League of Legends

Kuzey Amerika LCS 5. hafta maçları tamamlandı

Bitmesine birkaç hafta kalan Kuzey Amerika LCS liginin 5. hafta maçları oynanırken, takımların performansları artık playofflara kalmak ve sonucunda Dünya Şampiyonası’na gitmek amacıyla artmış durumda. Ne var ki bazı takımların performansları hala kötü gibi gözükse de, haftanın sürprizini Team Dragon Knights takımı gerçekleştirdi. Üst sıralardaki Dignitas’ı etkileyici bir biçimde yenen takım, gelecek haftalar için umut verirken Cloud 9’ın performansı ise 5. hafta geride kalırken hala yerlerde.

Detaylara geçmeden maçların toplu sonuçlarına bir göz atalım.

nalcs w5d1

nalcs w5d2

Oynanan maçlarda öne çıkan detaylar ile devam edelim:

  • Haftayı 2-0 ile kapatan Gravity, sıkı performanslarını bu hafta da devam ettirdi. Gravity açısından en büyük gelişme, belirli bir oyun tarzını oturtmaları ve istikrarı bulmaları. Team Impulse karşısında koordineli oynayan, Team Liquid karşısında ise mükemmel bir performans gösteren takım, playoff’un yıldızı olabilir. Takımın bu hafta öne çıkan özelliği ise oyuncuların birbirlerinin eksiğini kapatması. Cop-Altec değişikliği ise Gravity’ye ilaç gibi geldi diyebiliriz.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Team Impulse, Gravity’ye yenilip Cloud 9’a yenilerek yine istikrarsız bir hafta geçirdi. Gravity karşısında çok fazla varlık gösterememelerine rağmen Cloud 9’ın zayıf durumundan iyi faydalanan takım, C9’u adeta ezdi geçti diyebiliriz. Bu hafta da takımın en büyük eksikliği olarak XWX’un istikrarsız performansını gösterebiliriz. Yan koridorları sürekli olarak iyi performans göstermesine rağmen orta koridor ile ormancı arasındaki koordinasyon eksikliğinden dolayı maçları kaybeden takımın playofflardaki performansı merakla beklenmekte.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Team Liquid, CLG’yi harika bir şekilde yenerek gücünü gösterse de, Gravity’ye karşı bir şey yapamamaları, takımın zayıf noktalarını ortaya çıkardı. CLG maçında bahsedilmesi gereken oyuncu olarak mükemmel Azir performansıyla Fenix göze çarparken yenildikleri Gravity maçında ise Piglet’in performansı öne çıktı. TL, şu ana kadar ne kadar iyi bir takım olduklarını ortaya koysa da, GV maçı gösterdi ki oyun başında kontrolü kaybettiklerinde tekrardan geri kazanmaları oldukça zor oluyor. Kaybettikleri her maçı bu şekilde kaybettiler ve buna bir çözüm bulamazlarsa Dünya Şampiyonası’na gitmeleri zor gözüküyor.
  • Haftayı 0-2 ile kapatan ve “lanet”in tekrar başladığı esprilerine neden olan CLG takımı, bu haftayı kötü oynadı, bunu açıkça söyleyebiliriz. TL maçındaki fazla cüretkar kararları ve TSM maçındaki dağınık görünümleri, bu haftayı 0-2 ile kapatmalarındaki en büyük neden. Özellikle de hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğratan CLG’nin Dünya Şampiyonası’na gitmek için en büyük şansları muhtemelen bu sene ve bunu kesinlikle değerlendirmeleri gerekiyor. Takımın kalan son 4 haftadaki performansının nasıl olacağı ise merak konusu.
  • Bu haftayı 2-0 ile kapatan diğer bir takım olan Team SoloMid ise kendilerinden beklenen iyi performansı bu hafta da göstermeye devam etti. Team8’i rahat bir şekilde yenen takım, CLG maçında kontrolü rakiplerine kaptırsa da, bir takım savaşıyla kontrolü ellerine aldılar ve o noktadan sonra geri vermediler. TSM’i şu an Kuzey Amerika LCS’in en iyi takımlarından birisi yapan özellikleri ise bu. En küçük bir avantajı büyük bir snowball’a çevirip bu avantajı tekrar rakiplerine vermemeleri, hata yapmamaları.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Team8 takımı ise oyuncuların birbirlerine alışma sürecinde hala. Nişancılarına Nien’i getirip History Teacher’ı koçları olarak takıma katan Team8, TSM’e yenilse de Enemy Esports karşısında iyi bir performans gösterdi. Ne var ki bu iki maçta da takım savaşlarını iyi bir şekilde oynayamayan takım, hatayı kabullenmeyen takımlara karşı zayıf olduğunu TSM maçında bizlere gösterdi. Takımın uyumu arttıkça performansı da artacak elbette, fakat bu uyumun bir an önce gelişmesi gerekiyor zira kalan 4 haftadaki maçlar Team 8 için hiç kolay değil.
  • Sezonun en büyük hayal kırıklığı olan Cloud 9 ise haftayı 1-1 ile kapattı. Zayıf rakipleri Team Dragon Knights’ı geçip Team Impulse’a adeta ezilen takım, hala Hai’nin gidişinden sonra shotcaller sorunlarını çözebilmiş değil. Meteos’un sorumluluk alıp o pozisyonda oynadığını biliyoruz, fakat oyuncunun kararları pek sağlıklı değil gibi gözükmekte. Incarnati0n’ın iyi bir oyuncu olduğu gün gibi açık olsa da, takım savaşlarında pozisyon alma yeteneği zayıf gibi gözüküyor. Eğer takım shotcaller problemini çözerse, playofflara rahatlıkla kalacaktır. Playofflarda alınacak ortalama bir sonuç ise takımın Dünya Şampiyonası’na gidişini garantileyecektir.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan TDK, haftanın da sürpriz ismi. Sezonun başında Emperor ve Ninja’yı transfer ettiklerini açıklayan takım, oyuncuların vize problemlerinden dolayı geçtiğimiz 9 maçı yedek oyuncularıyla oynamıştı. Cloud 9 karşısına da yedek oyuncularıyla çıkan takım yenilirken, Dignitas maçına sonunda tam kadro çıkmayı başardılar ve Dignitas’ı iyi bir şekilde yenerek aslında ne kadar potansiyele sahip olduklarını bize gösterdiler. Mucizevi geri dönüşü gerçekleştirip gerçekleştiremeyecekleri bilinmez, ama takımın bu haftadan sonra performansının artacağı bir gerçek.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Dignitas da bu skor ile sıralamanın yukarılarında tutunmaya devam ediyor. Enemy Esports’u koordineli bir oyunla geçen takım, TDK karşısında sudan çıkmış balığa döndü ve doğru savaşları bir türlü bulamadı. Geçtiğimiz iki haftanın yıldızı olarak gösterilen üst koridor oyuncusu Gamsu’nun performansı beklenilen etkiyi gösteremedi. Özellikle TDK maçında doğru “flank”leri bulamayan takım maçı kaybederek zayıf noktalarını ortaya çıkardı.
  • Haftayı 0-2 ile kapatan ve ligin alt sıralarında bulunan Enemy Esports’un bu haftaki performansı kötü değildi. Ne var ki takım bir türlü metaya uygun bir takım kompozisyonu oluşturamıyor ve takım savaşlarını kötü oynuyor. Innox’un orta koridor performansları hemen hemen her maç iyi gözükse de, takımın takım savaşı koordinasyonu çok zayıf. Ligde kalmak için oldukça zor zamanlar geçirecek Enemy Esports’un geliştirmesi gereken özelliği şüphesiz oyuncular arasındaki iletişim.

5. hafta sonunda takımların sıralamadaki konumları şu şekilde:

nalcs w5 standings

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

nalcs w6d1 schedule

nalcs w6d2 schedule

Kuzey Amerika LCS 6. hafta maçlarını 4-5 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir