League of Legends

Draven’a çok büyük bir nerf geliyor

Yurt dışındaki profesyonel arenada fazla görmediğimiz, fakat Şampiyonluk Ligi’nde Ruve Sama ve Reje gibi oyuncuların elinde sıklıkla izlediğimiz Draven, önümüzdeki yama ciddi bir nerf alıyor.

“Kartopu nişancı” sınıfının belki de en iyi örneklerinden birisi olan Draven, yukarıda da bahsettiğimiz üzere profesyonel arenada bir türlü kendisine düzenli bir yer edinemedi. Bunun elbette çeşitli nedenleri var. Birincil olarak şampiyonun kaçış mekaniğinin çok zayıf olması öne çıkıyor. Daha da önemlisi, şampiyonun işlevsel olabilmesi için skor alması gerekiyor. Bildiğiniz üzere Draven pasifi ile yük biriktiriyor ve skor aldığında bu yükler altına dnüşüyor. Dolayısıyla şampiyonu kartopu dışında farklı bir tarzda oynamak ise mümkün olmuyor.

Profesyonel sahnede görmesek de şampiyonun tekli derecelide hala ciddi bir tehdit oluşturduğundan da bahsetmek gerekiyor. Son dört aydır önemli miktarda oynanan Draven, Buhurdanlık metasından da en çok faydalanan şampiyonlardan birisi. Riot Games’in geliştirici bloğunda yapılan açıklamaya göre ise şampiyonun pasifi ciddi bir nerf alacak. Buna göre ölünce pasif yükünün %50’sini kaybeden şampiyon artık %75’ini kaybedecek. Dahası, 50 altın değerindeki her yük artık 25 altın verecek.

Bu değişiklikler o kadar ciddi ki şampiyonu bazı eşyalar önemli iyileştirmeler almadığı sürece tekli derecelide dahi uzun bir süre görmeyebiliriz. Kendisini özel kılan şeyin işlevsizleşmesi, şampiyonu metanın dışına itecektir. ADC’lerin odak noktası olduğu bu metada Twitch ve Tristana gibi oyunu domine eden şampiyonların hala bir dengeleme almaması ise şaşırtıcı. Fakat Draven’ın ardından Riot’ın dikkatini bu şampiyonlara yönelteceğini varsayabiliriz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Can

    19 Ağustos 2017 at 11:41

    Twitch zaten cok buyuk bir nerf yemişti. Daha da yemesi hoş olmaz. Q su tamamen degişti eskiden tam görünmezdi şimdi kamuflaj oldu , gorunmezlikten çıktiktan sonraki saldiri hizi azaldi,pasifinin gerçek hasarı azaldı .. Üstüne bir de youmuu’nun aktifinin verdiği saldiri hizi da kalkti :( erken safhada çok güçsüz ilerde de ultisini doğru yerde kullanmasi lazim nerf gerekmiyor bence :)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir