League of Legends

League of Legends, Twitch’te 1 milyar saatten fazla izlendi

Gamoloco sitesinin yayınladığı araştırmaya göre 2016 yılında League of Legends, Twitch’te en çok izlenilen oyun oldu. 1 milyar saatten fazla izlenen LoL, en yakın rakibi CS:GO’yu neredeyse ikiye katladı. 

Son yıllarda özellikle kar topu misali büyüyen ve her yıl çok daha fazla izleyici toplamayı başaran League of Legends, açıklanan verilere göre Twitch’te 1 milyar saatten fazla izlendi. Espor kültüründe oldukça önemli bir yeri olan yayın platformu Twitch de sektörün gelişimine büyük bir katkı koydu. Gamoloco’nun yayınladığı rakamlar şu şekilde:

Birinci sıradaki League of Legends’ın yukarıda belirttiğimiz üzere 1 milyar saati geçen ilk oyun olduğunu görüyoruz. Bununla beraber CS:GO ve Dota 2’nin toplam izlenme saatlerinin League of Legends’ı geçemediğini de ekleyelim. İkinci sıradaki CS:GO bu başarısını tamamıyla profesyonel sahnenin çok fazla izlenmesi ile yakalamış durumda. Mayıs 2016’da piyasaya çıkmasına rağmen çılgınlar gibi oynanan ve çok beğenilen Overwatch da beşinci sırada yer alarak geleceğinin parlak olduğunu gösterdi.

İzlenme saatlerini etkileyen en önemli şeyin oyunların “izlenebilirliği” olduğunu da bu noktada belirtmek gerekiyor. Örneğin CS:GO’nun profesyonel sahnesinin izlenmesi oldukça kolay ve eğlenceli. Fakat CS:GO yayını yapan bir oyuncunun izlenme rakamları, League of Legends oyuncusuna göre çok daha düşük kalıyor. Daha geniş bir açı ile oyunu izleme şansına sahip olan izleyiciler, LoL’ü daha kolay buldukları için de tercih ediyor. Çok daha hızlı büyüyeceği iddia edilmesine rağmen dünya üzerinde yavaş bir şekilde ilgi toplayan Overwatch’ın da hali hazırdaki en büyük problemi de izlenebilirlik olarak gösteriliyor.

Önümüzdeki birkaç yıl daha League of Legends’ın espor sahnesini derinden etkileyeceğini ve domine edeceğini tahmin etmek mümkün. Son olarak 2016 Dünya Şampiyonası 43 milyon kişi tarafından izlenmişti.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir