League of Legends

ESPN LCS’in televizyon yayın haklarını satın alıyor

Dünya devi spor kanalı ESPN, NA ve EU LCS’in televizyon haklarını satın almak için Riot Games ile görüşüyor. PvP Live’ın haberine göre bu anlaşma sağlanmışken, konuşulan miktarın 500 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

e-Spor sahnesi tabiri caizse büyük bir adımın eşiğinde. League of Legends turnuvalarının milyonlarca kişinin izlemesinin ardından televizyon kanalları karşılaşmaları TV’de yayınlamaya çok daha ciddi bir şekilde yaklaşmıştı. Dünya Şampiyonası ya da LCS finali gibi önemli karşılaşmalar TV’de karşımıza çıksa da, böyle büyük bir anlaşma ilk defa yapılacak. Neredeyse her sporu yayınlayan ESPN’in League of Legends’ı da yayınlaması, e-Spor’un gelişiminde önemli bir rol oynayacak.

Sezon başında LCS’in formatında değişikliğe giden Riot Games, EU LCS karşılaşmalarının 2 maçlık, NA LCS maçlarının ise 3 maçlık seriler üzerinden oynanması kararını almıştı. Deneme süreci olarak lanse edilen bu süreç, oyuncuların tek maç üzerinden yeterli performansı gösterememeleri ile beraber, takımların uluslararası turnuvalarda serilerdeki tecrübesizliğini gidermeyi de amaçlamaktaydı. ESPN ile Riot Games’in arasındaki diyaloğun sezonun başlarından itibaren sürdürüldüğü göz önüne aldığımızda, EU yerine NA LCS’in 3 maçlık seriler üzerinden oynanması kararı daha mantıklı geliyor.

Geçtiğimiz yıl 19 milyon saat görüntülenme istatistiğine sahip olan LCS, bu yıl ise 21 milyon saat ortalamasını tutturarak popülerliğini ne kadar arttırdığını kanıtladı. e-Spor’un büyük bir parçası olan League of Legends, özellikle de Amerika’da yatırımcıların dikkatini de çekiyor. Son olarak efsanevi basketbol oyuncusu Shaquille O’neal NRG takımına yatırım yapmıştı. Aktif bir şekilde NBA ve League of Legends oyuncusu olan Gordon Hayward ise e-Spor sektörüne girmek istediğini belirtmişti.

ESPN ile Riot Games arasındaki anlaşmanın gelecek hafta açıklanması bekleniyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir