Haber

Kuzey Amerika LCS 8. haftanın sonuçları

Kuzey Amerika LCS liginin 8. haftasını geride bıraktık. Artık geriye play off öncesi sadece bir hafta kaldı. Ligden direkt düşecek takım belli olurken, play off potasında yer kapma ve ligden düşmeme mücadelesi son haftaya kadar heyecanını koruyacak gibi duruyor. Her sıranın ayrı bir önemi olduğunu düşünürsek, Kuzey Amerika’da son hafta bizi mükkemmel maçların beklediğini düşünebiliriz.

Dilerseniz 8. haftanın ilk gün maçlarının sonuçlarına bir göz atalım.

na week 8 day1

İlk gün oynanan maçları incelemeden önce günün süpriz maçına değinmezsek olmaz. IEM Katowice şampiyonu ünvanı olarak gelen TSM’e karşı ilginç bir pickle çıkan ve maçı kazanmasını bilen Gravity takımı haftanın süpriziydi.

Günün ilk karşılaşması Team Cosast ve Team Impulse arasındaydı. Maç sonu oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansı şu şekilde oldu:

na week 8 day 1 cst-tipMaçın tamamında haritanın hiçbir yerinde rakibine şans tanımayan bir Impulse takımı izledik. Hem ejderhalar, hem baron konusunda adeta tek taraflı oynayan ekip, maçı hiç zorlanmayarak kazandı. Rakiplerine sadece 3 kule verdiklerini göz önünde bulundurursa, çekişmeli bir maç olmadığını anlayabilirsiniz.

Nidale ile güzel baskınlar yapan ‘Rush’ takım arkadaşlarının koridorlarına oldukça yardımcı oldu diyebiliriz. Dünya şampiyonluğu ünvanına sahip üst koridor ormancısı Impact’in de form tutmasıyla beraber play off için yerini sağlamlaştırdı Team Impulse ekibi. XiaoWeiXiao ise her zamanki gibi denilebilir. Geçtiğimiz sezon rakiplerine Yasuo yasaklattıran ünlü orta koridor oyuncusu bu maçla beraber bu sezon sadece 3. kez Yasuo seçmiş oldu. Rakip orta koridor oyuncusu ManCloud’un ilginç Cho’Gath seçimi karşısında pek zorlanmadığını da söyleyebiliriz.

Team Coast tarafından bakacak olursak ise, artık eğlencesine oynuyorlar gibi. Ligden düşmeleri kesinleşti. Sadece 1 galibiyeti bulunan takım, gelecek sezon challanger serisinde mücadele edecek ve yeni bir başlangıca ihtiyaç duyuyor gibi gözüküyor.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün ikinci maçı Team Liquid ile Cloud 9 arasındaydı. Oyuncuların performansları ve oluşan skor dağılımı şu şekilde oluştu:

na week 8 day 1 tl-c9Maçla ilgili söylenebilecek tek birşey var. O da Cloud 9’un kurduğu takım kompozisyonu. Kalista ve Cassiopeia karşısında kurulabilecek en güzel takımı kuran Cloud 9 ekibi belli ki bu seçimlere daha önceden çalışmışlar. Karşı takımın taşıyıcısını aradan çıkartmaya yönelik kurulan takım kompozisyonuna hayran olmamak elde değil. Tek bir hedefe kilitlenebilen Maokai, ultisiyle Vi, gene ultisi ve yetenekleriyle kalabalık kontrolü konusunda usta bir isim olan Lissandra ve supportta ise her yeteneği kalabalık kontrolü olan devasa Nautilus. Hem ‘Piglet’ için hem de Team Liquid takımı için ızdırap gibi maç olduğunu söyleyebiliriz. Ve bu maçtan çıkarılacak en büyük ders ise, maçın kaderinin henüz yasaklama ekranında çizilebileceği olmalı.

Maça bakacak olursak ilk kanı alan TL takımı oldu. Ardından ejderhayı da alsalarda maçın ilerleyen dakikalarında yaptıkları hatalar Cloud 9’un öne geçmesini sağladı. Ayrıca kurdukları takım kompozisyonun etkisini savaşlarda yavaş yavaş göstermeye başlamasıyla da kartopu efektine bağlayan Cloud 9 takımı rahat bir galibiyete imza attı diyebiliriz. Piglet’in hala sorunları olduğu bir gerçek. Kalista ile etkisiz bir performans gösteren Koreli oyuncu tekrardan yedeğe çekilebilir.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 3. maçında ise Team SoloMid ile Gravity karşı karşıya geldi. Oluşan skor dağılımı şu şekildeydi:

na week 8 day 1tsm-gravityEvet yanlış görmediniz. Urgot bu maçta seçildi! Herkes Bjergsen’in Zed ile ne kadar iyi oynadığını bilir. Lakin koridorda Zed’i silen bir Urgot vardı karşımızda. Oyunun başlarında hem minyon sayısında farkı açtı hem de Bjergsen’i merkezine göndermeyi başardı Keane. Hatta birebir savaşta gaza gelip kule altı girmeseydi Zed’i bir daha oyunda görmeyebilirdik. Urgot ve Corki ile dürtme konusunda muzzam iş başaran Gravity takımı bu riskli seçimle kazanmayı başararak play off için önemli bir galibiyete imza attı. Youtube’dan da izleyebileceğiniz gibi Thresh ile harikalar yaratan BunnyFufu bu maçta da muazzam oynadı. Oyun sonlarına doğru kule altında savunma yapmaya çalışan TSM takımına karşı attığı her ölüm cezasını tutturması, maçın Urgot ile beraber en güzel anılarını oluşturuyordu.

Team SoloMid takımı IEM şampiyonu olarak geldi bu haftaya fakat Urgot seçimiyle affalamış gözüktüler. Hala ligde lider durumda bulunuyorlar. Dyrus’un formsuz olması onlar için en büyük sorun.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 4. maçı ise Counter Logic Gaming ile Team Dignitas arasındaydı. Oyuncuların performansarı ve oluşan skor dağılımları şu şekildeydi:

na week 8 CLG - DIGGünün en heyecanlı ve çekişmeli geçen maçlarından bir tanesi de CLG-Dignitas arasındaydı. Dignitas sezonun hayal kırıklıklarından birisi olsa da bu maç beni bir hayli şaşırttılar diyebilirim. CLG’ye karşı daha erken pes etmelerini bekliyordum lakin başta Shiptur olmak üzere güzel bir performans sergilediler. LeBlanc ile harika oyunlara imza atan Shiptur sanırım maç sonu en çok üzülen isim olmuştur. Koridorunu kazansa da takımının mağlubiyetini önleyemedi.

İlk kanı CLG takımı alsa da, o ilk kan için ne kadar zorlandıklarını ve büyü harcadıklarını hep beraber gördük. İlk kanı almalarına karşılık 3 skor verdiler ve maçta biraz geriye düşer gibi oldular. Fakat tek başına ejderhayı almaya başaran Xmithie takımına biraz nefes aldırmayı bildi. Objektif konusunda rakibinden hep bir adım önde bulunan CLG takımı ejderha skorlarını arttırdı ama bir baron savaşında başarısız olarak baronu kaybettiler. Dignitas ekibi baronu efektif kullanamayınca farkı eritme şansını kaybetti ve CLG takımı oyunun kontorlünü tekrardan eline geçirdi ve maçı kazanmasını bildi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün son maçı ise Winterfox ile Team 8 arasındaydı. Maç ekranına bakacak olursak:

na week 8 winterfox- t8Winterfox için maçın kısa bir özeti 0 ederha, 0 baron almalarıydı. Oldukça dengeli bir maç izledik diyebiliriz. T8 ilk ejderhayı aldıktan sonra nehir etrafında görüş avantajını elden bırakmadı. Çıkan tüm ejderhaları alan, üstüne 2 kez baron alan T8 takımı objektif konusunda çok dikkatliydi. Maç ne kadar dengede giderse gitsin, harita görevi yapmak maçı kazanmak demek oluyor ve bunu bir kez daha gördük. Winterfox takımında Altec’in Lucian performansı çok güzeldi fakat mağlubiyete engel olamadı. Karthus’un oyun sonunda zhonya yapan rakipleri karşısında yapacak pek birşeyinin olması Winterfox adına hataydı denilebilir.

Team 8 bu galibiyetle play off yarışının içinde olduğunu göstermiş oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

8. haftanın 2. gününde oynanan maçlar ve kazanan ekipler şu şekildeydi:

na week 8 day2

 

Dilerseniz hemen günün ilk maçına geçelim. Team Dignitas ve Gravity’nin karşı karşıya geldiği maçta gülen taraf Gravity oldu. Maçın skorları ve oyuncuların performansları ise şu şekildeydi:

NA WEEK 8 DAY 2 dıg- gv

Gravity maça istediği kadar iyi başlayamadı. Yanlış yapılan kule altı kill alma denemesi sonrası ilk skoru rakibine veren Keane’nin orta koridorda zorlanması bekleniyordu. Ardından sinsi bir ejderha alan Dignitas takımı maçta bir parça olsun öne geçmeye başardı. Fakat ilk gün maçlarında Urgot ile efsane bir maç çıkaran Keane ilk kanı verdiği rakibine karşılık koridorda öne geçmesi ve zorlanmaması onların maçtan kopmamasına sebep oldu. Ardından başarılı savaşlar çıkaran ve ejderha kontrolünü ele alan Gravity takımı, üst üste baronu da alarak oyunu rakip merkez civarına yıkmasını bildi. Dignitas takımı, taşıyıcı oyuncuları olan Xerath ve nişancıları Tristina’yı savaşlarda yeteri kadar koruyamayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Fizz ile rakip takımın derinliklerine inip, karşı takımın hasar veren oyuncularını her seferinde öldürmesini bilen Keane ve savaşlarda çok iyi pozisyon alan Cop maçın yıldızlarındandı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün ikinci maçında ise Team SoloMid ve Counter Logic Gaming karşı karşıya geldi. Çok heyecanlı dakikalara sahne olan Kuzey Amerika’nın 2 güçlü ekibinin maçında oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansı şu şekilde oluştu:

NA WEEK 8 DAY 2 tsm-clg

Günün en önemli maçıydı TSM- CLG maçı. Kuzey Amerika LCS liginde ilk iki sırayı paylaşan ekibin maçında gülen taraf TSM oldu. Oyun başında koridor değişikliğine giden takım TSM oldu. Koridor değişikliği yapmayan CLG takımı ise ilk kanı vermesine rağmen ejderha bölgesindeki avantajını iyi kullanarak ilk ejderhayı alan takım oldu. Ve her TSM maçında olduğu gibi rakipleri Dyrus’un olduğu koridoru bir türlü rahat bırakmadı. TSM takımı oyuncuları bu hafta şöyle bir demeç vermişlerdi: “Eğer Dyrus koridorunu kaybederse oyunu kazanıyoruz”. Çünkü rakipler onun olduğu koridora odaklanırken, TSM  takımı da harita görevlerine odaklanıyor ve oyunda farkında olmadan da takımlarını öne geçiriyorlar. Gene aynı senaryoyu izlediğimiz maçta oyun sonlarında üst üste 2 kez baron alan ekip, taşıyıcısı Corki’yi de iyi koruyunca oyun sonu zaferle ayrılmasını bildi. Dyrus’un kill alamasa da, takım arkadaşlarını çok iyi koruması maçın kilit noktalarından birisiydi. Bjersgsen ise bildiğimiz gibi oynamaya devam ediyor. Zed ile çok güzel oyunlar yapan oyuncu, maçın her zaman ki gibi yıldızıydı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 3. maçında Team 8 ile Cloud 9 takımları karşı karşıya geldi.

NA WEEK 8 DAY 2 t8-c9

Üst koridorda uzun bir süredir görmediğimiz Vladimir’in seçildiği, günün en heyecanlı ve en uzun süren maçlarından bir tanesiydi T8-C9 maçı. Cloud 9’ın oyun başında öne geçtiği, hem ejderha anlamında hem de baron anlamında rakibine şans tanımadığı ilk 30 dakikayı geride bıraktıktan sonra ise herşey bir an da tam tersine dönmeye başladı. Baronu alan Cloud9 takımı hem inhibitör açmış hemde oyunda 6k kadar altın farkını açmıştı. Lakin rakiplerini kötü bir pozisyonda yakalayan Team 8 takımı, hemen bu hatayı cezalandırdı ve barona başladı. Ardından savaşta Sejuani ile arkadaşlarına çok iyi önderlik eden PorpoisePops sayesinde savaşlarda istediğini alan Team 8 ekibi güzel bir geri dönüşe imza atarak, uzun süren yeniden doğma sürelerinden de faydalanarak oyunu bitirmeyi başardı.

Maçın yıldızı ise kesinlikle ön tarafta takımını tanklayan ve hasarı üstüne çeken Sejuani’ydi. Arka tarafta ise korunan bir Graves ile oyunu koparan T8 takımı play off için çok önemli bir galibiyete imza atmış oldu. C9 ekibi ise 3.lükte kalarak, play offlara yarı finalden başlama şansını zora sokmuş oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün bir diğer maçı ise Team Impulse ve Winterfox arasındaydı. Oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekilde oluştu:

NA WEEK 8 DAY 2 TI-WFBir takımın aşağı koridor ikilisine koridor değişikliği yaptırması ve onları rakip aşağı koridor ikilisi ile karşı karşıya getirmemek istemesi doğal bir şey. Böyle durumlarda nişancınız tek başına rahat rahat minyon biçerken ve güçlenirken siz de sabırlı oynarsınız ve oyun sonunda güçlenmeyi beklersiniz. Lakin bu planı uygulayan Winterfox takımı istediği sonucu elde edemedi. Üst koridora yolladıkları Twitch’i koruyamaması ve oyun başında nişancılarının ilk kanı vermesi kabul edilemez bir şeydi. Hem Hecarim’in hem Nidale’nin bir türlü rahat bırakmadığı Twitch Janna ikilisine yeterli destek gelmeyince, oyun başında oldukça geriye düştü Winterfox ekibi. Kaldı ki bir bir pozisyonda hem üst koridorda nişancıyı öldüren hem de aşağı koridorda Lulu’yu katleden Team Impulse ekibi oyun sonunu zorlanmadan getirecek sandım. Fakat Yasuo’nun Zed karşısında ezilmesi Winterfox adına oyunda kalmalarını sağlayan yegane etkendi denilebilir. Fakat Pobelter’in takım arkadaşlarına yardım edip daha çok haritada dolaşması gerekirken, güçlenenemiş Yasuo’yu haritada takip edip, sürekli onu öldürmesinin açıkcası hem kendisine hemde takımına pek yararı dokunmadı. Team Impulse ekibi baron savaşlarında güzel pozisyon alarak, hem baron güçlendirmelerini aldı hem de oyun sonuna doğru yapılan savaşları kazanarak oyunu bitirmesini bildi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün son maçı ise Team Coast ile Team Liquid arasındaydı. Oyuncuların performansı ve oluşan skor dağılımı şu şekilde oluştu:

NA WEEK 8 DAY 2 coast- liquid

Oyun için söylenebilecek tek şey Piglet’in bu sezonki en iyi maçını oynamış olmasıydı sanırım. Vayne seçimiyle sezon 3’te fırtınalar estiren Koreli oyuncu o performanslarına yaklaşamasa da bu maç için başarılı olduğu gayet açık. Koridor değişikliğine giden ve Vayne için yapılmasını gerekeni yapan Liquid ekibi istediğini daha oyun başında almaya başladı. Hem erken skorlar alan Vayne hemde Dignitas oyuncusu Cris’in çok kötü bir gününde olması onlar için kolay bir maçı beraberinde getirdi. Savaşlarda Vayne’nin gücünü gösteren Piglet’in yanı sıra takım arkadaşları da onu korumayı çok iyi başardı. Hem ejderha hem de baron savaşlarında pek bir varlık gösteremeyen Coast ekibi bir mağlubiyet daha almak zorunda kaldı ve sezonda hala 1 galibiyet alabilmiş durumdalar. Team Liquid ekibi ise bu galibiyetle play off şansını son haftaya oynanacak maçlara bırakmış oldu ve hala şansları devam ediyor.

Maçın özetini şuradan izleyebilirsiniz:

 

Kuzey Amerika LCS’inde normal sezonun artık son haftasına girdik. 9. haftada birbirinden heyecanlı maçlar bizi bekliyor olacak. Play off heyecanının yanı sıra ligden düşecek takımların mücadelesi ise nefes kesmeye devam ediyor. Son haftayı kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir