun erken safhalarındaki kartopu etkisini arttıracaktır.

Tank eritme konusunda harika bir şampiyon olan Kog’Maw’ın ise taban hareket hızı arttı ve R’nin menzili yükseltildi.

Eşyalar

Liandry’nin Eziyeti ciddi bir iyileştirme aldı. Eşyanın yetenek gücü 5 azalsa da saniyede can yakma oranı .5 arttı. Bu eşya orta koridorda Malzahar ve Cassiopeia gibi tercihleri daha sık görmemize sebep olabilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir