League of Legends

Ember, LoL oyuncularının ne kadar kazandığını açıkladı

Uzun süredir devam eden League of Legends oyuncularının maaşları hakkındaki tartışmaya bir ekleme de Amerika Yükselme Ligi takımı Ember’dan geldi. Organizasyon, oyuncularının sözleşmelerindeki maaşları açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Kore’de Kespa’ya üye olan sekiz takım arasında bir araştırma yapılmış ve ortalama bir Kore Ligi oyuncusunun yıllık maaşı 57.000 dolar civarında çıkmıştı. Bununla beraber tartışmalar da beraberinde geldi. Birçok oyuncu, bu fiyatın özellikle de Kore Ligi için düşüklüğünden dert yanmıştı. Oyuncuların aldıkları maaşların geleneksel sporlarda olduğu gibi şeffaf olmasını savunan Ember ise oyuncularının kontratlarındaki maaşlarını açıkladı. Buna göre oyuncuların aldıkları para şu şekilde;

  • Gleeb —57,500 $ ana, 15,000 $ bonus, toplam 72,500 $
  • Contractz — 60,000 $ ana, 10,000$ bonus, toplam 70,000 $
  • Goldenglue — 65,000 $ ana, 27,000$ bonus, toplam 92,000 $
  • Solo — 65,000 $ ana, 21,000 $ bonus, toplam 86,000 $
  • Benjamin— 60,000 $ ana, 15,000 $ bonus, toplam 75,000 $

Rakamlara bakıldığında, Ember oyuncularının ortalama bir LCS takımından bile fazla para aldıklarını görebiliyoruz. Amerika kıtasının daha dinamik oluşu, bu fiyatların yüksekliğinde şüphesiz bir rol oynamış durumda. Geçtiğimiz günlerde Riot Games’in açıklaması ile Amerika LCS’in formatının Yaz Mevsimi’nde Bo3 olması da kıtadaki hareketliliği arttırdı. Yine de bu rakamların tahmin edilenden çok daha fazla olması, birçok soruyu da beraberinde getirdi.

LCS’in formatı değiştiğinden beri Avrupa ile Amerika arasındaki maaş farkı tartışması devam ediyordu. Söylenenlere göre üst sıralardaki takımlarda rakamlar 200.000 dolarlara kadar çıkarken, başarılı olmasına rağmen oyuncularına 40.000 dolar maaş ödeyen organizasyonlar da bulunmaktaydı. Mantık çerçevesinde, başarılı takımların diğer takımlara göre oyuncularına daha fazla maaş teklif etmesi gayet doğal bir durum. Fakat başarılı oyuncuların diğer oyunculardan az maaş alması kabul edilebilir bir durum değil, en azından oyuncuların perspektifinde. Ki bu da bizi diğer bir konuya getiriyor: Oyuncu federasyonu.

Profesyonel hayata yeni başlayan oyuncuların tutarlı bir kaynakları ya da dayanakları bulunmamakta. Özellikle de Yükselme Ligi takımlarının “maddiyatsızlık” kisvesi altında League of Legends oyuncularını çok ufak maaşlarla çalıştırdığı da bilinen bir gerçek. Hem sahneye yeni gelen oyunculara yol yordam göstermek, hem de profesyonel oyuncuların League of Legends hayatlarını profesyonelleştirmek adına, oyuncu federasyonu fikri son birkaç yıldır ortalıkta dolaşıyor. Bu fikrin en güçlü savunucularından birisi ise CLG.EU ve Evil Geniuses takımlarından tanınan eski profesyonel oyuncu Snoopeh.

Ülkemizde ise oyuncuların oldukça iyi paralar kazandığını söyleyebiliriz. Çıktıkları maç başına 750 TL kazanan profesyonellerin iki mevsim için toplam 21.000 TL gibi bir para aldığı belirtiliyor. Her oyuncu ise doğal olarak aynı parayı almıyor. Organizasyona ve oyuncuya göre değişen bu miktar, “prim”ler ile destekleniyor. Ayrıca sponsorluklar ve stream’lerden gelen paralar ile bu miktarın daha da tırmandığı tahmin ediliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir