League of Legends

Kuzey Amerika LCS 6. hafta maçları

LCS’in bitmesine 3 hafta kala, çok kritik bir hafta, Kuzey Amerika sunucusunda geride kaldı.Sürprizlerle geçen haftada tatmin edici performanslar ve hayal kırıklıklarına tanık olduk. Özellikle de Gravity’nin mükemmel geçirdiği hafta, C9 ve CLG için kabus ile doluydu. Puan durumunun üst sıralarını oldukça yakından ilgilendiren TSM-GV maçı, haftanın maçı oldu diyebiliriz. Team Impulse da CLG’yi geriden gelerek yenmeyi başardı ve CLG’nin klasik “sezon sonuna doğru düşüş” evresinde olduğunu bizlere gösterdi.

Detaylara geçmeden önce haftanın sonuçlarına bakalım:

sonuçlar 1

sonuçlar 2

Oynanan maçlarda öne çıkan detaylar ile devam edelim:

  • Haftayı 2-0 ile kapatan Team Impulse, bu hafta oldukça iyi bir oyun ortaya koydu. Enemy Esports’u rahatlıkla geçen takım, CLG maçında altında 7k geriye düşmesine rağmen CLG’nin yaptığı hataları değerlendirmeyi çok iyi bildi ve muhteşem bir geri dönüş yaptı. Enemy karşısında Rünbıçak Ezreal’i Ahri ile counterlayan takım, Rush’ın yıldızlaşması ile maçı rahatlıkla kazanırken, CLG maçını kesinlikle takım oyunuyla kazandı. Geçen her hafta sonrasında TIP’in performansına baktığımızda oyuncuların daha kararlı oyunlar yaptığını ve risk alarak bu risklerin ödülünü iyi bir şekilde topladığını görüyoruz. Takımın playoff performansı şüphesiz daha iyi olacaktır.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Enemy Esports, TIP’e yenilip TDK’yı yenerek görece iyi bir hafta geçirdi. TIP’e karşı Rünbıçak Ez seçiminde bulunan takım, bu şampiyonun etrafında gerektiği gibi oynayamadı. TDK maçında ise TDK’nın inanılmaz hatalarını değerlendirmeyi başardılar. Enemy şu an 7. sırada ve playoff potasının hemen altında. Playoff’a kalmaları çok zor gözükse de, alt sıralardaki takımlar ile gerçekleştireceği mücadele nefes kesecek, orası kesin.
  • Ninja ve Emperor’un takıma dahil olması ile tüm League of Legends hayranlarını heyecanlandıran Team Dragon Knights, haftayı 0-2 ile kapatarak seyircileri hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. TSM’in mid-Ez kompozisyonuna çare bulamayan takım, Enemy Esports’a da Emperor’un inanılmaz pozisyonel hataları nedeniyle maçı verdi. Ama takım hakkında her şey olumsuz değil. Ninja ve Emperor’un takıma gelişinden sonra takım kendisine çok daha güvenli oynuyor. Takım savaşlarındaki kararlılıkları ilk haftalardan beri olsaydı şüphesiz puan durumunun alt sıralarında olmazlardı. Bu iki oyuncunun takıma daha fazla alışması ile beraber, takımın ligden düşmeme için ciddi bir şansı bulunmakta.
  • Haftayı 1-1 ile geçen bir diğer takım olan Team SoloMid, Enemy maçını çok rahat oynayarak kazandı. GV maçında da kötü oynamadılar, aksine bir çok doğru skor bulup oyunu yönlendirmeye çalıştılar, fakat rakiplerinin küçük detayları büyük avantajlara çevirmelerine engel olamadılar. Takım, haftayı 1-1 ile bitirmesine rağmen, hala şampiyonluk için en güçlü aday. Enemy maçında Keith’i nişancı olarak deneyen takım, GV maçını Turtle ile oynadılar. Takım, Dünya Şampiyonası’ndan önce nişancı pozisyonundaki rekabeti arttırmak ve kim o pozisyon için daha idealse seçmek istiyor. Gelecek haftalarda TSM’in performansının artıp artmayacağını hep beraber göreceğiz.
  • Meteos’un emekliye ayrılması ve Hai’nin tekrar LCS’e dönmesi ile tüm hayranlarını karmaşık duygular içerisinde bırakan Cloud 9 da haftayı 0-2 ile kapatan bir diğer takım. Hai’nin tekrar shotcaller pozisyonuna geçmesinden sonra eski Cloud 9’dan esintileri bizlere gösteren takım, ne yazık ki bir sinerji yakalayamadı. Hai’nin takımda olması elbette C9 için gelecek haftalarda büyük bir avantaj olarak gözükse de, Meteos’un takımdan ayrılması da Cloud 9’ı kötü etkilemiş gibi gözüküyor. Sneaky’nin her zamanki mükemmel oyunlarına devam etmesi ne yazık ki C9 için yeterli olmadı. Hai’nin ormancı rolünde neler yapacağını gelecek haftalarda göreceğiz.
  • Haftayı 2-0 ile kapatan ve her hafta performansını artıran bir diğer takım da Team Liquid. Şu anda ligde 4. sırada bulunsalar da, Team Dignitas ile aynı skora sahipler ve 1. takımdan sadece 1 zafer gerideler. Cloud 9’a karşı kötü bir oyun başı performansı sergilemelerine rağmen oyun ortasında ejder savaşlarında kontrolü ele geçirip oyun sonunu iyi oynayarak maçı kazandılar. Dignitas’ı ise tabiri caizse haritadan silen takım, belli takımlardan ne kadar farklı bir seviyede olduklarını bizlere gösterdi.
  • Haftanın bir diğer hayal kırıklığı ise şüphesiz Counter Logic Gaming takımıydı. 0-2 skoru ile haftayı kapatan takım, her iki maçta da oyun başında altında liderliği almasına rağmen, oyun ortası dikkatsiz oyunlar sonucu avantajını kaybetti. Belirtmek gerekirse, GV maçında nispeten maçı kaybettikleri daha erken belliydi. TIP maçındaki oyunu kaybetmelerine neden olan ejder savaşını ise o kadar kötü oynadılar ki izleyenler ne olduğunu anlayamadılar. CLG’nin yıllardır süre gelen istikrarsızlık probleminin tekrar başlangıcı gibi gözüken 5. haftadan sonra söyleyebiliriz ki 6. hafta, bu problemin var olduğunun kesin kanıtı.
  • Haftanın, hatta sezonun yıldızı olan Gravity ise 2-0 gibi iyi bir skorla haftayı kapattılar. CLG’yi nispeten daha hızlı bir oyunla yenerken, TSM maçındaki performansları dünya şampiyonu olan bir takıma layıktı. TSM’in Rünbıçak seçimini mükemmel bir şekilde counterlayan takımın en güzel yanı da sanırım bu. Metayı takip etmektense sürekli olarak onu counterlamaya çalışan takımın her oyuncusu en iyi sezonunu geçiriyor. Altec takıma harika bir eklenti olarak gözüküyor ve Bunny Kuzey Amerika’daki en iyi 3 destek oyuncusundan birisi olduğunu kanıtladı. GV’nin playofflardaki performansı ise hayranlar tarafından oldukça merak ediliyor.
  • Sezonun diğer bir sürpriz takımıı Dignitas, haftayı 1-1 ile kapattı. Team 8’i rahat bir şekilde geçen takım, Liquid karşısında hiçbir varlık gösteremedi. Gerçekleştirdikleri mükemmel takım savaşı performanslarının ardından, takımın en büyük zayıflığı oyun başı geriye düştükten sonra geriye dönememeleri. Geçtiğimiz hafta TDK’ye yenildiklerinde de aynı şekilde yenilmişlerdi ve playoff’ta şanslarının artması için bu belirgin problemi çözmeleri gerekiyor.
  • Ligin alt sıralarında bulunan bir diğer takım olan Team 8 de haftayı 1-1 ile kapattı. Cloud 9’ı iyi bir oyun sonunda geçen takım, Dignitas karşısında etkili bir oyun ortaya koyamadı. Takım hala birbirine alışma aşamasında ve eğer bu sezon LCS’de kalabilirlerse, gelecek sezon bir iki değişiklikle oldukça iyi yerlerde olabilirler. Ne var ki haftayı 1-1 ile kapatmalarına rağmen takımın takım savaşı organizasyonu ve pozisyonlanması oldukça kötü. Bireysel yetenek sayesinde C9’u geçen takımın daha koordineli takımlara karşı hiçbir varlık gösterememelerinin nedeni de bu.

Bu heyecanlı haftanın ardından takımların ligdeki sıralaması şu şekilde:

standings

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

nalcs w7d1 schedule

nalcs w7d2 schedule

Kuzey Amerika LCS 7. hafta maçlarını 11-12 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir