League of Legends

Avrupa LCS’de son hafta maçları tamamlandı

Sezonun son hafta maçları oynanan ve playoff mücadelesinin kıran kırana geçtiği Avrupa LCS’de playoff eşleşmeleri belli oldu.Son haftaya girerken sıralamadaki ilk üç takım playoff’taki durumlarını garantilemişken, playoff’a girecek son takım, tie-break maçı ile belli oldu. Haftanın olayı ise her ne kadar beklense de Fnatic’in bu haftada da 2-0 yaparak 18-0 ile sezonu kapatması oldu. Detaylara geçmeden önce toplu sonuçlara bakalım:

w9d1

w9d2

tiebreak

Oynanan maçlarda öne çıkan detaylar ile devam edelim:

  • Maçlar oynanmadan önce ligden düşeceği kesin olan Copenhagen Wolves, haftayı 1-1’lik skorla kapattı. İlk maçta Roccat’e karşı iyi bir performans sergileyen takım, hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir şekilde, “base race” ile maçı kazandı. Maçın yıldızı şüphesiz Shen ile backdoor yapan Lenny’ydi. Giants maçında ise sezon boyunca olduğu gibi dağınık gözüken takım, Roccat ile girdiği takım savaşlarını ve dolayısıyla maçı da kaybetti. Harika oynayan Freeze, maçı 7-1-3 ile bitirdi. CW gelecek sezon Yükselme Ligi’nde mücadele edecek. Lakin son haftalardaki performanslarını sürdürürlerse, YL’de 1 sezondan fazla kalmayacakları kesin.
  • Playofflara kalmak için son haftalarda büyük bir mücadele gösteren ve performansını oldukça arttıran Roccat, haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta CW’ye talihsiz bir şekilde yenilen takım, ikinci maçta Origen’e karşı büyük bir üstünlük kurdu. Origen’in double global kompozisyonunu Steve’in Maokai’si ile counterladı. Nukeduck’ın iki maçtaki Yasuo seçimi de kesinlikle takıma fayda sağladı. Takımın aldığı bu skor Giants ile tibreaker maçı oynamalarına olanak sağlarken, Roccat takım oyununu ve takım savaşlarındaki koordinasyonlarını bu maçta da gösterdi ve bu zaferle ligi 5. sırada bitirdiler.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Giants, ilk maçlarında UOL’a, bu hafta ikinci defa seyretme olanağı bulduğumuz “base race” ile yenilirken, CW’yi iyi oynanılmış bir dürtme kompozisyonu ile geçtiler. UOL maçında kesinlikle kötü bir karar veren Giants, takımda Jax olmasına rağmen base race’i kaybetti. CW maçında ise Pepi-Adryh ikilisinin iyi oyunu ve Werlyb’in harika Ryze performansı ile maçı almayı bildiler. Bu skor sonucunda Roccat ile tiebreaker maçı oynayan takım, bu maçı kaybederek playofflara 6. sıradan katılmaya hak kazandı.
  • Playofflara katılması kesin olan UOL ise bu haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta Giants’ı base race ile yenmeyi başaran takım, haftanın son maçında Fnatic karşısında tabiri caizse fantastik bir kompozisyon denemelerinin sonucunda (Poppy-Rengar-Kog’maw-Sivir-Alistar) yenildiler. Playofflara 4. sıradan katılan takımın nasıl performans göstereceği merak konusu.
  • Ligden düşmemek için Yükselme Ligi’nden gelecek bir takım ile maç yapacağı kesinleşen SK Gaming, haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta Fnatic’e karşı iyi bir oyun başı performansı göstermelerine rağmen, Fnatic’in, hatalarından avantaj elde etmelerini engelleyemeyen takım bu maçı kaybetti. İkinci maçta ise bize bambaşka bir SK izleten takım, Elements’i çok iyi bir oyunla yenmeyi başardı. Bu maçın bir diğer önemi ise yeni şampiyon Tahm Kench’in ilk defa profesyonel sahnede oynanmasıydı.
  • Haftayı 2-0 ile kapatan Fnatic, kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir sezon geçiriyor. LCS tarihinde hiç maç kaybetmeden ligi bitiren ilk takım olan Fnatic, bu hafta ilk maçını SK Gaming ile oynadı. Oyun başı geriye düşseler de kontrolü ellerine almak için tek bir ışınlan oyunu yetti. İkinci maçta ise UOL’a karşı bariz bir üstünlük sağlayan takım, oyun başında Huni’nin kamplanmasına rağmen maçı rahat bir şekilde aldı. Playofflara yarı finalden başlayacak olan Fnatic’in yarı finale hazırlanması için önlerinde 3 hafta bulunuyor.
  • 3. sırada olmayı garantileyen H2K, haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta Origen’e yenilen takım, bu maçta iyi performans göstermelerine rağmen yasaklama ekranını kötü geçirdiler. İkinci maçta ise Gambit’e karşı yavaş bir oyun oynayan takım, Gambit’in takım savaşlarındaki pozisyonel hatalarını iyi bir şekilde değerlendirdi ve maçı kazanmayı bildi. Playoffta Roccat ile karşılaşacak olan takımın performansı seyirciler tarafından merakla beklenmekte.
  • 2. sırada olmayı garantileyen Origen de haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta H2K’yi iyi organize olarak yenmeyi başaran takım, ikinci maçta Giants karşısında maç sonunda verdikleri kötü bir karardan dolayı yenildiler. Playofflara yarı finalden başlayacak olan takımın rakibi, H2K-Giants serisinin galibi olacak.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan bir diğer takım olan Elements, bu sonuçla playofflara katılamadı. İlk gün Gambit ile oynadıkları maçta etkileyici bir geri dönüş yapan takım, ikinci gün maçında SK’ya kötü bir oyun ile yenildiler. Maç sonu oynamayı seven ve her maçını bunu amaçlayarak oynayan Elements, bazı maçlarda oyun sonu hatalar yapabiliyor. Ligden henüz düşmeseler de, gelecek sezon Elements’in işi çok daha zor.
  • Nişancıları Forg1ven’ın 4 maçlık ceza almasının ardından daha maçlar başlamadan playoff hayalleri zora düşen Gambit, haftayı 0-2 ile kapattı. İlk maçta çok fazla önde olmalarına rağmen maçı bir türlü bitirememelerinden dolayı Elements’e yenilen Gambit, haftanın ikinci maçında da H2K’ye yine maçın bir bölümünde avantajlı olamalarına rağmen yenildiler. Gambit’in en büyük problemi üst koridor oyuncuları dışında bir “playmaker” oyuncularının olmaması.

Normal sezonun tamamlanmasının ardından playoff eşleşmeleri ise şu şekilde oldu:

bracket

Playoff karşılaşmaları 8 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu karşılaşmaları lolesports adresinden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir