League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.15 yaması

Riot Games

8.11 yamasıyla tabiri caizse oyundan silinen nişancıların metaya tam anlamıyla geri dönmesini sağlayacak olan LoL 8.15 yaması yayınlandı.Sezon ortası yamasından itibaren yayınlayacağı yamalarda ufak dengelemeler gerçekleştireceğini açıklayan Riot Games, 8.15 yamasında da bu yönde ilerledi. League of Legends’ın son güncellenen şampiyonu Akali’nin de oyuna dahil edildiği yamada nişancı eşyalarındaki ufak değişiklikler ile metada hali hazırda önemli olan şampiyonlardaki dengelemeler dikkat çekiyor. Dilerseniz yama özetine bir göz atalım:

Şampiyonlar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere güncellenen Akali oyuna dahil edildi. Şampiyon tanıtımına bu link ile ulaşabilirsiniz.

Destek rolünde iyi bir performans sergileyen Fiddlesticks’in E yeteneği dengelendi. Kara Yel’in bedeli artarken hasarı da azaldı. W yeteneği güncellendikten sonra dahi kötü bir kazanma oranına sahip Fizz’in bu yeteneği bir kez daha güçlendirildi. W’nun aktif taban hasarı artarken R’nin de istatistikleri iyileştirildi.

Güncellendikten sonra nişancı rolünde dahi oynanan Irelia’ya bir dengeleme daha geldi. Gücünün büyük bir kısmını otomatik saldırılara kaydırmak isteyen Riot Games, şampiyonun saldırı gücünü ve can miktarını arttırırken Q, E ve R’nin menzili azaldı, Q ile E’nin hasarı da azaltıldı.

Ormana döndükten sonra profesyonel sahnede de sıklıkla tercih edilen Kindred de yamada dengelenen şampiyonlardan. W yeteneğinde kurdun saldırı hızı azalırken R yeteneğinin bekleme süresi de arttı.

Uzun bir süredir metada görmediğimiz Lee Sin 8.15 yamasında iyileştirildi. Q’nun taban hasarı azalsa da hasar oranı arttırıldı. Yeteneğe yeni bir özellik de eklendi. Ses Dalgası artık hedefin eksik can miktarına bağlı olarak azami %10 daha fazla hasar verecek.

Destekte oldukça işlevsel bir konumda olan Morgana’nın da mana yenilenmesi azaltıldı, Kara Kalkan’ın da bedeli arttı. Yavaş yavaş metaya geri dönen Syndra’nın Q yeteneğinin hasarı arttırılırken Thresh’in W yeteneğinin bekleme süresi geç dakikalarda azaltıldı. Metanın belki de en tehlikeli şampiyonu Quinn’in taban zırh değeri azaldı, pasifinin sağladığı hasar da düşürüldü.

Eşyalar

Gelelim yamadaki ufak ama oyunu en çok etkileyecek değişikliklere. Nişancıların artık tekrar kullanmaya başladığı kritik hasar eşyalarının bedelleri azaltıldı. Ebedi Kılıç’ın bedeli azalırken tarifi de değişti. Eşya artık minyon ve canavarlara ekstra %50 kritik hasar verecek. Fırtınabiçen’in bedeli 400 azalırken saldırı gücü 10, saldırı hızı ise %5 azaltıldı. Canbiçen’in ise buna zıt bir şekilde saldırı gücü arttırıldı.

Coşku eşyaları bildiğiniz üzere bir nişancının en büyük silahı. Pahalı olmasından ötürü çok geç tercih edilen eşyalar bu yamada 100 altın ucuzluyor. Cıva Yatağan’ın toplam ve birleştirme bedeli azalırken saldırı gücü de azaltıldı.

Altın akıtma stratejisini önlemek adına hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yamalarda ormancıların koridor minyonlarından altın kazanması ciddi anlamda dengelenmişti. Bu yamada ufak bir değişiklik yapıldı ve önceden “takımdaki en yüksek altın miktarına sahip oyuncu” kuralı “takımdaki en yüksek minyon sayısına sahip oyuncu” olarak değiştirildi. Yani takımınızda en yüksek minyon skoruna sahipseniz koridor minyonlarından hala 10 altın az kazanacaksınız. Bunun dışında ayrıca destek başlangıç eşyalarının bedeli de 50 arttırıldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir