League of Legends

Caitlyn’e bir dengeleme daha geliyor

Sadece normal oyuncuların değil profesyonel oyuncuların da “oyunun en kırık şampiyonu” olarak gösterdiği Caitlyn, 7.14 yamasında aldığı dengelemenin ardından bir kez daha nerf yiyecek gibi duruyor. 

2017 yılında hemen hemen her metada öncelikli şampiyonlardan birisi olan Caitlyn, 7.16 yamasında nerf yiyecek. 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde duyurulan PBE güncellemelerine göre şampiyonun Q yeteneğinin ikincil hedeflere hasarı düşürülürken, W yeteneğinin ise tetiklediği pasif hasarı azaltıldı. W’ya getirilen değişiklikler ise erken oyundaki hasarı azaltma yönünde. Yani şampiyonun oyun sonu hasarına dokunulmadı.

Peki Caitlyn neden bu kadar güçlü? Art arda nerf almasına rağmen şampiyonun hala fazlasıyla popüler olmasının altında ne yatıyor? Bakıldığında şampiyonun bu kadar baş belası olmasına sebep olan şey erken oyundaki aktifliğiydi. Caitlyn’in oyun sonu şampiyonu olduğu gerçeğini Riot dahi kabul ediyor. Dolayısıyla getirilen hemen hemen her dengeleme, şampiyonun erken oyununu baltalamaya yönelik oluyor. Hala kağıt üzerinde güçsüz olmasına rağmen efektifliğini kaybetmemesi ise ilginçlikten öte şampiyon ile ilgili probleme doğru değinilmediği anlamına geliyor.

7.14 yamasında seviye başına saldırı hızı büyümesi azaltılan şampiyonun şimdi de hasarı ile oynanıyor. Birçok oyuncunun görüşüne göre ise Caitlyn’in en kırık yeteneği tuzakları. Önceki güncellemede yapılan değişiklikler aslında bu konuda atılan doğru adımlardan birisiydi. Fakat dünkü duyuruya göre W yeteneğinin yerine mıhlama süresi yine tüm seviyeler için 1.5 saniyeye çekildi. Fazlasıyla hızlı oynanan League of Legends’ta 1.5 saniye yerine mıhlanma oyunun bir süresinden sonra ölüm fermanı gibi olabilir. Bununla beraber W yeteneğinin menzilinin çok uzun olması, şampiyonun kuşatmalarının da çok güçlü olması anlamına geliyor. W’nun tetiklediği pasif hasarı azaltılsa da bu işlevselliğini baltalamıyor.

Menzil gibi detaylar ile oynamak şampiyonun dengesini ciddi anlamda bozabilir. Fakat yeteneklerin menzili ve kullanım şeklinin değişmesi, bir anlamda mini bir rework, Caitlyn’i tekrar dengeli hale getirilebilir. Şu anda Caitlyn güçlü erken oyun, güçlü oyun ortası ve sonu ile hem profesyonel sahnede hem de tekli derecelide en iyi nişancı olarak öne çıkıyor.

2 Yorum

2 Comments

  1. ibrahim

    3 Ağustos 2017 at 23:43

    turnuva maçılarına göre nerf tamamen rezalet

  2. Serhat

    3 Ağustos 2017 at 17:43

    Tam olarak katılmıyorum son kısma. Yeteneklerin menzilini kısalması kendisinin normal vuruş mesafesinden daha yakında kalmasına yol açabilir. Yani esas normal vuruş yeteneği bir önem katmayabilir şampiyona.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir