League of Legends

LCS oyuncularının ortalama maaşı 300.000 dolar olarak açıklandı

Riot Games

Kuzey Amerika LCS’te mücadele eden League of Legends oyuncularının ortalama olarak aldığı maaşın 300.000 dolar olduğu belirlendi.

Espor dünya genelinde gün geçtikçe özellikle ekonomik olarak büyümeye devam ediyor. Büyük firmaların ve farklı markaların sektöre ilgisini yapılan sponsorluk anlaşmalarıyla görebiliyoruz. Sene içinde toplanan yatırımlar, izleyici sayıları ve turnuva ödül havuzları konu hakkında bir fikir sahibi olmamızda büyük rol oynuyor. Oyuncu maaşları ise seyircilerin bir hayli merak ettiği bir noktaydı. Games Beat Summit 2019’a katılan Riot Games yetkilisi Chris Greeley, konferans sırasında LCS oyuncularının ortalama maaşlarının senelik 300.000 dolar olduğunu doğruladı.

Kuzey Amerika dünya genelinde eğlence sektörünün başını çeken bölgeler arasında yer alıyor. NBA, NHL, NFL, MLB, MLS ve daha niceleri spor alanında dünyanın en büyük organizasyonları arasında yer alıyor. Esporun da bölgede değeri gün geçtikçe artıyor. LCS oyuncularının bundan birkaç yıl önce aldığıı maaşla şu an aldığı maaş arasında dağlar kadar fark var. Bu rakamların seneye nasıl bir hal alacağını da bilemiyoruz.

ESPN muhabiri Tyler Erzberger, Twitter üstünden verdiği bilgide LCS oyuncularının bu seneki ortalama maaşının 2016 MLS (Major League Soccer) oyuncularının ortalama maaşıyla aynı olduğunu belirtti. Amerika’da bizim bildiğimiz futbol çok gelişmemiş olsa da Andrea Pirlo, David Villa ve Zlatan Ibrahimovic gibi isimlerin bir süre burada oynadığını hatırlatmakta fayda var. Esporun büyüme hızı bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda MLS’i ekonomik yönden gerisinde bırakabilir.

Chris Greeley’nin bu açıklaması ile LCS oyuncularının maaşları hakkında bir fikrimiz oluştu. LPL, LCK ve LEC’de durumun nasıl lduğunu bilemiyoruz. Söylentilere göre bu liglerde milyon dolarlar kazanan birçok isim var. Bakalım ilerleyen günlerde bu rakamlar da gün yüzüne çıkacak mı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir