League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 5.14 yaması

Genel olarak şampiyonlara odaklanmış önemli değişiklikler ile birlikte League of Legends 5.14 yaması bu sabah itibariyle sunucudaki yerini alacak. Azir ve Ryze’ın sağlam nerf’ler ile büyük güç kaybı yaşadığı yeni yamada merakla beklenen Gangplank ve Miss Fortune güncellemesi de oyuna dâhil edildi. 5.14 yamasında aldığı buff ile gücüne güç katan şampiyon ise Tahm Kench oldu. Dün duyurulan Fiora güncellemesi de böylece 5.15 yamasına kaldı.

Şimdi dilerseniz 5.14 yamasının öne çıkan noktaları ile 5Mid Özetliyor serisinin dördüncü yazısına geçelim.

 • Güncellenen Miss Fortune‘un yeteneklerinde bazı değişiklikler oldu. Şampiyonun Q yeteneği ilk birimi öldürdüğü zaman artık fazladan hasar verecek ama yetenekteki sekme açısının derecesi azaltıldı. W yeteneği ise rakiplerde ağır yara açmayacak, kullanıldığı zaman Caka’nın hareket hızı devreye girmiş olacak. Buff anlamında ise E yeteneği bir hayli iyi durumda gözüküyor, ilk seviyelerde daha fazla yavaşlatma etkisi göstereceğini söyleyebiliriz.
 • Orta koridorda şu anki metanın değişmez ismi olan Azir, bu yamada nerf alan şampiyonlardan. Şampiyonun pasifinin verdiği bekleme süresinde azalma ile birlikte gelen saldırı hızı kaldırıldı. Azir’in saldırı hızını artık W yeteneğine gelen yeni pasifi karşılayacak. Nerf anlamında en büyük etki ise E yeteneğine geldi. Bu yetenek artık kullanıldığı zaman çarptığı hedefi havaya savurmayacak. Gelen bu değişikliklerden sonra Azir’in eşya seti de değişime uğrayabilir. Her ne kadar önemli değişiklikler görsek de, şampiyonun vadideki yerini şimdilik koruyacağını söyleyebiliriz.
 • Orman ve orta koridorun güçlü şampiyonlarından olan Ekko‘ya ise bekleme süresi ve mana kullanımında ufak değişimler geldi. Q yeteneğinin mana bedeli düşürülürken E yeteneğinin bekleme süresi azaldı.
 • Son yamalarda sıkça denk geldiğimiz Elise, bu yamada da bazı oynamalar gördü. Şampiyonun baskın anlamında bir numaralı yeteneği olan E yeteneğinin sersemletme süresi arttı. Ultisinden gelen yavru örümcek fiziksel hasarı ise büyü hasarına dönüştü ve yeteneğin hasar oranı arttı. Bununla birlikte yavru örümceklerin hareket hızı da arttırıldı.
 • Önceki yamalarda buff alan ve bununla birlikte daha sık görmeye başladığımız, hatta bir suikastçı ormancı haline gelen Evelynn‘in Q yeteneğinin verdiği hasar 5.14 yamasında azalma gördü. Şampiyonun ultsinin verdiği yavaşlatma etkisi ise tüm seviyelerde arttı.
 • Alt koridorda sıkça gördüğümüz Kalista‘ya ise ufak çaplı bir düzeltme geldi. Şampiyonun Q ve W yeteneği bundan sonra normal saldırılar sırasında kullanılamayacak. Ek olarak önerilen eşyaların da güncellendiğini belirtelim.
 • Üst koridorda rakiplerine zor anlar yaşatan ve oyun sonlarında tek attığını gördüğümüz Ryze, bu yamada nerf alan şampiyonların başında geliyor. Şampiyonun pasifinin yük süresi azaltılırken, Q yeteneği de özellikle de son seviyede hasar anlamında ciddi bir nerf almış durumda. Ryze’ın E yeteneği de aynı şekilde artık eskisi kadar sağlam vuramayacak ve ilk seviyelerde daha az hasar verecek.
 • Nerf alan şampiyonların yanında 5.14 yamasında buff alan şampiyonlar da görüyoruz. Bunlardan en öne çıkanı ise yeni şampiyonumuz Tahm Kench. Şampiyonun Q yeteneğinin hasarı artarken, ultisinin verdiği pasif hasarda da artış gördük. Bunun yanında bekleme süresi ilk seviyede ciddi anlamda azaldı. Bakalım şampiyona gelen bu buff’tan sonra onu destek ya da farklı rollerde görebilecek miyiz?
 • Vayne‘i iyi bir saldırıcı gücü taşıyıcısı yapan Q’daki Takla yeteneğine basit gibi görünse de önemli bir değişiklik geldi. Yetenek artık ok hedefi vurduğu zaman değil, yaydan çıktığı zaman bekleme süresine girmiş olacak. Vayne’in böylece koridorda önemli bir avantaj yakaladığını söyleyebiliriz.
 • Sıra geldi eşyalara gelen değişikliklere. Neredeyse metayı değiştiren eşya olan Rünbıçak, kuşkusuz orta koridor oyuncularında sıkça gördüğümüz ve bizlere zor anlar yaşatan eşyalardandı. 5.14 yaması ile eşyanın verdiği alan hasarı artık rakiplere değil sadece canavarlara işleyecek. Ayrıca normal saldırılar da büyü hasarına dönüşmeyecek. Bu değişiklik ile orta koridorda sürekli rastlamaya başladığımız Ezreal ve Diana gibi şampiyonları artık bu kadar sık göremeyeceğiz gibi.
 • Oyunda destek oyuncularından çok fazla göremediğimiz Zeke’nin Sancağı ise tamamen değişikliğe uğradı. Eşyanın yeni ismi Zeke’nin Habercisi oldu. Yeni haliyle 250 mana, 35 zırh, 50 yetenek gücü ve bekleme süresinde %10 azalma verecek. En kritik nokta ise eşyanın aktifi. Artık eşya, yeni haliyle hedeflenen takım arkadaşı ile bağlayacak ve yük toplayacak. 100 yük biriktiğinde bu yükler hasar vererek harcanabilecek. Böylelikle 8 saniyeliğine eşya sahibi ile takım arkadaşının yetenek gücünü %20, kritik ihtimalini de %50 artacak. Bu değişiklik ile Zeke’nin Habercisi’ni vadide artık çok daha sık göreceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Son olarak önemli bir güncelleme ise objektif anlamında oyundaki en önemli şey olan Baron Nashor ve Ejderha sayacını ilgilendiriyor. Artık görüş olmasa bile karşı takım Baron’u ya da Ejderha’yı aldığı zaman sayaç diğer takımda da bulunacak. Böylelikle artık daha sık Baron-Ejder savaşları görebileceğiz.

Oyun içindeki en önemli değişiklikler bunlar olarak göze çarparken, detaylı yama notlarını League of Legends Türkiye’nin resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir