League of Legends

Gün geçmiyor ki Riot Games’e yeni bir dava daha açılmasın

Gün geçmiyor ki Riot Games‘e yeni bir dava daha açılmasın. Irkçılık ve cinsiyetçilik gibi suçlarla anılan şirkette şimdi de söz konusu çalışanların maaşları… Öyle gözüküyor ki Riot Games bir yeni davaya daha yelken açıyor.

Riot Games davalara doyamadı

League of Legends’ın geliştiricisi ve yayıncısı Riot Games, uzun bir süredir oyunlarından çok davalarıyla anılıyor. Tencent‘in sahibi olduğu oyun firmasında, ırkçılık ve cinsiyetçilik tartışmalarından sonra şimdi de oyuncuların maaşlarıyla ilgili problemler ortaya çıktı.  ‘Esportsobserver‘ın yaptığı habere göre, ünlü oyun firması, çalışanların maaşlarını gösteren belgeleri California Adil İstihdam ve İskan Dairesi’ne (DFEH) sağlamadığı için tekrar dava ediliyor.

Riot Games’in belgeleri göndermemesinin arkasında yatan sebep ise, şirkete yöneltilen en büyük suçlamalar biri olan cinsiyete dayalı gelir eşitsizliği. Ünlü oyun firması sadece kadınlara karşı ‘zor’ kullanmamış aynı zamanda erkek çalışanlar ile kadın çalışanlar arasında gelir eşitsizliğine dayalı bir operasyon yürütmüş.

İşte Yüksek Mahkeme’den 12 Haziran’da yapılan açıklama: “Riot Games, Inc. şirkette kadınlara erkeklerden daha düşük maaş ödenip ödenmediğini analiz etmek için istenen belgeleri vermeyi reddetmiştir. DFEH bu belgeleri adil olmayan maaş dağılımı, cinsel istismar, misilleme ve cinsiyet ayrımcılığı iddialarına yönelik araştırma için istemiştir.”

Riot Games’in ‘cinsiyetçi’ sicili kabarıyor

Bu davayla birlikte Riot Games’in ‘cinsiyetçi’ sicili kabarmaya devam ediyor. 2018 yılının Ağustos ayında Kotaku’da yazılan Riot Games’deki Cinsel Taciz Kültürü adlı yazı, şirket içi birçok patriyarkal şiddeti ifşa etmişti. O günden bugüne değin, ünlü oyun firmasının cephesinde hiçbir şey değişmemiş gibi gözüküyor. Firma uzun bir süre daha kadınların mücadelesinin ana hedefi olacakmış gibi gözüküyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir