League of Legends

Evelynn güncellemesinin detayları duyuruldu

Riot Games

Yıllardır profesyonel arenada görmediğimiz, tekli derecelide ise özellikle yüksek liglerde çok tercih edilmeyen Evelynn’e gelen güncellemenin detayları duyuruldu.

Görünmezlik dendiğinde akla gelen bir numaralı suikastçi Evelynn gerek yetenek setinin komplike oyunlara izin vermemesi, gerekse çok kırılgan olması sebebiyle sihirdarların öncelikli tercihleri arasında yer almıyordu. Bu duruma bir çözüm getirmeyi amaçlayan Riot Games Urgot, Azir, Warwick gibi diğer az popüler şampiyonlara yaptığı gibi Evelynn’e de bir güncelleme getirdi. Yetenek setinin tamamı duyurulan Evelynn’in önümüzdeki yamada oyuna dahil olması bekleniyor. Değişiklikler ise şu şekilde:

  • Pasif: İblis Gölge

Evelynn’in pasifi bilindiği üzere sınırsız kamuflaj sağlıyordu. Değişen versiyonda ise rakip kulelere, şampiyonlara ya da totemlere yaklaşılması haricinde kamuflaja bürünme özelliği seviye 6’dan başlıyor. Bunun yanında Evelynn çatışma dışında kaldığı birkaç saniyeden sonra İblis Gölge’ye bürünüyor ve can yenilenmesini gözle görülür şekilde artırıp yeni çarpışmalar için kendini hazırlıyor.

  • Q: Nefret Dikeni

Q yeteneğindeki diken teması korunmuş olsa da büyük değişiklikler var. Evelynn eski Q yeteneğinin iki katı kadar bir mesafeye yetenek atışıyla mızrak fırlatıyor. Yeteneği tutturduğu rakibine üç kere üst üste eski dikenleri ile benzeştirebileceğimiz dikenler ile saldırıyor. Q yeteneğinin tekrar aktifleştirilmesi ile üç kereye kadar kullanılabilen dikenler ilk mızrağın tutturulduğu şampiyonlara ekstra hasar verirken, orman canavarlarına isabet ettirilmesi halinde bekleme süresini geri kazandıracak. Ki bu da Evelynn’in eskiden de sahip olduğu hızlı orman dönme yeteneğini kaybetmeyeceğinin göstergesi gibi.

  • W: Yürek Yakan 

Bana kalırsa Evelynn güncellemesinin kilit noktası bu yetenek. Hızlı orman dönebilen ve en büyük özelliği hızı olan eski Evelynn’in oynanmamasının en önemli sebebi kitle kontrolü eksikliğiydi. W yeteneği ile işaretlediğiniz şampiyona iki saniyeye kadar verdiğiniz hasar rakibi yavaşlatacak, iki saniye bekleyip mührün tamamlanmasını bekledikten sonra vurduğunuzda ise rakip kışkırtılacak. Kitle kontroller arasında seçim yapma imkanına sahip bu yetenek pasifle beraber de kullanılabildiği için oldukça işlevsel ve oyun yapmaya açık olacak.

  • E: Kırbaç ve Güçlü Kırbaç

Eskiden sebebini anlamadığımız bir saldırı hızı veren E yeteneği de oldukça işlevsel şekilde değişti. Evelynn E yeteneğini uyguladığı rakibi deşerek hasar verecek. Rakibin içinden geçerek arkada tarafa doğru ilerlediği için, bu durum baskınlarda ve takım savaşlarında kayda değer bir mobilite avantajı sağlayacak. E yeteneğini pasif aktifken kullanırsanız Evelynn’in verdiği hasar çevredeki tüm rakiplere uygulanıyor ve  Evelynn kendini rakibine doğru çekiyor.i

  • R: Dul Bırakan

İsmi kadar korkutucu ulti yeteneği ise oldukça efektif. Evelynn eski ultisine benzer bir alan hasar kaynağını bu sefer yarım daire şeklinde rakiplerinin üstüne açıyor, fakat daha sonra aniden aynı doğrultuda iki sıçra boyu geriye ışınlanıyor. Hem kaçmak hem de ters tarafdan kullanılıp baskınlarda ve takım savaşlarında rakiplerinin önünü kesmekte kullanılabilecek ulti yeteneği, diğer tüm yetenekler ve pasif ile birleşince mükemmel bir sinerji oluşturuyor.

Kişisel görüşüm Evelynn güncellemesinin son zamanlarda yapılan en etkili güncellemelerden biri olduğu yönünde. Eğer bir aksilik olmazsa ve topluluk Evelynn üzerine çalışmaya başlarsa seçim oranlarının çok yükseleceği aşikar. Olur da Worlds’ün de bitişi ve yeni rün/kabiliyet sisteminin gelişi ile tank ormancı metasından çıkılırsa, Evelynn profesyonel arenada en çok can yakan suikastçiler arasında boy göstereceğe benziyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir